Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Dýchací prístroj na oxid uhoľnatý má pomôcť k vyššiemu výkonu. Používajú ho tímy Visma, UAE a Israel

Prístroj má dve formy využitia. Na sledovanie kľúčových hodnôt krvi a optimalizáciu fyziologických výhody tréningu vo vysokej nadmorskej výške. Agresívnejší prístup je priama inhalácia oxidu uhoľnatého s výslovným účelom zvýšenia výkonu.
Martin Sarvaš
15. etapa Tour de France 2024. Foto: A.S.O./Charly Lopez

Viaceré tímy z Tour de France používajú kontroverznú a potenciálne nebezpečnú metódu vdychovania smrtiaceho plynu oxidu uhoľnatého na optimalizáciu tréningu svojich športovcov vo vysokej nadmorskej výške.

O používaní dýchacieho prístroja na oxid uhoľnatý informoval Escape Collective, ktorý píše, že ho používajú najmenej tri top tímy – UAE Emirates, Visma-Lease a Bike a Israel-PremierTech.

Zariadenie umožňuje presné dávkovanie oxidu uhoľnatého do pľúc.

Merací prístroj, ale aj prístroj na zlepšenie výkonu

Tieto typy zariadení majú dve možnosti využitia v rámci vrcholového športu.

Prvý sa nazýva opätovné dýchanie oxidu uhoľnatého (CO) a ide o merací nástroj, ktorý pomáha tímom rýchlo a presne sledovať kľúčové hodnoty krvi a optimalizovať fyziologické výhody tréningu v nadmorskej výške.

Druhý, agresívnejší prístup, ktorý sa nazýva inhalácia oxidu uhoľnatého a využíva rovnaké vybavenie a techniky, vstupuje do vedecky novej a oveľa riskantnejšej sféry vdychovania jedovatého plynu s výslovným účelom zvýšenia výkonu, píše Ronan Mc Laughlin vo svojej reportáži.

Rastúci počet nedávnych vedeckých výskumov naznačuje, že inhalácia CO môže mať silný vplyv na výšku aeróbnej kapacity, ako je VO2max alebo maximálna spotreba kyslíka.

Inhalácia CO môže sama osebe poskytnúť podobné účinky ako tréning vo vysokej nadmorskej výške. Vyvolaním hypoxie – stavu nedostatku kyslíka – sa inhalácia CO môže použiť na predĺženie alebo dokonca nahradenie výhod tréningu vo výške.

Prečítajte si tiež

Svetová antidopingová agentúra (WADA) síce priamo nezakazuje používanie tohto zariadenia, aj keď sa zdá, že je to v rozpore s pravidlami agentúry o umelej manipulácii s krvou.

Momentálne neexistujú žiadne jasné dôkazy o tom, že by niektorý z tímov WorldTeams v súčasnosti používa inhaláciu oxidu uhoľnatého na zvýšenie výkonu.

Tímy UAE Emirates, Visma-Lease a Bike a Istrael-PremierTech potvrdili, že  majú prístup k zariadeniu na opätovné vdychovanie oxidu uhoľnatého, ale používajú túto techniku len ​​na účely merania – nie na priame vdychovanie tohto plynu.

Vingegaard: Nie je na tom nič podozrivé; Pogačar: Ani neviem, čo to je

Jonas Vingegaard počas dňa voľna na Tour de France v rozhovore pre dánske noviny Politiken potvrdil používanie rebreatherov oxidu uhoľnatého v jeho tíme a povedal: „Nie je na tom nič podozrivé.“

Na spomínanú technológiu sa opýtali aj lídra Tour de France Tadeja Pogačara: „Keď som to počul, napadli ma výfukové plyny z auta. Ani neviem, čo to je. Neviem o tom veľa, takže nemám k tomu žiadny komentár. Možno som len nevzdelaný.“

Výkonnostný šéf v tíme Visma Mathieu Heijboer povedal: „Pracujeme už niekoľko rokov s Bentom Rønnestadom na meraní na začiatku a na konci výškových táborov.“ Rønnestad je profesor na univerzite Inland Norway University a odborník na fyziológiu vo vysokej nadmorskej výške.

Heijboer podotkol, že testovanie ich jazdcov prebieha iba vtedy, keď je Rønnestad prítomný na tréningových kempoch.

Rovnako ako v tíme Visma, aj v tíme Israel-PremierTech používajú dýchací prístroj na oxid uhoľnatý iba na na testovacie účely na meranie vplyvu výškového tréningu, čo potvrdil hovorca tímu Israel.

„Nie je to na terapiu. Je to diagnostický nástroj, ktorý používame na to, aby sme v podstate zistili, aká je fyziológia našich športovcov,“ vyjadril sa hlavný lekár tímu UAE Emirates Adriano Rotunno a dodal, že v metóde merania nedochádza k žiadnemu zlepšeniu výkonu.

Aktuality

13:52 Skákal na lyžiach, po pádoch a zraneniach začal bicyklovať. Primož Roglič vyhral Vueltu už po štvrtýkrát.

Slovinský cyklista Primož Roglič je juniorským majstrom sveta v skokoch na lyžiach z roku 2007. Tour de France mu síce opäť nevyšla, ale z Vuelty si odnáša svoj štvrtý červený dres.

Včera 19:51 Stefan Küng vyhral záverečnú časovku Vuelty, Primož Roglič získal svoj štvrtý červený dres.

Küng vyhral na 24,6 km trase v Madride s priemernou rýchlosťou 55,7 km/h. Druhý skončil celkový víťaz Vuelty Primož Roglič so stratou 31 sekúnd a tretí najrýchlejší bol Mattia Cattaneo.

Včera 17:42 Olav Kooij vyhral v tesnom šprinte historicky najrýchlejšiu edíciu pretekov BEMER Cyclassics.

V hromadnom šprinte skončil na druhom mieste Jonathan Milan pred tretím Biniamom Girmayom. Pretekári prešli 177-kilometrovú trasu, ktorá sa začínala aj končila v Hamburgu, s priemernou rýchlosťou 48,45 km/h.

Včera 17:26 Martin Svrček vybojoval 11. miesto v šprinte poslednej etapy pretekov Okolo Británie.

21-ročný Slovák predvádzal skvelé výkony vo všetkých šiestich etapách britského etapáku a pomohol tímovému kolegovi Paulovi Magnierovi k trom etapovým víťazstvám.

07.09.2024 Eddie Dunbar vyhral po odvážnom útoku v závere kráľovskú etapu Vuelta a España.

Dunbar sa teší z druhého etapového víťazstva na tohtoročnej Vuelte po triumfe v etape, ktorá mala celkové prevýšenie cez 5000 metrov. Červený dres má pred poslednou etapou aj naďalej Primož Roglič.

Zavrieť reklamu