Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Čo sa skrýva za rozpisom, ktorý mal Tadej Pogačar na predstavci na Miláno-San Remo?

Čo znamenali jednotlivé položky na rozpise vysvetlil špecialista na výživu tímu UAE Emirates Gorka Prieto-Bellver.
Martin Sarvaš
Čo sa skrýva za rozpisom, ktorý mal Tadej Pogačar na predstavci na Miláno-San Remo?

Bývalý profesionálny pretekár a spolukomentáror na Eurosporte Philippe Gilbert zverejnil fotografiu rozpisu, ktorý mal Tadej Pogačar na predstavci na pretekoch Miláno-San Remo.

Na rozpise je trinásť rôznych úsekov pretekov rozdelených do farebne označených zón pre doplnenie jedla a vody, stúpaní a upozornení na pitie v určitých časoch.

„Tu je príklad výživového plánu pre Tadeja Pogačara na Miláno-Sanremo,“ napísal Gilbert k fotke. „Táto položka je veľmi dôležitá a presvedčivá a naozaj si zaslúži byť preskúmaný hlbšie.“

Čo znamenali jednotlivé položky na rozpise vysvetlil špecialista na výživu tímu UAE Emirates Gorka Prieto-Bellver: „Neobsahuje žiadne veľké vnútorné kuchynské tajomstvá. V prvom rade nepoužívame tieto rozspisy stále a všade. Len na ťažké a dlhé preteky a najmä na monumenty.“

„V závislosti od povahy a obtiažnosti pretekov a prispôsobené špecifickému stavu, úlohe alebo cieľu daného jazdca, dostane každý jazdec prispôsobený rozpis fliaš s vodou,“ opísal Španiel Prieto-Bellver.

Jazdci, ktorí musia ísť až do cieľa, potrebujú viac sacharidov

„Pásik s rozpisom označuje, kto zo soigneurov bude pripravený, kde a kedy presne s akým typom fľaše. Značky X a H2O označujú dávky – 30, 60 alebo 90 gramov – sacharidov vo fľaši,“ pokračuje odborník na výživu.

„Tí, ktorí musia prejsť až do cieľa, potrebujú viac sacharidov. Menej berú jazdci, ktorým takpovediac stačí len sledovať pelotón. Farby označujú ľudí, ktorí ich spravujú.“

„Jesť načas je mimoriadne dôležité. Ak to jazdec nedodrží, môže to vážne narušiť jeho plány a zmariť zamýšľané ambície. Hoci mu to vedúci tímov v podpornom vozidle pravidelne pripomínajú, rozpis slúži ako jasná pripomienka.“

„Či to každý dodrží, je na samotnom jazdcovi. Nie je to záväzné, robí si s tým, čo chce. Pokojne sa môže stať, že má stále fľašu s vodou v držiaku a nepotrebuje ju hneď. Po pretekoch starostlivo analyzujeme, čo a koľko jazdec zjedol a koľko energie spotreboval. S týmito informáciami budeme pokračovať v ďalších pretekoch,“ dodal Gorka Prieto-Bellver.

V šprinte vybojoval tretie miesto

Tadej Pogačar síce nedokázal vyhrať monument Miláno-San Remo, no predviedol opäť obdivuhodný výkon, ktorým sa mu podarilo vybojovať tretie miesto.

Tadej Pogačar na monumente Miláno-San Remo plánoval, že sa zbaví zvyšku pretekárov v stúpaniach, ale táto stratégia mu nevyšla, a tak sa musel spoliehať na svoje schopnosti v šprinte.

V poslednom a rozhodujúcom stúpaní Poggio, ktoré má dĺžku 3,7 km a priemerný sklon 3,7 %, predviedol Tadej Pogačar dva útoky, na ktoré ihneď zareagoval Mathieu van der Poel. Dvojica zišla zjazd z Poggia spolu, no postupne sa k nim pripojilo ďalších desať jazdcov.

Slovinec síce nespadá do kategórie šprintérov, no napriek tomu dokázal v záverečnom šprinte vyvinúť výkon, ktorým porazil aj čistokrvného šprintéra Madsa Pedersena, vďaka čomu skončil na treťom mieste.

 

 

Aktuality

17:40 Len 22-ročný Georg Steinhauser vyhral po 34 km sóle horskú 17. etapu Giro d’Italia.

Steinhauser si pripísal svoje prvé profesionálne víťazstvo na vrchole stúpania Passo Brocon. Druhý skončil Tadej Pogačar, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi, Geraint Thomas, Daniel Martínez, Einer Rubio a Romain Bardet.

11:40 Nahnevaný Ben O’Connor o Giro d’Italia: Sú to jedny z najhoršie zorganizovaných pretekov.

„Rád by som ho videl vysadnúť na bicykel, odštartovať etapu a zistiť, aká je jeho odpoveď,“ povedal Austrálčan o šéfovi Gira v reakcii na chaos na štarte 16. etapy, ktorú napokon organizátori výrazne skrátili pre chladné počasie, sneženie a dážď v pôvodnom mieste štartu.

10:58 Dokumentárny film o Michalovi Marošim uvidíte už čoskoro v Bratislave aj na BikeFeste v Kálnici.

Dokument Ten, co slaví každý den nie je len obyčajný športový dokument, ale ide o portrét človeka, ktorý stál nespočetnekrát na hrane medzi životom a smrťou.

09:29 Wout Van Aert nie je v najlepšej forme, ale potvrdil návrat na preteky a odštartuje na etapáku v Nórsku.

Van Aert utrpel v marci pri páde na klasike Dwars door Vlaandren početné zranenia – sedem zlomených rebier, kľúčnu kosť a prasknutú hrudnú kosť. Zrušil štart na Giro d’Italia, no zotavuje sa a mohol by sa zúčastniť na Tour de France.

Včera 17:48 Nezastaviteľný Tadej Pogačar vyhral na Giro d’Italia už po piatykrát, horskú etapu museli pre sneženie skrátiť.

Na druhom mieste skončil Giulio Pellizzari pred tretím Danielom Martínezom, ktorý sa posunul na druhé miesto v celkovej klasifikácii, pretože Geraint Thomas s ním už v závere neudržal tempo.

Zavrieť reklamu