Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Haley Batten a Simon Andreassen vyhrali preteky svetového pohára XCO v brazílskej Araxá (+galéria)

Američanka Haley Batten zaznamenala perfektný víkend, keď sa jej po sobotných pretekov v Short Tracku (XCC) podarilo zvíťaziť aj v disciplíne Cross-Country Olympic (XCO) a víťazku prvého kola Jenny Rissveds zdolala po ich vzájomnom súboji plnom útokov v poslednom kole. Medzi mužmi bol najrýchlejším Simon Andreassen, ktorý využil mechanický problém Victora Koretzkyho, ktorého v záverečnom šprinte porazil.
Matúš Bušík
Haley Batten a Simon Andreassen vyhrali preteky svetového pohára XCO v brazílskej Araxá (+galéria)

Simon Andreassen UCI XCO World Cup in Araxa. Foto: Red Bull Content Pool

V nedeľu panovalo na trati v brazílskej Araxá teplé a vlhké počasie a ako prvé sa na štart elitných kategórií postavili ženské pretekárky.

Štart ich pretekov prebehol bez problémov a na štartovom rošte sa objavilo 59 jazdkýň.

Trať obsahovala množstvo náročných stúpaní a okrem pretekárok na čele museli mnohé z jazdkýň zo svojich bicyklov zosadnúť a brzdili aj pretekárky za nimi.

Po chvíli sa na čele pretekov vytvorila silná skupina v zložení: Batten, Indergand, Stigger, Rissveds, Batten, Blunk, Jackson a Berta.

Postupom času z tejto vedúcej skupiny vypadli Berta, Indergrand a Stigger, takže vo vedení ostalo už len päť pretekárok.

Do čela pretekov sa dostala švédska pretekárka a víťazka prvého kola svetového pohára Jenny Rissveds. Tá nasadila rýchle tempo, na ktoré dokázali reagovať už len tri pretekárky – Keller, Blunk a Batten.

Haley Batten a Jenny Rissveds pekne spolupracovali a postupne sa zbavili Keller so Saviliou Blunk, ktorej sa však pred vstupom do posledného kola podarilo vrátiť k vedúcim jazdkyniam.

Posledné kolo však odštartovala Haley Batten urputným šprintom, na ktorý dokázala s vypätím všetkých síl reagovať len Jenny Rissveds, ktorá po chvíli útok opätovala, ale Američanka sa jej držala.

Ďalší útok však prišiel od Haley Batten, ktorá sa zbavila svojej švédskej prenasledovateľky a došla do cieľa sama s náskokom 17 sekúnd pred Jenny Rissveds zo Švédska. Na treťom mieste skončila napokon ďalšia Američanka Savilia Blunk so stratou 40 sekúnd na víťazku.

Haley Batten UCI XCO World Cup in Araxa. Foto: Red Bull Content Pool

Na štart elitných mužských pretekov sa postavilo viac ako 100 pretekárov. Medzi nimi však chýbal Joshua Dubau, ktorý utrpel nepríjemný pád v pretekoch XCC a po vyšetreniach jeho tím informoval o zlomenine vretennej kosti a vykĺbenom lakti.

Hneď v úvode pretekoch spadol Američan Chistopher Blevins, ktorý si musel naprávať riadidlá a do pretekov sa vrátil až na konci balíka.

Do čela pretekov sa dostal Čiľan Martin Vidaurre Kossmann, ktorý sa zbavil svojich kolegov a vytvoril si približne 10 sekundový náskok. Za ním boli favoriti vrátane Nina Schurtera, Victora Koretzkyho, Sama Gazea, Alan Hatherly.

Zo skupiny prenasledovateľov do útoku zavelil Sam Gaze, ktorý po nejakom čase Vidaurreho dobehol, ten však opätovne zvýšil tempo a znova si vytvoril určitý náskok.

Po piatok kole sa podarilo prenasledovateľom vrátiť sa do čela pretekov, kde sa vytvorila silná skupina jazdcov, vrátane Simona Andreassena, ktorý sa ujal vedenia. Za ním však boli naozaj silný pretekári Victor Koretzky, Gaze, Hatherly.

Victor Koretzky zaútočil a na jeho jazdu nedokázal odpovedať nikto z pretekárov. Postupne si na čele pretekov budoval náskok, ktorý v jednom momente dosiahol až 16 sekúnd. Za ním sa nachádzala štvorica jazdcom Andreassen, Sarrou, Hatherly, Colombo.

V tom však Koretzky v jednom zo stúpaní zhodil reťaz, z bicykla musel zosadnúť, čo ho stálo cenné sekundy a razom sa ocitol na 5. mieste.

Simon Andreassen UCI XCO World Cup in Araxa. Foto: Red Bull Content Pool

Na čele bol Colombo prenasledovaný Andreassenom a Hatherlym a po chvíli sa k nim pripojil aj neoblomný Koretzky. Táto štvorica prichádzala do cieľa bok po boku v ukrutnom šprinte.

Najsilnejším jazdcom v závere bol práve Dán Simon Andreassen, ktorý sa tešil zo svojho druhého víťazstva vo svetovom pohári. To prvé dosiahol ešte v roku 202 v Novom Městě na Moravě.

Na druhom mieste za ním skončil smoliar dňa Victor Koretzky a tretí do cieľ došprintoval Alan Hatherly.

Kompletné výsledky pretekov 2. kola svetového pohára XCO:

Aktuality

14:39 Video: Ako sa rodilo víťazstvo Simče Kuchyňkovej v pretekoch svetového pohára v endure?

Pretekársky tím Okoeverywhere Racing prináša pohľad na ďalší súťažný víkend v pretekoch svetového pohára, ktoré sa uskutočnili v poľskom meste Bielsko-Biala, ktoré je už roky vyhlásenou enduro lokalitou.

13:32 Svetový pohár v zjazde v poľskom Szczyrku vyhral premiérovo Ronan Dunne, v ženách najrýchlejšou Marine Cabirou.

Okrem Íra boli v top 5 už iba francúzski pretekári. Najlepšie zo Slovákov zajazdil Rasťo Baránek, ktorý skončil na 34. mieste a postup do finále mu unikol len o 0,8 sekundy.

12:27 Dylan Groenewegen zvíťazil na belgickej klasike Okolo Limburgu a dočkal sa prvej výhry od januára.

Groenewegen bol tento rok už deväťkrát na pódiových priečkach, ale len dvakrát vyhral. Na pretekoch Okolo Limburgu skončil na druhom mieste Maurice Ballerstedt pred Arnaudom De Liem.

11:57 Video: Netflix zverejnil trailer na pokračovanie dokumentárnej série Tour de France: Unchained.

Na Netflixe bude dostupná od 11. júna 2024. V upútavke je zjavné, že séria sa zameriava nielen na samotné preteky, ale aj témy ako je doping a kontroverzné témy, vrátane konfliktu Juliana Alaphilippea so šéfom QuickStep-u Patrickom Lefevereom.

11:40 Detaily 16. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

Po kráľovskej etape, ktorú suverénne vyhral Tadej Pogačar, nasleduje ďalšia horská etapa, v ktorej je pravdepodobný úspech úniku.

Zavrieť reklamu