Biker.sk

ANTIBAKTERIÁLNY SPREJ K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 15,90€!
Technika jazdy

Návod: Ako jazdiť v zime v hustom kašovitom blate?

Blato, vietor, dážď a sneh vedia spraviť jazdenie náročným a menej lákavým. Tu je niekoľko techník, ktoré vám pomôžu vyhrať nad nástrahami prírodných elementov.
Biker

Foto: Bartek Wolinski/Red Bull Content Pool

Jazdenie v zime je úplne iné než to v lete, no nemusí to znamenať menej zábavy (ak si odmyslíme zvýšenú údržbu) – môže to by ešte väčšia zábava. Vyzbrojení dostatočnými znalosťami si trúfnete na jazdu v akýchkoľvek podmienkach.

Schopnosť dôverovať sebe aj bicyklu v momentoch, keď sa kolesá šmýkajú, dokáže zlepšiť aj vaše jazdenie v suchu. Mokrý a klzký povrch vás núti jazdiť hladko a citlivo, robiť minimálne pohyby a zvýšený odpor blata a zimných plášťov zlepší aj vašu kondíciu na leto. To hlavné, čo potrebujete, je vhodné oblečenie a pevné odhodlanie.

Keď je vonku naozajstné mokro, rozjazdené mláky vytvoria blatovú kašu, ktorou vaše kolesá preniknú až k pevnému povrchu, mazľavá hmota však akúkoľvek trakciu vyhodí z okna. Pri prechádzaní masami hustého blata má bicykel jazdné vlastnosti dunajeckej plťky, takže trajektóriu musíte voliť s poriadnym predstihom a udržovať súvislý pohon zadného kolesa, aby ste neuviazli.

Jazdná pozícia

Obzvlášť sa sústreďte na vycentrovanie svojho ťažiska medzi kolesami. Prikrčené a uvoľnené končatiny majte pripravené na korekcie rozloženia váhy a na náhle sklzy bicykla.

Príchod

Ak pred sebou uvidíte blatový úsek, pridajte alebo uberte rýchlosť (podľa toho, či stúpate alebo klesáte), kým ešte máte trakciu. Udržať si v hlbokom blate zotrvačnosť je kľúčové. Pozerajte sa vpred a sledujte vývoj situácie a zmenu terénu.

Sila

So slabšou trakciou nie je možné preniesť taký vysoký výkon a už vôbec nie v prudkých výbojoch. Zaraďte si ťažší prevod pre hladší, konzistentnejší prísun výkonu a redukciu svojho krútiaceho momentu.

Dráha

Zatáčať na klzkom povrchu je vždy rizikové. Prerazte si cestu blatom v priamke a zatočte, keď sa ocitnete na suchšom a plytšom mieste.

Tlak v gumách

Znížte tlaky v pneumatikách ešte viac ako zvyčajne. Nebudú sa od blatových koreňov a kameňov odrážať a skĺzavať alebo ich objímu a udržia lepšie stopu. Preskúmajte bočnice svojich plášťov na najnižšie doporučené tlaky.

Prečítajte si tiež

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu