Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S OFICIÁLNYM TRIČKOM BIRELL BIKEFEST IBA ZA 34,90€!
Novinky

7 dôvodov, prečo by ste mali jazdiť na bicykli s helmou

Ak niekto nechápe, prečo by mal jazdiť na bicykli s helmou na hlave, máte plné právo ním pohŕdať a pokojne mu vynadajte. Ak si myslíte, že máte dobrý dôvod, prečo jazdiť bez helmy, napíšte nám ho do komentáru, sme veľmi zvedaví.
Martin Sarvaš

Takto zarzil vodič cyklistov, pretože hľadal v aute telefón a nepozeral sa na cestu:

1. Život máte iba jeden

Nie ste mačka, nemáte deväť životov. Ale ak jazdíte na cestnom bicykli, tak viete, že ani mačka väčšinou už nerozchodí stret s autom. A určite to nechceme privolávať, ale všetci vieme, akí vedia byť šoféri áut neohľaduplní a nezodpovední. Pri zrážke s autom môže práve helma rozhodnúť o tom, či prežijete alebo nie.

To isté platí nielen pre cestných cyklistov, ale pre horských a vlastne všetkých cyklistov. Priama zrážka hlavou so zemou, stromom či čímkoľvek sa môže skončiť tragicky a jediné, čím tomu dokážete predísť, je helma.

2. Aj zdravie máte iba jedno

Nie pri každom páde z bicykla ide vždy o život. Ale ide o vaše zdravie. O vaše zuby a krásne tváričky, ktoré si predsa nechcete pokaziť.

3. Vyžaduje to zákon

Na Slovensku musíte mať na  bicykli podľa zákona mimo obce povinne helmu, inak vám hrozí pokuta. Vo svete je iba málo krajín, kde je helma na bicykli povinná nielen mimo miest. V helmách musia povinne jazdiť v týchto krajinách – Britská Kolumbia, Newfoundland a Labrador – Kanada, Namíbia, Austrália a Nový Zéland.

Červenou sú na mape vyznačené krajiny so zákonnou povinnosťou nosenia helmy na bicykli:

4. Nebuďte hlupáci

Bez helmy jazdí iba hlupák. A žiadne ďalšie vysvetlenie k tomu netreba.

5. Starosti nespôsobíte iba sebe

V prípade, že idete na bicykel osamote, spadnete bez helmy a zraníte sa, čo myslíte, kto sa o vás postará? Jedine náhodný okoloidúci cyklista alebo ktokoľvek iný, kto by vám mal dať ešte zaucho za to, že nemáte helmu.

6. Stojí to iba pár eur

Do bicykla investujete tisíce eur a nemáte pár eur na helmu? Hlúpa výhovorka, ktorá asi nikdy neobstojí. Kvalitnú a peknú helmu si viete kúpiť už od 50 eur a je to investícia, ktorá je skutočne drobná oproti tomu, že vám môže zachrániť život.

7. Na smiech ste bez helmy, nie opačne

Nesťažujte sa, že sa vám potí hlava, že je nepohodlná alebo kazí imidž. Nech máte akúkoľvek helmu, je to vždy lepšie, ako nemať žiadnu. Na smiech ste, ak jazdíte na bicykli a nemáte helmu, nie naopak.  A ak jazdíte bez helmy, od cyklistov, ktorých stretnete, si namiesto pozdravu zaslúžite maximálne poklopanie po čele či úplne legitímny výsmech.

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 12:14 Na bicykli za pôžitkami v Rakúsku: Cyklocesta pri rieke Inn – 520 kilometrov v srdci Álp.

Cyklocesta vedie zo St. Moritzu cez Innsbruck do Passau krížom cez Alpy po prúde rieky Inn.

Včera 11:13 Ako vyzerá trasa na Critérium du Dauphiné 2023? (detaily etáp, profily, dĺžka, prevýšenie).

V poslednej skúške pred Tour de France čakajú pretekárov na Critérium du Dauphiné štyri kopcovité etapy, jedna individuálna časovka a končí sa tromi horskými etapami.

Včera 10:00 Tím Lotto Dstny po sezóne 2023 končí s bicyklami Ridley.

„Ridley trochu zaostáva v oblasti inovácií,“ uvádza belgický tím, ktorý hľadá iného výrobcu bicyklov ako sponzora pre rok 2024. (Wielerflits)

Včera 09:32 Primož Roglič by sa mohol stretnúť s Evenepoelom už na pretekoch Okolo Švajčiarska.

Roglič ani Evenepoel zatiaľ stopercentne nepotvrdili štart na švajčiarskych 8-dňových pretekoch, ale keďže ani jeden z nich neplánuje ísť na Tour de France, je to dosť pravdepodobné.

31.05.2023 Birell Bikefest 2023: 10 vecí, ktoré si nesmiete zabudnúť.

Do začiatku Birell BikeFestu 2023 zostáva už iba zopár hodín. Prečítajte si zoznam tých najpotrebnejších vecí, ktoré by vám v Kálnici nemali chýbať.

Zavrieť reklamu