Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Technika jazdy

Poradňa: Ako sa zlepšiť v skákaní?

Ak ste sa už naučili zdolávať dropy a lavice a chcete sa posunúť na ďalšiu úroveň, máme pre vás niekoľko tipov.
Matúš Bušík
Poradňa: Ako sa zlepšiť v skákaní?

Foto: Andy Lloyd www.andylloyd.photography

Skákanie je bezpochyby to, čo naháňa strach najväčšiemu počtu bikerov. Na jednej strane je to pochopiteľné – spojenie gúm s hlinou dáva aspoň akú-takú istotu, že budete vedieť včas zabrzdiť, a pád z metra bolí oveľa menej ako z troch.

Na druhej strane je to škoda, pretože skákanie je zároveň jedna z najzábavnejších vecí, aká sa dá na bicykli vymyslieť. Svedčí o tom aj skutočnosť, že najobľúbenejšie traily sú tie, na ktorých je postavených množstvo skokov.

Skillcentrá v bikeparkoch prekypujú dropmi a skokmi rôznych veľkostí aj tvarov a najžiadanejšou zručnosťou, ktorú sa ľudia chcú v cykloškolách naučiť, je – ako inak – skákanie.

Niektorí jazdci sa síce zmierili s tým, že nevedia skákať a nechcú riskovať, ale iní sú ním doslova posadnutí a chcú neustále napredovať pretože sebavedomé zdolávanie skokov dodáva jazde na trailoch väčšiu plynulosť ako ich obchádzanie.

Zvládnite základy

Ešte predtým, ako sa začítate do nasledujúcich rád, sa uistite, že máte zvládnuté základy skákania. Mali by ste vedieť zatlačiť do odrazu, aby vás vystrelil nahor, kontrolovať trajektóriu vo vzduchu, trafiť dopad a absorbovať náraz.

Stále dookola Tréning robí majstra. Progres dosiahnete jedine tak, že budete skákať dookola na tých istých skokoch tak často, ako sa len dá.

Uvoľnite sa

Zadržiavanie dychu, napätie v tvári a stuhnuté telo vám bránia skákať vyššie a ďalej. Snažte sa uvoľniť, pravidelne dýchať, a aj keď sa vám spočiatku môže zdať, že to vôbec nemáte pod kontrolou, užívajte si tréning.

Nekomplikujte si to

Dávajte si pozor, aby ste sa pri učení a zlepšovaní základov techniky príliš nezaoberali detailmi. Zamyslite sa nad tým, čo vám robí problém, čo potrebujete pri svojej úrovni skákania zlepšiť, a zamerajte sa na to.

Buďte si vedomí sami seba

Mnohí jazdci sa tak boja fázy letu, že aj keď skok zvládnu, tak si vôbec nedokážu uvedomiť, čo sa vlastne stalo, pretože hlava im ten „hrôzostrašný“ zážitok vytesní. Najlepší spôsob, ako si uvedomiť, čo ste urobili a čo nie, aby ste sa mohli zlepšovať, je robiť si na tréningu videozáznam.

Zabudnite na dokonalosť

Nikto nie je dokonalý, tak sa o to nesnažte. Pamätajte, že hlavným cieľom je byť na biku v bezpečí a baviť sa, takže pokiaľ si na skokoch postupne viac veríte, aj keď nemáte zmáknuté všetky detaily ako z učebnice, ste na dobrej ceste.

Odvážne do výšky

Foto: Steve Behr / Stockfile

V dirt parkoch si môžete zlepšiť kontrolu nad bikom, zvýšiť dôveru vo svoje schopnosti a začať skákať vyššie. Skákanie dirtov je síce špecializovaná disciplína a mnohých jazdcov MTB odrádzajú vysoké a strmé odpaly skokov s minimálnym alebo žiadnym priestorom na chybu.

Základná technika je dosť podobná ako pri iných skokoch, ale strmší vzlet vás zároveň núti klásť väčší dôraz na techniku, preto dávajte pozor najmä pri prvých pokusoch a zvoľte menšie skoky.

Hrana dirtových skokov je navrhnutá tak, aby vás poslala vyššie ako na bežných skokoch na trailoch, takže sa musíte odraziť smerom nahor, nie vpred.

Hneď ako ste vo vzduchu, snažte sa dostať bike do vodorovnej polohy tým, že sa zohnete v bedrách a nohami pritiahnete sedlo k zadku.

Pozrite sa tam, kam chcete dopadnúť, a rukami tam nasmerujte predné koleso. Pamätajte, že čím viac to budete trénovať, tým bude váš dopad plynulejší a nebudete vyzerať ako padajúce vrece zemiakov.

Cítiť je viac ako myslieť

Foto: Andy Lloyd
www.andylloyd.photography

Keď sa učíte skákať, neustále premýšľate o pohyboch, načasovaní a technike. Ďalším krokom je pracovať na tom, aby ste menej premýšľali a namiesto toho jazdili viac na základe toho, čo pri tom cítite.

