Ako sa z absolventky Harvardu a profesionálnej investorky stala olympijská šampiónka v cestnej cyklistike
Kristen Faulkner sa stala po 40 rokoch prvou americkou cyklistkou, ktorá vyhrala na olympiáde zlato v cestných pretekoch žien, odkedy sa to podarilo Connie Carpenter na hrách v Los Angeles v roku 1984.
Faulkner pôvodne ani nemala súťažiť na olympijských hrách v Paríži, ale bola povolaná do tímu USA začiatkom júla po tom, čo Taylor Knibb odstúpila zo svojho miesta v cestných pretekoch, keďže sa chcela zamerať na časovku a triatlon.
„Toto je splnený sen,“ povedala novinárom po pretekoch. „Stále sa pozerám na tú cieľovú čiaru a rozmýšľam, ako sa tam dostalo moje meno.“
Faulkner sa v detstve venovala veslovaniu, v ktorom získala ako juniorka striebro na majstrovstvách sveta. S cyklistikou však začala len pred siedmimi rokmi, keď v roku 2017 začala bicyklovať len pre zábavu.
Vyrastala na turistike a veslovaní v Homeri na Aljaške, malom meste na polostrove Kenai. Strednú školu vyštudovala v Massachusetts, kde sa venovala behu, plávaniu aj cyklistike. Počas štúdia na Harvardskej univerzite sa pripojila k ženskému veslárskemu tímu a v roku 2016 promovala v odbore informatiky.
So súťažnou cyklistikou začala až v roku 2017, keď sa presťahovala do New Yorku, aby pracovala ako profesionálna investorka.
„Potrebovala som nejaké vonkajšie aktivity, ktoré boli dovtedy veľkou súčasťou môjho života,“ povedala Američanka rozhovore pre NBC News.
Z profesionálnej investorky sa stala profesionálna cyklistka
Faulkner sa v roku 2017 prihlásila do začiatočníckej akadémie pre ženskú cyklistiku v Central Parku v New Yorku a v polovici roka 2018 sa presťahovala do oblasti San Francisco, kde sa ešte stále naplno venovala investičnému bankovníctvu.
Od roku 2020 pretekala popri práci za tím TIBCO-Silicon Valley Bank, vtedy najdlhšie fungujúci profesionálny ženský cyklistický tím v Severnej Amerike.
Začiatkom roku 2021 opustila kariéru vo financiách, aby sa tomuto športu venovala na plný úväzok a spravila krok, o ktorom predpokladala, že bude len krátkou odbočkou od jej kariéry.
„Povedala som si: ‚Toto bude vec na dva, tri roky‘,“ povedala pre Wall Street Journal.
„Postupne som si vyvinula ešte hlbšiu vášeň pre tento šport: súťaživosť, kamarátstvo so svojimi tímovými kolegyňami a aj neustály tréning,“ povedala pretekárka amerického tímu EF-Oatly-Cannondale.
Pre agentúru Associated Press povedala, že jej kariéra rizikovej investorky prispela k jej úspechu ako profesionálnej športovkyne.
„Naučila som sa, ako vypočítať riziká a posúdiť riziká. Na pretekoch si beriem so sebou toto myslenie: Aký je pomer rizika a odmeny? Ako vedieť, kedy ísť naplno.“
Z tretieho miesta na Strade Bianche ju diskvalifikovali, pretože mala monitor glukózy
V rokoch 2022 a 2023 pretekala v drese austrálskeho tímu Jayco AlUla, pre ktorý získala štyri víťazstvá a celkovo 10 pódiových umiestnení, vrátane etapového triumfu na Giro d’Italia Donne.
Minulý rok však nemala veľmi úspešný a vyhrala len časovku na Pan American Games. Skvelý výsledok dosiahla na klasike Strade Bianche, kde skončila na treťom mieste, avšak neskôr ju rozhodcovia diskvalifikovali.
Dôvodom bolo, že na pretekoch použila monitor glukózy v krvi, ktorý sa používa pri tréningoch pre kontrolu, aby jazdci vedeli, kedy sa majú najesť a a doplniť energiu.
Vtedy 30-ročná Kristen Faulkner sa vyjadrila, že jej monitor glukózy nebol v čase pretekov zapnutý a UCI poslala aj dôkazy. Napriek tomu zostala jej diskvalifikácia v platnosti.
„Mojím zámerom nebolo porušiť pravidlá ani získať nespravodlivú výhodu. Som hrdá na to, ako som pretekala na Strade Bianche a som extrémne sklamaná z rozhodnutia UCI.“
„UCI zastáva názor, že samotné nosenie nepripojeného zariadenia – aj keď nedochádza k prenosu údajov a neposkytuje žiadnu výkonnostnú výhodu – stačí na to, aby som ma diskvalifikovali,“ reagovala Američanka.
