Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Ako vyrába bicykle Decathlon? Pozrite sa do zákulisia vývoja, montáže a testovania nielen bicyklov Van Rysel

Pozrite si, ako vyzerá montážna linka či testovacie, výskumné a vývojové zariadenia spoločnosti Decathlon.
Martin Sarvaš
Bicykle Decathlonu skladajú kvalifikovaní mechanici, z ktorých mnohí pochádzajú zo znevýhodneného prostredia. Foto: Ashley Quinlan / BikeRadar

Značke bicyklov Van Rysel sa dostáva v roku 2024 veľkej pozornosti, keďže spoločnosť Decathlon, ktorá značku vlastní, uzavrela začiatkom roka trojročnú zmluvu s cestným pretekárskym WorldTour tímom AG2R La Mondiale (momentálne Decathlon-AG2R La Mondiale).

Partnerstvo prinieslo francúzskemu tímu značný úspech a v tejto sezóne dosiahli jazdci Decathlonu už celkovo 23 víťazstiev, vrátane dvoch etáp na Giro d’Italia a vo svetovom rebríčku UCI je dokonca na druhom mieste za tímom UAE Emirates s Tadejom Pogačarom.

Všetky výhry tímu Decathlon-AG2R La Mondiale dosiahli jazdci na pretekárskych bicykloch Van Rysel RCR Pro. Je jasné, že pri úspechoch na pretekoch je najdôležitejší výkon a schopnosti jazdcov, ale určite im k tomu dopomohli aj kvalitné a spoľahlivé bicykle.

Maloobchodný gigant so športovými potrebami má dobre zaslúženú povesť vďaka predajom bicyklov, ale aj iného športového vybavenia za konkurencieschopné ceny.

Van Rysel RCR Pro vo svojej plnej profesionálnej tímovej inkarnácii napríklad stojí 9 000 eur, čo je výrazne nižšia suma v porovnaní s ekvivalentne špecifikovaným Specializedom S-Works Tarmac SL8 (14 000 eur) alebo Cannondaleom Supersix Lab71 (14 999 eur).

Jediný lacnejší bicykel v kategórii WorldTour má tím Intermarché-Wanty, ktorý je sponzorovaný nemeckou značkou bicyklov Cube a ich vrchársky top model Cube Litening Air C:68X SLT stojí 7 999 eur, zatiaľ čo aero špeciál Litening Aero C:68X SLT stojí 7 599 eur.

Redaktor portálu BikeRadar Ashley Quinlan dostal pozvánku z Decathlonu a bol sa pozrieť v ich výrobnej továrni vo francúzskom Lille, kde sa bicykle navrhujú, testujú aj vyrábajú.

Montážna linka Van Ryselu sa nachádza v „dedine“ BTwin Village. Ide o veľký kampus viacerých budov Decathlonu, v ktorých tiež sídlia administratívne a dizajnérske kancelárie, a nachádzajú sa v ňom výskumné, vývojové a testovacie zariadenia.

Mechanici inštalujú radenie a kolesá vrátane opakovaných testov všetkých komponentov. Foto: Ashley Quinlan / BikeRadar

Pozoruhodnou výnimkou je zariadenie pre testovanie aerodynamiky, u ktorého sa Van Rysel spojil so spoločnosťou ONERA – francúzskym leteckým laboratóriom – ktoré sa nachádza oproti jeho ústrediu v Lille.

Celkovo je v testovacom laboratóriu Decathlonu v Lille zamestnaných 35 ľudí, ktorí majú za úlohu posudzovať kvalitu produktov a dodržiavanie noriem ISO. V Sallanches je tiež sesterské laboratórium, ktoré sa špecializuje na testovanie produktov pre horskú cyklistiku a zimné športy.

Možno je pochopiteľné, že vzhľadom na high-tech charakter niektorých zariadení, plus prebiehajúce procesy prototypovania za zatvorenými dverami, sa Decathlon rozhodol zachovať niektoré zo svojich tajomstiev… v tajnosti.

Súčasťou je aj testovacie zariadenie pre prilby Decathlonu. Foto: Ashley Quinlan / BikeRadar

Pri vývoji používajú 3D tlačiarne priemyselnej veľkosti, ktoré sú schopné tlačiť celé rámy bicyklov na aerodynamické testovanie v neďalekom aerodynamickom tuneli ONERA.

Nechýbajú ani rysovacie dosky nových produktov a ich prvé prototypové modely, komory na simuláciu počasia, laboratóriá na karosárske a biomechanické mapovanie, ako aj zóny výroby zliatin a textílií na testovanie a vývoj produktov.

Ďalšie detaily o výrobe sa dozviete vo fotogalérii (vyššie) a v popisoch jednotlivých fotiek.

Aktuality

13:45 Kompletné výsledky Tour de France 2024.

Tadej Pogačar vyhral svoj tretí žltý dres, bodovaciu súťaž vyhral Biniam Girmay, v súťaži vrchárov zvíťazil Richard Carapaz a v kategórii mladých jazdcov bol najlepší Remco Evenepoel.

11:44 Analýza výkonu: Aké watty tlačil Tadej Pogačar pri rekordných výkonoch na Tour de France?

Col du Galibier, Pla d’Adet, Plateau de Beille, Isola 2000 a Col de la Couillole – päť stúpaní, v ktorých Tadej Pogačar prekonal doterajšie rekordy obrovským rozdielom a na Plateau de Beille predviedol pravdepodobne najlepší vrchársky výkon v histórii cyklistiky.

10:30 Bolo by to extrémne hlúpe, reaguje Tadej Pogačar na obvinenia z dopingu na Tour de France.

V horských etapách suverénne dominoval a lámal rekord za rekordom. Jeho agresívny štýl pretekania však vyvolal aj kritiku a po neuveriteľných výkonoch sa nevyhol ani obvineniam z dopingu.

09:45 Fotogaléria: 50 skvelých fotografií Tadeja Pogačara z Tour de France 2024.

Tadej Pogačar sa stal po 26 rokoch prvým jazdcom, ktorý vyhral Giro d’Italia aj Tour de France v jednom roku.

09:34 Fotogaléria: Najlepšie momenty z majstrovstiev Slovenska v horskej cyklistike 2024 s Petrom Saganom.

Na pretekoch sa predstavila aj najväčšia hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan a na košickom Bankove sa stretlo množstvo fanúšikov, ktorí sa chceli s Petrom rozlúčiť nakoľko šlo pravdepodobne o jeho posledné profesionálne preteky.

Zavrieť reklamu