Biker.sk

RESPIRÁTOR FFP2 K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Poradňa

Návod: 6 tipov, ako jazdiť bezpečne aj v tme

Poradíme vám, ako vyraziť do lesa za svitu hviezd (a drahých svetiel).
Biker

Či už preto, že chcete zažiť niečo nové, alebo jednoducho preto, že po príchode z práce už inej možnosti nie je, jazda potme vám ukáže úplne nový rozmer jazdenia. Tu je pár tipov na to, aby ste si nočné výjazdy naozaj užili.

1. Skontrolujte celý bike

Bike pripravte už cez deň alebo deň vopred. Skontrolujte si tlaky v pneumatikách a rátajte s tým, že v noci teplota klesá a s ňou mierne aj tlak vzduchu vnútri. Snažte sa bike pripraviť tak, aby ste minimalizovali riziko poruchy a následnej opravy v tme.

2. Nešetrite na výbave

Aj keď do tmy spravidla vyrážate na kratšie, zoberte si so sebou všetko potrebné náradie a náhradné diely, dušu a pumpu. Kráčať lesom domov potme je podstatne strašidelnejšie ako jazdiť – ste pomalší než lesný duch.

3. Zoberte si kamaráta

Do tmy nevyrážajte sami, ideálne s celou partiou. V noci je svet predsa len nebezpečnejší ako cez deň a aj riziko stratenia sa je väčšie. Jazdite však s väčšími rozostupmi, inak môže svetlo toho za vami hádzať tiene a skresľovať trail.

4. Chráňte si oči

Okuliare a prípadný blatník na prednom kolese sa hodia v tme ešte viac. Mláky možno neuvidíte včas, aby ste sa im vyhli, a poskrývané v tme budú aj niektoré konáre. Mušky budú tiež celkom nadržané z vášho svetla.

Prečítajte si tiež

5. Otestujte svetlá vopred

Mali by ste mať veľmi dobrú predstavu o tom, ako dlho v daných podmienkach vydržia batérie vo svetlách. Výjazd vždy plánujte s rezervou. Stačí zle odbočiť alebo dostať defekt a môžu dôjsť pred koncom výjazdu.

6. Vždy majte záložný plán

Vždy niekomu povedzte, kam idete a kedy sa asi vrátite späť, najmä ak sa do lesa predsa len vyberiete sami. Dobrým pomocníkom je funkcia Strava Beacon. Stojí síce 2 € mesačne, no vaše kontakty vás môžu sledovať cez GPS v reálnom čase.

Ďalšie tipy

Zainvestujte do svetla

Na to, aby ste sa mohli vybrať do lesa potme, tie svetlá jednoducho budete musieť kúpiť. Zainvestujte maximum toho, čo si môžete dovoliť – plač pred spaním je povolený. Pre pár tipov sa pozrite do rubriky Upgrade v tomto čísle.

Dobrým nápadom je kúpiť aj jedno lacné ako záložné. To nemusí svietiť tak silno, no stále pomôže v prípade, že sa vám to primárne pokazí alebo v ňom dôjdu batérie. Alternatívou je náhradná batéria, no len v prípade, že nie je zabudovaná.

Najviac sa nám osvedčila kombinácia silnejšieho svetla na rajdoch a doplnkového na helme. Ak sa budete presúvať aj po cestách, dopĺňať by ich mala zadná blikačka.

Nešpekulujte s novými trailami

Jazdite len tam, kde to poznáte – aj staré známe traily budú v tme vyzerať úplne inak a stratiť sa je veľmi ľahké. Uvidíte ich v úplne inom svetle a je pravdepodobné, že aj tie, z ktorých ste už vyrástli, vás zase začnú baviť. S partiou si dohodnite miesta, kde sa počkáte, ak sa náhodou po ceste potrháte.

Dobre sa oblečte

V noci je chladnejšie a zvlášť v prechodných ročných obdobiach sú rozdiely medzi dňom a nocou aj v rozpätí desiatok stupňov. Do ruksaku si teda pribaľte aspoň jednu vrstvu navyše – čím dlhšie vonku pobudnete, tým chladnejšie bude.

Prečítajte si tiež

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu