Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Cestné

Tím Decathlon testuje na Tour de France prototypy aero špeciálu Van Rysel FCR Pro

Mnoho ľudí okomentovalo nový aero špeciál Van Rysel ako napodobeninu modelu Venge, ktorý Specialized prestal vyrábať v roku 2020.
Martin Sarvaš
Tím Decathlon testuje na Tour de France prototypy aero špeciálu Van Rysel FCR Pro

Prototyp pretekárskeho cestného aero bicykla Van Rysel FCR Pro

Na Tour de France sa objavil nový aero bicykel Van Rysel FCR, ktorý testujú jazdci tímu Decathlon-AG2R la Mondiale.

Van Rysel, prémiová značka bicyklov Decathlonu, vstúpila do WorldTour začiatkom roka 2024, pričom európsky multišportový predajca prevzal aj rolu hlavného sponzora v tíme Decathlon–AG2R La Mondiale.

Doteraz tím jazdili pretekári Decathlonu na univerzálnom modeli Van Rysel RCR Pro. Rovnako ako mnohé z najnovších pretekárskych bicyklov Tour de France sa snaží vyvážiť aerodynamiku a nízku hmotnosť, pričom rám váži 790 g.

Zatiaľ čo rastúci počet značiek zjednodušuje svoj sortiment ponúkaním jedného univerzálneho pretekárskeho bicykla – Trek je posledným, ktorý sa s týmto trendom pustil prepracovaním Madone a ukončením výroby top modelov Émonda – zdá sa, že Van Rysel chce mať v ponuke aj aero špeciál.

Na vrchnej trubke rámu je označenie „FCR“, čo je rovnaké označenie, ako u aero helmy od značky Van Rysel.

Mnoho ľudí okomentovalo nový aero špeciál Van Rysel ako napodobeninu modelu Venge, ktorý Specialized prestal vyrábať v roku 2020. V profile sú tieto dva bicykle možno trochu podobné, avšak trubky Van Ryselu sú v porovnaní s Venge-om výrazne mohutnejšie.

FCR testoval Van Rysel už minulý rok, ale v dizajne sa viac podobal na model RCR, pričom súčasné prototypy na Tour de France sú podstatne aerodynamickejšie vo svojich tvaroch trubiek.

Hlavová trubka je výrazne hlbšia a výraznejšie skrátená v porovnaní s RCR Pro, zatiaľ čo spodná trubka a sedlová trubka majú tiež viac sploštený dizajn ako súčasný tímový bicykel.

Aero tvary pokračujú aj v zadnej časti bicykla s čepeľovými sedlovými vzperami.

V porovnaní s plynulejším a zaoblenejším dizajnom u RCR Pro, má vidlica na FCR hlbší profil s hranatou základňou na koncoch nôh vidlice.

Bicykel, ktorý používajú na Tour de France, má integrovaný kokpit Deda s aerodynamickými podložkami.

Aktuality

13:45 Kompletné výsledky Tour de France 2024.

Tadej Pogačar vyhral svoj tretí žltý dres, bodovaciu súťaž vyhral Biniam Girmay, v súťaži vrchárov zvíťazil Richard Carapaz a v kategórii mladých jazdcov bol najlepší Remco Evenepoel.

11:44 Analýza výkonu: Aké watty tlačil Tadej Pogačar pri rekordných výkonoch na Tour de France?

Col du Galibier, Pla d’Adet, Plateau de Beille, Isola 2000 a Col de la Couillole – päť stúpaní, v ktorých Tadej Pogačar prekonal doterajšie rekordy obrovským rozdielom a na Plateau de Beille predviedol pravdepodobne najlepší vrchársky výkon v histórii cyklistiky.

10:30 Bolo by to extrémne hlúpe, reaguje Tadej Pogačar na obvinenia z dopingu na Tour de France.

V horských etapách suverénne dominoval a lámal rekord za rekordom. Jeho agresívny štýl pretekania však vyvolal aj kritiku a po neuveriteľných výkonoch sa nevyhol ani obvineniam z dopingu.

09:45 Fotogaléria: 50 skvelých fotografií Tadeja Pogačara z Tour de France 2024.

Tadej Pogačar sa stal po 26 rokoch prvým jazdcom, ktorý vyhral Giro d’Italia aj Tour de France v jednom roku.

09:34 Fotogaléria: Najlepšie momenty z majstrovstiev Slovenska v horskej cyklistike 2024 s Petrom Saganom.

Na pretekoch sa predstavila aj najväčšia hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan a na košickom Bankove sa stretlo množstvo fanúšikov, ktorí sa chceli s Petrom rozlúčiť nakoľko šlo pravdepodobne o jeho posledné profesionálne preteky.

Zavrieť reklamu