Biker.sk

RESPIRÁTOR FFP2 K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Technika jazdy

Návod: 4 tipy, ako lepšie jazdiť cez korene

Pretekárka Enduro World Series Katy Winton vám ukáže, ako prejsť koreňové sekcie rýchlo a bezpečne (ale hlavne rýchlo)
.
Biker

Niekdajšia XC pretekárka Katy Winton úspešne presedlala na enduro. Dnes škótska rodáčka Katy cestuje po svete v drese Trek Factory Racing. Minuloročnú sezónu finišovala na celkovom treťom mieste.

1. Správny uhol

Pozerajte sa ďaleko dopredu a čítajte terén aj podmienky. Menšie korene dokážu absorbovať plášte a odpruženie, no tie väčšie si pravdepodobne žiadajú, aby ste ich trafili pod správnym uhlom.

Najlepšie je vždy byť už pred nimi nasmerovaní tak, aby ste ich trafili čo najkolmejšie, teda pod 90-stupňovým uhlom oproti tomu, ako rastú. O mokrých to platí dvojnásobne.

2. Rýchlejšie je lepšie

Nabrzdite si ešte pred samotnou koreňovou sekciou, nie v nej. Stále si však musíte nechať dostatok rýchlosti na to, aby vás nárazy nespomalili a mali ste dostatok rýchlosti na prejazd celej sekcie bez pedálovania.

Ak pôjdete príliš pomaly, kolesá začnú zapadať do každej medzery medzi nimi. Rýchlosť je ešte dôležitejšia na mokrých koreňoch. Ak je sekcia dolu kopcom, hľadajte malé miesta medzi nimi, kde sa kolesá vedia dotknúť povrchu a na ktorých môžete prudko zatiahnuť brzdy a trochu spomaliť.

3. Verte si

Odhodlanie a viera v seba a bicykel dokáže veľmi veľa. Vyberte si teda stopu tak, aby ste trafili korene čo najpriamejšie, zvoľte správnu nájazdovú rýchlosť a pozerajte sa tam, kam chcete ísť, nie tam, kde nechcete skončiť.

Ak budete naozaj veriť v to, že bicykel bude držať vybranú stopu a neustrelí, často sa tak aj stane. Pred koreňmi sledujte očami vjazd, v nich miesta s trakciou a výjazd z nich.

Prečítajte si tiež

4. Po špičkách

Okrem dostatočne rýchleho prejazdu, ktorý zabezpečí, že bicykel sa poodráža len od tých najviac trčiacich koreňov a nebude zapadať medzi ne, môžete skúsiť aj zatlačiť do bicykla tesne pred koreňmi a nad nimi ho odľahčiť.

Ide v podstate o rovnakú techniku ako pri bunnyhope, ktorý pri menších koreňových úsekoch môže byť rovnako veľmi dobrým spôsobom, ako minimalizovať riziko. Jednoducho korene preskočíte. Prvý veľký koreň môžete použiť ako odraz.„Tak ako pri každej prekážke, aj tu dokáže odhodlanie, sebavedomie a uvoľnená jazdecká pozícia veľmi veľa“

Otestujte sa v našich kvízoch

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu