Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Technika jazdy

Návod: 4 tipy, ako jazdiť v zime v hustom kašovitom blate

Blato, vietor, dážď a sneh vedia spraviť jazdenie náročným a menej lákavým. Tu je niekoľko techník, ktoré vám pomôžu vyhrať nad nástrahami prírodných elementov.
Biker
Návod: 4 tipy, ako jazdiť v zime v hustom kašovitom blate

Foto: Bartek Wolinski/Red Bull Content Pool

Jazdenie v zime je úplne iné než to v lete, no nemusí to znamenať menej zábavy (ak si odmyslíme zvýšenú údržbu) – môže to by ešte väčšia zábava. Vyzbrojení dostatočnými znalosťami si trúfnete na jazdu v akýchkoľvek podmienkach.

Schopnosť dôverovať sebe aj bicyklu v momentoch, keď sa kolesá šmýkajú, dokáže zlepšiť aj vaše jazdenie v suchu. Mokrý a klzký povrch vás núti jazdiť hladko a citlivo, robiť minimálne pohyby a zvýšený odpor blata a zimných plášťov zlepší aj vašu kondíciu na leto. To hlavné, čo potrebujete, je vhodné oblečenie a pevné odhodlanie.

Keď je vonku naozajstné mokro, rozjazdené mláky vytvoria blatovú kašu, ktorou vaše kolesá preniknú až k pevnému povrchu, mazľavá hmota však akúkoľvek trakciu vyhodí z okna. Pri prechádzaní masami hustého blata má bicykel jazdné vlastnosti dunajeckej plťky, takže trajektóriu musíte voliť s poriadnym predstihom a udržovať súvislý pohon zadného kolesa, aby ste neuviazli.

Prečítajte si tiež

1. Jazdná pozícia

Obzvlášť sa sústreďte na vycentrovanie svojho ťažiska medzi kolesami. Prikrčené a uvoľnené končatiny majte pripravené na korekcie rozloženia váhy a na náhle sklzy bicykla.

2. Príchod do blata

Ak pred sebou uvidíte blatový úsek, pridajte alebo uberte rýchlosť (podľa toho, či stúpate alebo klesáte), kým ešte máte trakciu. Udržať si v hlbokom blate zotrvačnosť je kľúčové. Pozerajte sa vpred a sledujte vývoj situácie a zmenu terénu.

So slabšou trakciou nie je možné preniesť taký vysoký výkon a už vôbec nie v prudkých výbojoch. Zaraďte si ťažší prevod pre hladší, konzistentnejší prísun výkonu a redukciu svojho krútiaceho momentu.

3. Dráha

Zatáčať na klzkom povrchu je vždy rizikové. Prerazte si cestu blatom v priamke a zatočte, keď sa ocitnete na suchšom a plytšom mieste.

4. Tlak v gumách

Znížte tlaky v pneumatikách ešte viac ako zvyčajne. Nebudú sa od blatových koreňov a kameňov odrážať a skĺzavať alebo ich objímu a udržia lepšie stopu. Preskúmajte bočnice svojich plášťov na najnižšie doporučené tlaky.

Vaše komentáre

Aktuality

09:46 Video: Premrznutého Mattiasa Skjelmoseho museli odniesť v rukách pred koncom Valónskeho šípu.

Dánsky pretekár tímu Lidl-Trek odstúpil z ardénskej klasiky 40 km pred cieľom. Preteky poznačilo chladné a daždivé počasie, ktoré vyradilo mnohých favoritov a preteky dokončilo len 44 cyklistov zo 175 štartujúcich.

09:32 Stevie Williams bol najsilnejší v stúpaní Mur de Huy a na Valónskom šípe dosiahol najväčší úspech v kariére.

Britský jazdec tímu Israel-Premier Tech zaútočil 300 metrov pred cieľom a zvíťazil pred druhým Kevinom Vauquelinom (Arkéa-Samsic) a Maximom Van Gilsom (Lotto-Dstny).

Včera 12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

Včera 10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

16.04.2024 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Zavrieť reklamu