Pri odrazoch síce ide o zatlačenie bicykla v správnom čase, aby sa odrazil od hrany, ale namiesto mechanického „bifľovania“ sa, kedy to máte urobiť, pracujte na budovaní povedomia o tom, aký je to pocit, keď to spravíte správne.

Ak vám na odraze nadvihuje zadné koleso, odrážate sa skoro, a ak vám prepadáva cez hranu predné, odrážate sa neskoro alebo slabo.

Len čo to spravíte správne, budete cítiť, že skok je plynulý, dobre vyvážený a dopad hladký. A o to presne ide!

Skúšajte triky

Na svete neexistuje efektnejší trik ako poslať skok do 90-stupňového whipu a dopadnúť ho na milimeter presne do dopadu.

Whipuje sa najlepšie na skoku, ktorý má strmý a dostatočne široký odraz na to, aby ste mohli zarezať bike na odraze do strany.

Ideálne je začať na transferi, kde sa naučíte vyhodiť zadné koleso vpred, ale nemusíte riešiť vyrovnanie bicykla – stačí whipovať do tej správnej strany.

Následne sa presuňte na „rovné“ skoky, aby ste sa naučili aj druhú časť – vyrovnať bike na dopad.

Našou radou je držať kolená blízko pri ráme – s nohami naširoko to vôbec nevyzerá dobre!

Rytmus a flow

Rytmus je trochu zabudnuté umenie, pretože väčšina jazdcov sa chce naučiť triky skôr, ako zvládnu správny jump flow.

Všetko sa netočí len okolo odrazu, a ak na dopade, často opomínanom prvku skoku, dokážete správne zapumpovať, pomôže vám to udržať rýchlosť potrebnú na nájazd do nasledujúceho skoku.

Takéto udržanie rytmu a vygenerovanie rýchlosti je jednou z najužitočnejších zručností, ktorú sa môžete naučiť a využívajú ju aj profi zjazdári.

Ak chcete trénovať rytmus, nájdite si úsek s niekoľkými skokmi za sebou a snažte sa ho prejsť bez pedálovania.

Potom sa snažte zamerať na precvičovanie techniky pristátia predným kolesom priamo na vrchol/hranu dopadu a pracujte na tom, aby ho zadné koleso nasledovalo.

Dopad by mal byť hladký a tichý. Takéto žuchnutie nasledované zatlačením do bicykla vás vystrelí na ďalší skok.

Od lavíc ku gapom

Pri najbližšej návšteve bikeparku sa pokúste každú lavicu skočiť na prvýkrát až na dopad a zopakujte to päťkrát po sebe.

Naučíte sa tak lepšie odhadovať vzdialenosti a nájazdové rýchlosti a nabudúce, keď budete mať skočiť gap so strach naháňajúcou medzerou medzi odrazom a dopadom, budete lepšie vedieť, akú rýchlosť zvoliť a ako veľmi sa odraziť.

Aktuality

13:45 Kompletné výsledky Tour de France 2024.

Tadej Pogačar vyhral svoj tretí žltý dres, bodovaciu súťaž vyhral Biniam Girmay, v súťaži vrchárov zvíťazil Richard Carapaz a v kategórii mladých jazdcov bol najlepší Remco Evenepoel.

11:44 Analýza výkonu: Aké watty tlačil Tadej Pogačar pri rekordných výkonoch na Tour de France?

Col du Galibier, Pla d’Adet, Plateau de Beille, Isola 2000 a Col de la Couillole – päť stúpaní, v ktorých Tadej Pogačar prekonal doterajšie rekordy obrovským rozdielom a na Plateau de Beille predviedol pravdepodobne najlepší vrchársky výkon v histórii cyklistiky.

10:30 Bolo by to extrémne hlúpe, reaguje Tadej Pogačar na obvinenia z dopingu na Tour de France.

V horských etapách suverénne dominoval a lámal rekord za rekordom. Jeho agresívny štýl pretekania však vyvolal aj kritiku a po neuveriteľných výkonoch sa nevyhol ani obvineniam z dopingu.

09:45 Fotogaléria: 50 skvelých fotografií Tadeja Pogačara z Tour de France 2024.

Tadej Pogačar sa stal po 26 rokoch prvým jazdcom, ktorý vyhral Giro d’Italia aj Tour de France v jednom roku.

09:34 Fotogaléria: Najlepšie momenty z majstrovstiev Slovenska v horskej cyklistike 2024 s Petrom Saganom.

Na pretekoch sa predstavila aj najväčšia hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan a na košickom Bankove sa stretlo množstvo fanúšikov, ktorí sa chceli s Petrom rozlúčiť nakoľko šlo pravdepodobne o jeho posledné profesionálne preteky.

Zavrieť reklamu