„Som niekto, kto môže vyhrať preteky, ale veľmi nepredvídateľným spôsobom“
Faulkner podpísala pre rok 2024 zmluvu s tímom EF-Oatly-Cannondale, kde bude pôsobiť aj najbližšie dve sezóny.
„Nemám jednu výraznú vec, v ktorej by som bola dobrá – nie som čistá vrchárka, nie som čistá šprintérka – a to mi dáva veľkú slobodu skúšať rôzne veci,“ povedala Faulkner pri prestupe.
„Tím to môže využiť v náš prospech tým, že ma využije na to, aby boli preteky nepredvídateľné – som niekto, kto môže vyhrať preteky, ale veľmi nepredvídateľným spôsobom, ale na konci dňa chcem s týmto tímom vyhrať,“ dodala rodáčka z Aljašky, ktorá presne takýmto spôsobom vyhrala olympijské zlato.
V tíme EF sa jej darilo hneď od úvodu sezóny 2024 – vyhrala belgickú klasiku Omloop van het Hageland, dve etapy a bodovaciu aj vrchársku súťaž na etapáku Trofeo Ponente in Rosa, jednu etapu na Vuelta España Femenina, a pred štartom na Olympiáde v Paríži získala aj titul americkej majsterky v cestnej cyklistike.
Od prekonania zranenia ohrozujúceho kariéru po zisk zlata na olympiáde
Kristen Faulkner sa takmer ani nedostala na Olympiádu v Paríži, a to nielen preto, že pôvodne ani nebola v nominácii americkej reprezentácie.
Minulý rok ju na tréningovej jazde v Kalifornii zrazilo auto a utrpela zlomeninu holennej kostu – zranenie, pri ktorom sa obávala, že ukončí jej cyklistickú kariéru.
„Povedala som, že na cestné preteky pôjdem len vtedy, ak sa budem cítiť silná a budem cítiť, že mám šancu na medailu,“ povedala Faulkner pre AP.
„Vedela som, že to budú naozaj ťažké preteky, ale ak by som už pretekala, chcela som ísť po víťazstve. Bol to sľub, ktorý som dala svojim tímovým kolegyniam.“
V niekoľkých rozhovoroch tiež spomenula, že jej výchova na Aljaške jej vštepila silu a odolnosť, ktorú potrebovala, aby prekonala toto zranenie a dôverovala si, že bude súťažiť na globálnej scéne.
„Nikdy nezáleží na tom, či budem pokračovať, ide len o to, akým spôsobom,“ povedala Faulkner pre NBC News.
Jej zisk zlatej medaily, aj keď neočakávaný, je pre ňu splneným detským snom, keďže chcela súťažiť na olympijských hrách, odkedy doma sledovala hry v Sydney v roku 2000.
„V tej chvíli sa stalo mojím životným cieľom ísť na olympiádu,“ povedala ešte v marci v rozhovore pre Global Cycling Network.
„Nikdy to nebolo o dosiahnutí určitej úrovne v športe, bolo to o tom malom dievčatku v mojom vnútri a o tom, aké sny mala, keď bola dieťa,“ opísala svoje sny Kristen Faulkner.
Ďalšie zlato na dráhe
V olympijských cestných pretekoch zvíťazila Kristen Faulkner po rozhodujúcom útoku 3 km pred cieľom, na ktorý nezareagovala žiadna zo silnej skupiny líderiek – Marianne Vos, Lotte Kopecky a Blanka Vas.
Faulkner však neodchádza z olympiády s jednou, ale s dvomi zlatými medailami.
31-ročná cyklistka totiž pretekala s ďalšími tromi Američankami (Jennifer Valente, Lily Williams a Chloe Dygert) aj v dráhovej cyklistike a v stíhacích pretekoch porazili na 4-kilometrovej trati vo finále Novozélanďanky o 0,621 sekundy.
S dvomi zlatými olympijskými medailami sa Faulkner stala treťou ženou v histórii, ktorá vyhrala v dvoch rôznych disciplínach (dráhová cyklistika a cestná cyklistika) na jedných olympijských hrách. Ďalšími boli v roku 2000 Holanďanka Leontien Ziljaard-van Moorsel (v dráhovej a cestnej cyklistike) a v roku 2018 Češka Ester Ledecká v alpskom lyžovaní a snowboardingu.
„Stále sa mi tomu nechce veriť. Myslím, že sa zobudím o týždeň, stále to nebude skutočné. Bude trvať dlho, kým si to všetko uvedomím,“ povedala Kristen Faulkner po zisku svojho druhého zlata na Olympiáde v Paríži.