Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Detaily neuveriteľného výkonu Tadeja Pogačara pri rekordnom čase v stúpaní Col du Galibier

Pogačar prešiel 8,51 km dlhý Col du Galibier s prevýšením 560 metrov v rekordnom čase 20:48 min a s priemerným výkonom cez 414 wattov. Rekord Naira Quintanu z roku 2019 prekonal o viac ako jeden a pol minúty.
Martin Sarvaš
Detaily neuveriteľného výkonu Tadeja Pogačara pri rekordnom čase v stúpaní Col du Galibier

4. etapa Tour de France 2024. Foto: A.S.O./Charly Lopez

Tadej Pogačar (UAE Emirates) vyhral 4. etapu Tour de France 2024 po skvelom výkone jeho tímu UAE Emirates v stúpaní Col du Galibier, v ktorom zaútočil necelý kilometer pred vrcholom.

Pogačar tiež prekonal historický rekord v legendárnom stúpaní Col du Galibier, ktorý doposiaľ držal Nairo Quintana z roku 2019.

Finálna časť stúpania Col du Galibier má 8,51 km, priemerný sklon 6,5 % a prevýšenie 560 metrov.

Tadej Pogačar mal na Galibieri priemerný výkon 6,28 ᵉW/kg (efektívny výkon na kilogram hmotnosti) a zdolal ho v čase 20:48 min, čím zlepšil rekord Naira Quintanu z roku 2019 o 1:33 min.

Ak by sme brali do úvahy Pogačarovu „oficiálnu“ hmotnosť 66 kg, znamenalo by to, že jeho priemerný výkon na Galibieri bol 414,5 Wattov.

Pogačar mohol ísť aj rýchlejšie, keby nefúkal protivietor, ale aj tak to bol impozantný výkon vzhľadom na vysokú nadmorskú výšku.

Vingegaard stratil na vrchole sedem sekúnd s výkonom 6,24 ᵉW/kg, zatiaľ čo Remco Evenepoel bol tretím najlepším vrchárom so stratou 14 sekúnd na Pogačara.

Analýza výkonov v stúpaní Col du Galibier na Tour de France 2024

Vrchol spoločne prešli Ayuso, Almeida, Landa Roglič a Rodriguez so stratou 38 sekúnd, pričom Ayuso a Almeida ťahali na Galibieri každý asi po dva kilometre.

Na oficiálnom segmente na Strave celého 23-kilometového stúpania Col du Galibier cez Lautaret, získal Pogačar na Strave KOM (najlepší čas), ktorý donedávna držal Thibaut Pinot.

Pinot získal KOM v roku 2019 s časom 52:46 min, avšak Tadej Pogačar ho prekonal s veľkým rozdielom o 2:07 min, s časom 50:39 min a priemernou rýchlosťou 27,1 km/h.

Pinota však nepredbehol na Strave len Pogačar, ale aj Remco Evenepoel, Juan Ayuso, Matteo Jorgenson, Egan Bernal, Santiago Buitrago, Felix Gall a Derek Gee.

Aktuality

14:51 Juan Ayuso odstúpil z Tour de France počas 13. etapy, mal pozitívny test na COVID-19.

Jeden z hlavných vrchárskych domestikov Tadeja Pogačara mal pozitívny výsledok testu na COVID-19, ale dostal povolenie pokračovať. Počas hektickej trinástej etapy však nezvládol vysoké tempo pelotónu, ktorý sa snažil dobehnúť únik. (AS)

13:32 Zoznam jazdcov, ktorí odstúpili z Tour de France 2024.

Z Tour de France odstúpilo zatiaľ 15 jazdcov. Najväčším menom je Primož Roglič, ktorý bol jedným z hlavných favoritov v boji o žltý dres a po siedmej etape z pretekov odstúpil aj jeden z najlepších šprintérov Mads Pedersen.

13:18 Primož Roglič končí na Tour de France pre zranenia, ktoré utrpel pri páde.

„Primož Roglič sa po včerajšej etape a dnes ráno podrobil starostlivému vyšetreniu nášho lekárskeho tímu. Bolo prijaté rozhodnutie, že dnes nenastúpi, aby sa sústredil na blížiace sa ciele,“ oznámil tím Red Bull-Bora-Hansgrohe.

10:59 „Musíme nájsť Maxa Verstappena cyklistiky. To je náš cieľ,“ hovorí o budúcnosti šéf tímu Red Bull-Bora-Hansgrohe.

Ralph Denk sa už v minulosti pokúsil podpísať zmluvu s Remcom Evenepoelom a chcel by s ním pracovať v budúcnosti. (Cyclingnews)

10:15 Marka Cavendisha aj Arnauda Démara relegovali za nebezpečný šprint v 12. etape Tour de France.

Rozhodcovia odsunuli Démara a Cavendisha z prvej päťky na koniec hlavnej skupiny. Druhé miesto Wouta van Aerta sa nezmenilo, ale na tretiu priečku sa namiesto Démara posunul Pascal Ackermann.

Zavrieť reklamu