Mathieu van der Poel sa chce vrátiť k horskej cyklistike: Chcel by som vyhrať majstrovstvá sveta

Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceunick) už vo svojej kariére získal tituly majstra sveta v cestnej cyklistike, šesťkrát vyhral dúhový dres majstra sveta v cyklokrose a tento rok sa stal svetovým šampiónom v disciplíne gravel.
V roku 2025 by sa však rád vrátil aj k horskej cyklistike a v rozhovore pre belgický portál Sporza prezradil, že sa chce pokúsiť o víťazstvo na majstrovstvách sveta v cross-country XCO, ktoré sa uskutočnia v septembri vo Švajčiarsku.
Na horskom bicykli vyhral naposledy preteky Svetového pohára v XCC v Novom Měste na Moravě v roku 2022 a najlepšiu sezónu mal v roku 2019, kedy vyhral až osem pretekov série Svetového pohára v XCO resp. XCC aj titul majstra Európy.
Zvláštny vzťah k Tour de France
Hoci ešte Mathieu van der Poel nemá definitívne rozhodnuté o svojom programe na jarné klasiky, už teraz vie, že v roku 2025 nebude jazdiť až po preteky Liège-Bastogne-Liège. „Sústreďujem sa na Paríž-Roubaix,“ potvrdil.
Okrem toho plánuje do svojho kalendára zaradiť nové preteky, napríklad Paríž-Nice, ktoré by mohli nahradiť Tirreno-Adriatico. „Nové preteky prinášajú nové impulzy,“ vysvetľuje.
Tour de France sú pre Van der Poela pretekmi, ku ktorým má zmiešané pocity: „Nie sú to preteky, ktoré by som obzvlášť miloval. Okrem víťazstva v etapách a žltého dresu tam pre mňa nie je veľa príležitostí.“
„Radšej sa sústredím na päť pretekov, v ktorých môžem bojovať o víťazstvo, než na dvadsať etáp, kde je moja šanca na úspech obmedzená,“ povedal Van der Poel.
Našťastie, v tíme má Jaspera Philipsena, ktorý sa sústreďuje na šprintérske víťazstvá: „Pomáhať Jasperovi k etapovým triumfom ma baví a zároveň to znižuje tlak na mňa.“
Návrat na horský bicykel

Van der Poel sa chce vrátiť k svojej prvej cyklistickej láske – horskej cyklistike: „Ak by som si mohol niečo priať, rád by som sa tento rok stal majstrom sveta v horskej cyklistike. Stále mi to chýba v mojej zbierke.“
Okrem toho má ešte jeden cieľ – získať olympijské zlato na horskom bicykli.
„Na to mám už len jednu šancu – na olympiáde v Los Angeles v roku 2028,“ hovorí.
Táto olympiáda by mohla byť jeho posledná: „Budem mať 33 rokov, čo je ideálny vek na to, aby som ukončil kariéru s horskou cyklistikou.“
Koniec kariéry
Na otázku, či niekedy zvážil prestup do iného tímu, odpovedal: „V tíme Alpecin-Deceuninck som spokojný. Možno by som inde zarobil viac, ale ľudia v tíme sú moji priatelia a rodina. Veľa im vďačím, a to je pre mňa dôležité.“
Van der Poel tiež priznal, že nechce jazdiť do štyridsiatky: „Určite nebudem pretekať, kým nebudem mať 40. Chcem skončiť na vrchole alebo v bode, s ktorým budem spokojný. Niektorí jazdci zostávajú v pelotóne príliš dlho, čo môže ich kariéru trochu zatieniť.“
Po skončení kariéry má stále veľa plánov: „Určite sa nebudem nudiť. Na mojom zozname je napríklad účasť na pretekoch Ironman.“
Na záver si Van der Poel neodpustil poznámku o súčasnom nastavení spoločnosti. „Trápi ma úzkoprsosť ľudí, a to nielen v športe, ale aj v každodennom živote,“ priznáva. Ľudia podľa neho čoraz menej rešpektujú jeden druhého a kritika je častejšia ako podpora.
Preto má na rok 2025 jedno veľké želanie: „Dúfam, že sa nám všetkým podarí byť o niečo pozitívnejší.“
Kvíz: 15 faktov a zaujímavostí o Mathieu van der Poelovi
Akej národnosti je Mathieu van der Poel?

