Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Miguel Ángel López dostal pre doping zákaz činnosti až do júla 2027

Kolumbijčan dostal štvorročný trest na základe nálezu zakázanej látky menotropín na Giro d’Italia v roku 2022.
Martin Sarvaš
Miguel Ángel López dostal pre doping zákaz činnosti až do júla 2027

Miguel Ángel López na pretekoch Vuelta España 2021. Foto: A.S.O. / Luis Angel Gomez / Photogomezspo

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) oznámila, že kolumbijská cyklistická hviezda Miguel Ángel López dostal pre doping štvorročný zákaz činnosti.

V dlhotrvajúcom prípade bol 30-ročný López uznaný vinným z porušenia antidopingových pravidiel za „užívanie a džanie zakázanej látky menotropín“ počas Giro d’Italia v roku 2022.

López odstúpil z Gira v roku 2022 už počas štvrtej etapy pre zranenie a bolesti ľavého bedra.

„V súlade so Svetovým antidopingovým kódexom a antidopingovými pravidlami UCI sa obdobie pozastavenia začalo 25. júla 2023 a zostane v platnosti do 24. júla 2027,“ uvádza sa v tlačovej správe UCI.

Víťaz etapy na Tour de France a troch etáp na Vuelte, ktorého posledným tímom bol tím Medellin-EPM, kým nebol dočasne suspendovaný v polovici roku 2023, opakovane trval na svojej nevine.

Prečo je menotropín považovaný za doping a je zakázaný?

Menotropín, tiež známy ako menopauzálny gonadotropín, je liek používaný na liečbu neplodnosti.

Obsahuje hormóny FSH (folikulostimulačný hormón) a LH (luteinizačný hormón), ktoré sú prirodzene produkované hypofýzou a sú dôležité pre reguláciu reprodukčných procesov.

Menotropín je považovaný za doping a je zakázaný z niekoľkých dôvodov:

Zvýšenie športového výkonu: Hoci primárnym účelom menotropínu je liečba neplodnosti, jeho používanie môže ovplyvniť hladiny hormónov v tele, čo môže viesť k zvýšeniu produkcie testosterónu u mužov. Zvýšené hladiny testosterónu môžu podporovať rast svalovej hmoty, zvýšiť silu a zlepšiť celkovú fyzickú výkonnosť.

Maskovanie iných dopingových látok: Menotropín môže byť použitý v kombinácii s inými dopingovými látkami na maskovanie ich prítomnosti alebo na obnovenie hormonálnej rovnováhy po ich použití. To môže sťažiť detekciu iných zakázaných látok počas dopingových kontrol.

Etické a zdravotné riziká: Používanie hormonálnych liekov bez lekárskeho predpisu môže viesť k vážnym zdravotným problémom vrátane hormonálnej nerovnováhy, rizika srdcových problémov, problémov s pečeňou a ďalších zdravotných komplikácií. Z tohto dôvodu je ich používanie prísne regulované.

Aktuality

13:45 Kompletné výsledky Tour de France 2024.

Tadej Pogačar vyhral svoj tretí žltý dres, bodovaciu súťaž vyhral Biniam Girmay, v súťaži vrchárov zvíťazil Richard Carapaz a v kategórii mladých jazdcov bol najlepší Remco Evenepoel.

11:44 Analýza výkonu: Aké watty tlačil Tadej Pogačar pri rekordných výkonoch na Tour de France?

Col du Galibier, Pla d’Adet, Plateau de Beille, Isola 2000 a Col de la Couillole – päť stúpaní, v ktorých Tadej Pogačar prekonal doterajšie rekordy obrovským rozdielom a na Plateau de Beille predviedol pravdepodobne najlepší vrchársky výkon v histórii cyklistiky.

10:30 Bolo by to extrémne hlúpe, reaguje Tadej Pogačar na obvinenia z dopingu na Tour de France.

V horských etapách suverénne dominoval a lámal rekord za rekordom. Jeho agresívny štýl pretekania však vyvolal aj kritiku a po neuveriteľných výkonoch sa nevyhol ani obvineniam z dopingu.

09:45 Fotogaléria: 50 skvelých fotografií Tadeja Pogačara z Tour de France 2024.

Tadej Pogačar sa stal po 26 rokoch prvým jazdcom, ktorý vyhral Giro d’Italia aj Tour de France v jednom roku.

09:34 Fotogaléria: Najlepšie momenty z majstrovstiev Slovenska v horskej cyklistike 2024 s Petrom Saganom.

Na pretekoch sa predstavila aj najväčšia hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan a na košickom Bankove sa stretlo množstvo fanúšikov, ktorí sa chceli s Petrom rozlúčiť nakoľko šlo pravdepodobne o jeho posledné profesionálne preteky.

Zavrieť reklamu