Lukáš Kubiš nepôjde na Tour de France 2026. Tím Unibet Rose Rockets nedostal divokú kartu, organizátori uprednostnili španielsky tím

Lukáš Kubiš v cieli Paríž-Roubaix 2025.
Organizátori Tour de France zverejnili zoznam tímov pre ročník 2026 a pre slovenských fanúšikov ide o nepríjemnú správu.
Unibet Rose Rockets, tím za ktorý jazdí aj slovenský majster Lukáš Kubiš, sa na štart najprestížnejších pretekov sveta nepostaví.
Napriek silným očakávaniam a výraznému progresu francúzskeho ProTeamu dala ASO prednosť španielskemu tímu Caja Rural-Seguros RGA, ktorý získal poslednú voľnú kartu a v júli sa predstaví na štarte v Barcelone.
Lukáš Kubiš by sa mohol stať po dlhšom čase ďalším slovenským jazdcom na Tour de France, no jeho tím si bude musieť na túto príležitosť ešte počkať.
Prečítajte si tiež
O to viac táto správa prekvapila, keďže Unibet Rose Rockets patril medzi najčastejšie skloňované mená v súvislosti s voľnými kartami a mnohí ho považovali za takmer istého účastníka.
Naposledy sa na štarte Tour de France predstavil slovenský jazdec v roku 2023, keď sa s pelotónom rozlúčil Peter Sagan počas svojej poslednej účasti na najslávnejších pretekoch sveta.
Prečítajte si tiež
Organizátori dali prednosť španielskemu tímu

Pre Tour de France 2026 bude opäť štartovať rozšírený pelotón s 23 tímami. Umožnila to zmena pravidiel UCI z minulej sezóny, vďaka ktorej môžu organizátori Grand Tours udeliť až päť pozvánok.
Osemnásť miest automaticky obsadili WorldTour tímy, tri ProTeamy si účasť vybojovali na základe rebríčka a dva dostávajú divokú kartu od organizátora.
Priamou kvalifikáciou sa dostali na Tour de France 2026 Tudor Pro Cycling, Pinarello-Q36.5 Pro Cycling a Cofidis ako tri najvyššie postavené ProTeamy v hodnotení za rok 2025.
K nim sa pridali dva tímy s voľnou kartou. Jedným z nich bol očakávane TotalEnergies, ktorý je dlhodobo spätý s Tour de France a opiera sa o silné francúzske zázemie aj stabilné výsledky.
Prečítajte si tiež
Druhou voľbou však organizátori A.S.O. prekvapili, keď namiesto Unibetu uprednostnili španielsky tím Caja Rural-Seguros RGA.
Z pohľadu výkonnosti pritom rozdiel medzi oboma tímami nebol výrazný. Španielsky tím skončil v rebríčku ProTeamov len o jednu priečku vyššie než Unibet Rose Rockets a jeho náskok predstavoval necelých 700 bodov UCI.
V rebríčku UCI mal pritom tím Unibet Rose Rockets siedmich jazdcov v top 250, zatiaľ čo Caja Rural len dvoch.
Rozhodnutie však mohli ovplyvniť aj iné faktory vrátane geografického kontextu, keďže Tour de France 2026 odštartuje práve v Katalánsku.
Nepomohli ani posily

Unibet Rose Rockets pritom vstupoval do sezóny s výrazne posilneným kádrom.
Zimné prestupy Victora Lafaya a Clémenta Venturiniho zvýšili jeho konkurencieschopnosť, ďalšiu kvalitu priniesli bývalí víťazi etáp na Tour de France Dylan Groenewegen a Wout Poels.
Tím sa zároveň opiera o silné meno v zákulisí, keďže so šprintérmi spolupracuje aj Marcel Kittel. Okrem športovej stránky si Unibet vybudoval silnú fanúšikovskú základňu a výraznú identitu s vysokým dosahom na sociálnych sieťach.
Majiteľ tímu reagoval na rozhodnutie ASO verejným vyhlásením, v ktorom potvrdil, že Unibet Rose Rockets pozvánku na Tour de France nezískal.
Pripomenul, že ide o otázku, ktorú tím dostával v posledných mesiacoch najčastejšie, a odpoveď je tentoraz jednoznačná. Zároveň však zdôraznil, že sezóna 2026 má byť pre tím aj napriek tomu výnimočná a cieľom zostáva ďalší progres.
Tour de France označil za vysnívané preteky, ku ktorým sa Unibet chce v budúcnosti vrátiť.
Prečítajte si tiež
Stále sú v hre o voľnú kartu na Giro d’Italia 2026

Pre tím Lukáša Kubiša to znamená, že na svoju premiéru na Tour si bude musieť ešte počkať.
V zákulisí sa však čoraz viac hovorí o tom, že Unibet Rose Rockets by mohol získať voľnú kartu na Giro d’Italia, čo by predstavovalo ďalšiu významnú príležitosť pre slovenského jazdca aj celý tím.
Organizátori pretekov A.S.O. oznámili nielen divoké karty pre Tour, ale aj Vueltu, a ani na španielsku Grand Tour nevybrali tím Unibet. Preto je poslednou možnosťou pre účasť na pretekoch Grand Tour Giro d’Italia.
Prečítajte si tiež
„Najčastejšia otázka, ktorú sme v posledných mesiacoch dostávali, bola jednoduchá. Bude tím Rockets štartovať na Tour de France 2026? Tu je odpoveď na túto často kladenú otázku. Nie, na Tour de France 2026 štartovať nebudeme,“ uviedol Bas Tietema.
„Dnes sme sa dozvedeli, že sme nezískali voľnú kartu. Rok 2026 však bude aj tak výnimočný a urobíme všetko pre to, aby sme sa naďalej zlepšovali.
Tour de France je a vždy bude našimi vysnívanými pretekmi. Prosím, snívajte o nich spolu s nami. Pretože pred nami je ešte veľa ďalších príležitostí. Nielen tento rok, ale aj v tých nasledujúcich,“ dodal Tietema.
Tímy na Tour de France 2026
- Alpecin-Premier Tech
- Bahrain Victorious
- Decathlon CMA CGM
- EF Education-EasyPost
- Groupama-FDJ United
- Ineos Grenadiers
- Lidl-Trek
- Lotto Intermarché
- Movistar
- NSN Cycling
- Red Bull-Bora-Hansgrohe
- Soudal-QuickStep
- Jayco AlUla
- Picnic PostNL
- Visma-Lease a Bike
- UAE Team Emirates-XRG
- Uno-X Mobility
- XDS Astana
- Tudor Pro Cycling
- Cofidis
- Pinarello-Q36.5 Pro Cycling
- TotalEnergies (voľná karta)
- Caja Rural-Seguros RGA (voľná karta)










