Biker.sk

FUNKČNÁ ŠATKA ZDARMA K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Novinky

Vyskúšali sme Shimano servis centrum v Oslanoch

Do Oslian sme si so sebou priniesli bicykel, na ktorom sa nám pošťastilo ohnúť spodnú časť prehadzovačky Shimano XT, keď sa pri odraze zo skoku odtrhlo lanko prehadzovačky, voľná reťaz sa po dopade dostala do vnútornej časti kolesa pod kazetu, vylomil sa jeden špic a na dvoch miestach sa ohla aj reťaz.
Biker

Okrem rozhovoru s obchodným riaditeľom oficiálneho servisného centra Shimano Servis Center v Oslanoch Andrejom Brayerom sme si chceli tiež vyskúšať, ako skutočne funguje Shimano servis centrum.

Do Oslian sme si so sebou priniesli bicykel, na ktorom sa nám pred pár dňami pošťastilo ohnúť spodnú časť prehadzovačky Shimano XT, keď sa pri odraze zo skoku odtrhlo lanko prehadzovačky, voľná reťaz sa po dopade dostala do vnútornej časti kolesa pod kazetu, vylomil sa jeden špic a na dvoch miestach sa ohla aj reťaz.

Pri pokuse ohnúť späť prehadzovačku sa jedno z bočných ramienok zlomilo, čo našťastie postačilo na dojazd, ale bolo jasné, že prehadzovačka už pravdepodobne v tom momente doslúžila.

V servise sme teda povedali, aký je problém, a mechanik si hneď vzal bicykel. Spodnú časť prehadzovačky rozobral a prvý variant opravy bol vymeniť iba zlomenú časť, avšak, bohužiaľ, aj druhé ramienko prehadzovačky bolo dosť zdeformované a už nebolo možné vrátiť ho a vyrovnať do pôvodného stavu.

V tom momente už bolo jasné, že bude potrebné vymeniť celú prehadzovačku, ale je fajn vedieť, že sa mechanik snažil nájsť omnoho lacnejší variant servisu ako hneď výmenu celej prehadzovačky, o čo by sa dosť pravdepodobne v mnohých servisoch ani nesnažili.

Mechanik teda vymenil komponent za nový, vymenil lanko a v priebehu niekoľkých minút nastavil aj radenie. Reťaz, ktorá bola síce kratšia o pár článkov, sedela a mechanik povedal, že novú netreba. Chceli nám rovno vymeniť aj vylomený špic, ale potrebnú veľkosť v servise v tom momente nemali.

Počas celého servisu sme mali možnosť sledovať, čo mechanik robí, a pri práci vysvetľoval, čo robí a prečo to robí, takže dojmy zo servisu boli veľmi príjemné. Každý predsa chce vidieť, čo sa deje v servise s jeho poškodeným miláčikom. A fakt je, že vo väčšine bicyklových servisov vás do dielne nepustia a iba vám povedia, aby ste si o pár dní prišli po opravený bicykel a vám nezostáva nič iné, ako mechanikovi dôverovať.

V Shimano Servis Centre sme presne videli, čo sa s bicyklom dialo, takže sme nemali žiadne pochybnosti o dôveryhodnosti či profesionalite servisu.

Otestujte sa v našich kvízoch

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia