Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Gravelový pretekársky špeciál Felt Breed Dylana Johnsona: Aero kokpit, MTB plášte, hlboké ráfiky a odpružená vidlica

Na 60 mm ráfikoch mal 2,2-palcové MTB plášte, zatiaľ čo kokpit tvorili úzke 35 mm riadidlá a dlhý 140 mm predstavec.
Martin Sarvaš
Gravelový pretekársky špeciál Felt Breed Dylana Johnsona na pretekoch Unbound 2024. Foto: Sam Andrews / BikeRadar

Jazdec tímu Felt Un1ted Dylan Johnson skončil na desiatom mieste na tohtoročných štrkových pretekoch Unbound a cieľom prešiel v prvej stíhacej skupine, ktorá zaostala za víťazom Lachlanom Mortonom o päť minút.

Na 320-kilometrové preteky, ktoré sú do značnej miery považované za najdôležitejšie gravelové preteky na svete, použil Johnson skutočne unikátnu špecifikáciu na svojom bicykli Felt Breed.

Riadidlá mali šírku len 35 cm, na aero kolesách s hlbokými 60 mm ráfikmi mal obuté až 2,2-palcové MTB plášte a použil aj odpruženú vidlicu Lauf.

Na rozdiel od iných jazdcov, Johnsonova odpužená vidlica mu výrazne nepridala na hmotnosti, keďže váži 850 gramov a poskytuje 30-milimetrový zdvih na redukciu otrasov z nerovností.

Jeho kokpit tvorili nielen úzke riadidlá, ale aj skutočne dlhý 140 mm predstavec ENVE, vďaka čomu sa dostáva do neuveriteľne agresívnej jazdeckej pozície. Johnson dokonca povedal, že pred pretekmi vzal bicykel do aerodynamického tunela, aby našiel čo najúspornejšiu jazdeckú polohu.

Omotávku mal len v spodnej časti riadidiel, zatiaľ čo na vrchnej časti plochého profilu riadidiel mal pásku Cat Tongue pre lepší grip a tlmenie vibrácií.

Pozrite si aj ďalšie bicykle profesionálnych cyklistov

Za posledných pár rokov sme boli svedkami zväčšovania šírky štrkových pneumatík u gravelových bicyklov, pričom mnohí jazdci používali pneumatiky s priemerom 45 alebo 50 mm. Johnson však zvolil ešte širšie gumy – Continental Race King pre horské bicykle so šírkou 2,2 palca (55,8 mm), aj keď oficiálny limit bicykla Felt Breed je 50 mm.

Široké plášte mal obuté na karbónových kolesách  Reynolds Blacklabel 60 Expert s výškou ráfiku až 60 mm a vnútornou šírkou 21 mm.

Čo sa týka radenia, Johnson skombinoval komponenty od Shimana aj SRAM-u.

Prešmyk a prehadzovačka boli z gravelovej sady Shimano GRX Di2, kazeta a prevodníky z cestnej sady Shimano Ultegra a kľuky s meračom výkonu boli z cestnej sady SRAM Red. Na prehadzovačke však vymenil kladku za CeramicSpeed ​​OSPW s keramickými ložiskami.

Aktuality

13:45 Kompletné výsledky Tour de France 2024.

Tadej Pogačar vyhral svoj tretí žltý dres, bodovaciu súťaž vyhral Biniam Girmay, v súťaži vrchárov zvíťazil Richard Carapaz a v kategórii mladých jazdcov bol najlepší Remco Evenepoel.

11:44 Analýza výkonu: Aké watty tlačil Tadej Pogačar pri rekordných výkonoch na Tour de France?

Col du Galibier, Pla d’Adet, Plateau de Beille, Isola 2000 a Col de la Couillole – päť stúpaní, v ktorých Tadej Pogačar prekonal doterajšie rekordy obrovským rozdielom a na Plateau de Beille predviedol pravdepodobne najlepší vrchársky výkon v histórii cyklistiky.

10:30 Bolo by to extrémne hlúpe, reaguje Tadej Pogačar na obvinenia z dopingu na Tour de France.

V horských etapách suverénne dominoval a lámal rekord za rekordom. Jeho agresívny štýl pretekania však vyvolal aj kritiku a po neuveriteľných výkonoch sa nevyhol ani obvineniam z dopingu.

09:45 Fotogaléria: 50 skvelých fotografií Tadeja Pogačara z Tour de France 2024.

Tadej Pogačar sa stal po 26 rokoch prvým jazdcom, ktorý vyhral Giro d’Italia aj Tour de France v jednom roku.

09:34 Fotogaléria: Najlepšie momenty z majstrovstiev Slovenska v horskej cyklistike 2024 s Petrom Saganom.

Na pretekoch sa predstavila aj najväčšia hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan a na košickom Bankove sa stretlo množstvo fanúšikov, ktorí sa chceli s Petrom rozlúčiť nakoľko šlo pravdepodobne o jeho posledné profesionálne preteky.

Zavrieť reklamu