Mathieu van der Poel sa narodil v Belgicku francúzskej matke a holandskému otcovi, ale preteká pod holandskou vlajkou.
Za aký tím jazdí Mathieu van der Poel?

V roku 2014 prestúpil do tímu BKCP - Powerplus, z ktorého sa neskôr stal Alpecin-Deceunick, s ktorým má zmluvu až do roku 2028.
Výška Mathieu van der Poela je 184 cm. Čo myslíte, aká je jeho hmotnosť?

Aj keď sa hmotnosť profesionálnych cyklistov často v priebehu sezóny mení, podľa oficiálnych informácií váži Van der Poel 75 kg.
Koľko rokov má Mathieu van der Poel?

S akou disciplínou začal Mathieu van der Poel s pretekaním ešte ako junior?

Kto je považovaný za najväčšieho rivala Mathieu van der Poela, s ktorým sa delil o pódiové priečky už od detstva v cyklokrose i cestnej cyklistike?

Prvý dúhový dres majstra sveta získal ako junior v roku 2012. V akej disciplíne?

Prvýkrát získal titul majstra sveta ako junior v roku 2012 v Koksijde, kde porazil Wouta van Aerta.
V roku 2020 si Mathieu van der Poel pripísal svoje prvé víťazstvo na monumente. O aké preteky išlo?

Mathieu van der Poel vyhral monument Okolo Flámska celkovo už trikrát. Prvýkrát sa tešil z víťazstva v roku 2020, keď v záverečnom šprinte porazil Wouta van Aerta.
Koľko titulov majstra sveta v cyklokrose získal Mathieu van der Poel v elitnej kategórii?

Po zisku dvoch titulov majstra sveta v juniorskej kategórii vyhral Van der Poel šesť majstrovstiev sveta v cyklokrose. Ak by vyhral aj siedmy titul, vyrovnal by historický rekord legendy 60. a 70. rokov, Erika De Vlaemincka.
Koľko pretekov Svetového pohára v horskej cyklistike vyhral Mathieu van der Poel, keď rátame disciplíny XCO aj XCC?

Van der Poel mal najúspešnejšiu sezónu na horskom bicykli v roku 2019, kedy vyhral osem pretekov Svetového pohára v cross-country a získal aj titul majstra Európy v XCO.
Ako sa volá starý otec Mathieu van der Poela - úspešný cyklista, ktorý vyhral počas svojej kariéry sedem etáp na Tour de France.

Mathieu van der Poel vyhral historicky najrýchlejšie Paríž-Roubaix (47,8 km/h) najdlhším sólom vo svojej kariére. Aké dlhé bolo jeho sólo?

Presne 59,7-kilometrové sólo Mathieu van der Poela je druhým najdlhším víťazným sólom v histórii Paríž-Roubaix. Najdlhšie sólo víťazstvo na Paríž-Roubaix (62 km) dosiahol moldavský jazdec Andrei Tchmil v roku 1994.
Mathieu van der Poel vyhral v roku 2023 majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike po 22-kilometrovom sóle. V akom meste sa uskutočnili tieto majstrovstvá sveta?

Mathieu van der Poel v roku 2023 prepísal históriu cyklistiky víťazstvom Majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike v Glasgowe. Bol totiž prvým cyklistom, ktorý v jednom roku získal titul svetového šampióna na ceste aj v cyklokrose. Na oboch pretekoch skončil na druhom mieste jeho dlhoročný rival Wout van Aert.
V roku 2021 vyhral Mathieu van der Poel etapu na Tour de France, po ktorej sa obliekol do žltého dresu. Ktorú etapu vyhral?

Mathieu van der Poel zaútočil 750 metrov pred cieľom a porazil aj Tadeja Pogačara a Primoža Rogliča, ktorí skončili na druhom resp. treťom mieste.
Aký je hlavný cieľ Mathieu van der Poela v roku 2025?

Zdieľajte svoje výsledky s priateľmi