Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Peter Sagan o výhre na Giro d’Italia: Celý deň sa deriem v úniku a teraz ma niekto predbehne tesne pred koncom? No to určite

„Keď sa to konečne upokojilo, začal som hrať mŕtveho chrobáka. Cítil som, že sa mi ide dobre a chcel som sa trochu pohrať s ich hlavami, aby si mysleli, že nevládzem," opisuje Peter Sagan desiatu etapu na Gire v roku 2020, ktorú vyhral po 133 km v úniku a 12-kilometrovom sóle.
Martin Sarvaš
Peter Sagan na Giro d’Italia 2020. Luca Bettini/BettiniPhoto©2020

V roku 2020 sa Peter Sagan dostal do historického zoznamu pretekárov, ktorí majú na konte etapové víťazstvá zo všetkých troch pretekov Grand Tour – Tour de France, Giro d’Italia, Vuelta a España.

Sagan práve v tejto sezóne štartoval na Gire po prvýkrát, no predviedol jeden z najlepších výkonov v kariére.

Rok 2020 výrazne poznačila pandémia covidu-19, kvôli ktorej sa v jarnej časti zrušila veľká väčšina pretekov a pretekári museli kvôli zákazu vychádzania trénovať doma na trenažéroch. Peter Sagan mal za sebou dobrú zimnú prípravu, ktorú však nemohol zužitkovať na jarných klasikách.

Nasledujúci text je súčasťou príspevku „Som Peter Sagan a v živote som improvizoval rovnako ako na bicykli“, v ktorom Peter Sagan rozpráva o svojom živote v súkromí i v profesionálnom pelotóne. Prečítať si ho môžete v zberateľskej edícii časopisu Cyklistika, ktorá je venovaná Petrovi Saganovi.

„Ty máš motor, ty to zvládneš“

V Bore odomňa očakávali výsledky. Povedali mi “Ty máš motor, ty to zvládneš”, a poslali ma na Tour aj Giro. Vyhrať etapu v októbri na Gire bolo veľké zadosťučinenie. Konečne som mal dobrú formu, lebo na Tour som ešte len zbieral pretekové kilometre, ktoré som za normálnych okolností absolvoval v zime a na jar.

Po Tour som mal síce dobrú vytrvalosť, ale chýbala mi rýchlosť a cítil som, že mi akoby ešte niečo chýba. Preto ma vtedy porážal [Arnaud] Démare v šprintoch a vyhral aj cyklámenový dres. Lebo bol rýchly.

Na Gire som mal jeden deň, ktorý mi jednoducho sadol. Bol to síce iba jeden deň, ale som sa cítil výborne. Pred desiatou etapou som bol trikrát druhý, ale všetko to boli šprinty, ktoré si vyžadovali práve rýchlosť, ktorú som vtedy nemal.

Nemyslel som si, že mám šancu

Peter Sagan na Giro d’Italia 2020. Luca Bettini/BettiniPhoto©2020

Desiata etapa mi sadla takým spôsobom, že som to ani sám absolútne nečakal. Išiel som 133 km v úniku a na konci 12 km sólo. Najprv som si nemyslel, že mám šancu, lebo to bola ťažká etapa s prudkými kopcami.

Na začiatku som bol trochu tuhý, ale potom sa začalo nastupovať a rozbehol som sa. V jednom prudkom kopci zrýchlil [Filippo] Ganna, a zrazu som bol v úniku. Bolo nás tam dosť veľa, po rovine sme sa točili a riadne sme valili.

Prišiel som na špicu, zrýchlil som a zrazu sme išli sedemdesiatkou. Takto som to rozbehol zopárkrát a vtedy mi došlo, ako dobre sa mi ide a že by som sa mal asi začať trochu šetriť.

Do vysielačky mi povedali, že celé FDJ s Démarom ide po nás, lebo sa báli, že vyhrám etapu. Takže som to znova začal ťahať a po jednom začali odpadávať jazdci.

