Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Mario Cipollini kritizuje modernú cyklistiku: Ako je možné, že čísla majú prednosť pred srdcom?

"Vždy ma prekvapí, ako po prekročení cieľovej čiary pretekári okamžite zastavujú svoje cyklopočítače, aby získali presné údaje. Nerozumiem, ako súčasné generácie cyklistov prežívajú cyklistiku," píše Cipollini.
Martin Sarvaš

Taliansky bývalý profesionálny cyklista Mario Cipollini je jednou z najväčších legiend v histórii cyklistiky. Okrem iného vyhral titul majstra sveta (2002), vyhral rekordných 42 etáp na Giro d’Italia či 12 etáp na Tour de France.

Cipollini bol známy ako kontroverzná osobnosť cyklistiky i mimo nej. Čelil niekoľkým disciplinárnym problémom, vrátane pokút a diskvalifikácií za nesportové správanie na pretekoch, bol známy aj výstredným oblečením na pretekoch a po kariére dokonca čelil obvineniam zo sexuálneho obťažovania.

57-ročný Mario Cipollini nedávno vyjadril kritiku na súčasných cyklistov po tom, ako Mathieu van der Poel a Mads Pedersen po prejazde cieľovou čiarou na pretekoch Gent-Wevelgem zastavili svoje aktivity na cyklopočítačoch.

„Vždy ma prekvapí, ako po prekročení cieľovej čiary pretekári okamžite zastavujú svoje cyklopočítače, aby získali presné údaje,“ napísal Cipollini na svojom instagrame.

„Tento jav ma prekvapuje natoľko hlboko, že nerozumiem, ako súčasné generácie cyklistov (či už šampióni alebo nie) prežívajú cyklistiku.“

„Pýtam sa, či pre nich má väčší význam študovať údaje po pretekoch než prežívať emóciu, vzrušenie z víťazstva, alebo sklamanie z prehry.“

Je pravda, že súčasná cyklistika je viac o číslach ako kedykoľvek v minulosti, avšak je zvláštne, že šampión ako je Mario Cipollini nedokáže pretekárom „odpustiť“ tú jednu sekundu, ktorú jazdci venujú stlačeniu tlačidla na cyklopočítači.

„Ako nám ukazuje fotografia… rozdelení dvoma opačnými pocitmi, no spojení jednou myšlienkou – číslami! Ako je možné, že čísla majú prednosť pred srdcom, životom, dušou cyklistu?,“ pokračuje Cipollini.

„Hodiny, dni, roky, celý život obetí, aby sme vybudovali svoju vnútornú štruktúru pretekára s túžbami a snami… a v tak dôležitom momente, myšlienka zastaviť malý počítač… To ma vždy prekvapí!“

„Keď si spomeniem na svoje pocity v momente víťazstva, nič som okolo seba nevnímal, až po chvíli, možno minútach, v závislosti od dosiahnutého cieľa… Časy sa naozaj zmenili. Som šťastný, že som žil v inej epoche… áno, čísla sú dôležité, ale možno nie na cieľovej čiare,“ dodal Mario Cipollini.

Na vyjadrenie Cipolliniho zareagoval Vincenzo Nibali, ktorý napísal: „Áno, je to tak, ale je to skôr nevedomé, ak to tak môžem povedať. V minulosti som vlastne robil to isté.“

Aktuality

15:26 Decathlon dal do predaja repliky bicyklov Van Rysel RCR Pro tímu AG2R. Po pár hodinách boli vypredané.

V utorok pridal Decathlon do ponuky cestné bicykle, na ktorých pretekajú jazdci tímu Decathlon AG2R La Mondiale. S cenou 9000 eur boli vypredané už na ďalší deň.

11:39 Strávil som týždeň s Petrom Saganom na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

Keď ma Mišo Kolář oslovil s ponukou ísť do Talianska na týždenné sústredenie, na ktorom bude aj Peter Sagan, nemohol som odmietnuť. Už len možnosť byť v prítomnosti takej legendy ako Peter je niečo, čo sa jednoducho neodmieta.

09:46 Video: Premrznutého Mattiasa Skjelmoseho museli odniesť v rukách pred koncom Valónskeho šípu.

Dánsky pretekár tímu Lidl-Trek odstúpil z ardénskej klasiky 40 km pred cieľom. Preteky poznačilo chladné a daždivé počasie, ktoré vyradilo mnohých favoritov a preteky dokončilo len 44 cyklistov zo 175 štartujúcich.

09:32 Stevie Williams bol najsilnejší v stúpaní Mur de Huy a na Valónskom šípe dosiahol najväčší úspech v kariére.

Britský jazdec tímu Israel-Premier Tech zaútočil 300 metrov pred cieľom a zvíťazil pred druhým Kevinom Vauquelinom (Arkéa-Samsic) a Maximom Van Gilsom (Lotto-Dstny).

Včera 12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

Zavrieť reklamu