Keď sa to konečne upokojilo, začal som hrať mŕtveho chrobáka

Ganna sa ma pýta, že čo to robím, ale povedal som mu, že to treba preriediť, aby sme neskôr dobre spolupracovali a netaktizovali. Toto trvalo asi 50 kilometrov a FDJ došlo, že nemajú šancu nás sami dobehnúť, takže spomalili.

Keď sa to konečne upokojilo, začal som hrať mŕtveho chrobáka. Cítil som, že sa mi ide dobre a chcel som sa trochu pohrať s hlavami ostatných, aby si mysleli, že nevládzem.

Na každom väčšom kopci som si spomalil, šetril som energiu a trochu zaostával. Keď bolo do konca nejakých 40 km, všetci začali útočiť, aby sa ma zbavili, ale každý nástup som hneď zatvoril.

Celý deň sa deriem v úniku a teraz ma niekto predbehne tesne pred koncom? No to určite

Pred posledným stúpaním to už vyzeralo, že nás dobehne pelotón. Bol som vpredu len s Gannom a Benom Swiftom, tak som na konci kopca zaútočil a zostal som sám. Zišiel som zjazd a do cieľa bolo už menej ako 10 kilometrov po rovine.

Do vysielačky mi povedali, že sa po mne rozbehol z pelotónu [Brandon] McNulty, ktorý je veľmi dobrý v časovke. Ale toto mi nemôže zobrať. Celý deň sa deriem v úniku a teraz ma niekto predbehne tesne pred koncom? No to určite.

Môj hlavný cieľ na Gire bol cyklámenový dres, čo sa mi vtedy nepodarilo a skončil som druhý. Aj preto som chcel ísť Giro aj ďalší rok. Mám sedem zelených dresov a nepodarí sa mi to na Gire? A vyšlo to. Tým som už dokázal všetko, čo som chcel.

Zostrih 10. etapy Giro d’Italia 2020:

Aktuality

Včera 10:23 Birell BikeFest 2024: Zoznam všetkých testovacích bicyklov.

Vyberte si z viac ako 300 testovacích bicyklov od 27 značiek. Birell BikeFest sa uskutoční počas víkendu na prelome mája a júna.

22.05.2024 Len 22-ročný Georg Steinhauser vyhral po 34 km sóle horskú 17. etapu Giro d’Italia.

Steinhauser si pripísal svoje prvé profesionálne víťazstvo na vrchole stúpania Passo Brocon. Druhý skončil Tadej Pogačar, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi, Geraint Thomas, Daniel Martínez, Einer Rubio a Romain Bardet.

22.05.2024 Nahnevaný Ben O’Connor o Giro d’Italia: Sú to jedny z najhoršie zorganizovaných pretekov.

„Rád by som ho videl vysadnúť na bicykel, odštartovať etapu a zistiť, aká je jeho odpoveď,“ povedal Austrálčan o šéfovi Gira v reakcii na chaos na štarte 16. etapy, ktorú napokon organizátori výrazne skrátili pre chladné počasie, sneženie a dážď v pôvodnom mieste štartu.

22.05.2024 Dokumentárny film o Michalovi Marošim uvidíte už čoskoro v Bratislave aj na BikeFeste v Kálnici.

Dokument Ten, co slaví každý den nie je len obyčajný športový dokument, ale ide o portrét človeka, ktorý stál nespočetnekrát na hrane medzi životom a smrťou.

22.05.2024 Wout Van Aert nie je v najlepšej forme, ale potvrdil návrat na preteky a odštartuje na etapáku v Nórsku.

Van Aert utrpel v marci pri páde na klasike Dwars door Vlaandren početné zranenia – sedem zlomených rebier, kľúčnu kosť a prasknutú hrudnú kosť. Zrušil štart na Giro d’Italia, no zotavuje sa a mohol by sa zúčastniť na Tour de France.

Zavrieť reklamu