Viktória Chladoňová získala bronz po úžasnom výkone na cyklokrosových Majstrovstvách sveta v Tábore

Len 17-ročná Slovenka potvrdila, že v cyklokrose patrí medzi svetovú elitu a po zisku bronzu na majstrovstvách Európy získala bronz aj na svetovom šampionáte.
Majstrovstvá sveta v cyklokrose, Tábor 2024 – juniorky. Foto: UCI Cyclocross

Viktória Chladoňová získala bronzovú medailu na cyklokrosových Majstrovstvách sveta v Tábore po skvelom výkone a súboji so silnými pretekárkami Céliou Gery a Cat Ferguson.

Majsterkou sveta sa stala Francúzka Célia Gery a striebro získala Britka Cat Ferguson.

Chladoňová dosiahla pre Slovensko prvú medailu na cyklokrosovom svetovom šampionáte od roku 2008, kedy Peter Sagan získal striebro v Trevise.

„Som z toho neskutočne šťastná a veľmi sa teším, že sa mi podarilo získať bronz. Boli síce ťažké podmienky, ale išlo sa mi celkom dobre. Kľúčový bol ťažký dlhý výjazd, v ktorom sa rozhodlo. Snažila som sa ju [Gery] chytiť, ale už som na to nemala dostatok síl,“ povedala Chladoňová v rozhovore po pretekoch.

Talentovaná cyklokrosárka a cyklistka je v poradí piatou rodáčkou zo Slovenska, ktorá získala na svetovom šampionáte v cyklokrose cenný kov. Ešte vo federálnej ére získal Peter Hric medzi juniormi bronz v roku 1983 a Ondrej Glajza sa stal majstrom sveta v roku 1984.

V ére samostatnosti získalo Slovensko na majstrovstvách sveta dve strieborné medaily. V roku 2006 bol druhý Róbert Gavenda a o dva roky neskôr Peter Sagan, ktorého zdolal v Trevise len Francúz Arnaud Jouffroy.

Úctyhodný výkon predviedla aj ďalšia slovenská juniorka Dorota Vojtíšková, ktorá prišla do cieľa na 13. mieste a Sofia Ungerová finišovala na 29. mieste.

Skvelá cyklokrosová sezóna Viktórie Chladoňovej

Chladoňová tak zakončila výborným výsledkom veľmi úspešnú cyklokrosovú sezónu, v ktorej sa jej podarilo vyhrať preteky Svetového pohára v Hoogerheide a stala sa tak prvou Slovenkou v histórii, ktorá zvíťazila v najprestížnejšej cyklokrosovej sérii pretekov.

Okrem víťazstva v Hoogerheide bola až trikrát druhá na Svetových pohároch – v Benidorme, Namure a Troyes.

Mimo výborných výsledkov na pretekoch Svetového pohára nebola na pódiových priečkach iba jedenkrát zo 17 cyklokrosových pretekov a v tejto sezóne tiež získala na Majstrovstvách Európy bronzovú medailu.

Okrem toho, minulý rok sa stala majsterkou Slovenska v XCO aj cyklokrose, skončila šiesta na pretekoch Svetového pohára XCO v Novom Měste na Moravě a dvanásta na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v Glasgowe.

Priebeh pretekov

Viktória Chladoňová mala skvelý štart a v úvodnom kole bola na čele pretekov, pričom už v závere prvého kola sa ku slovenskej juniorke pridali dve najväčšie súperky Britka Cat Ferguson a Francúzka Célia Gery.

Chladoňová v prvom kole zajazdila najrýchlejší čas zo všetkých pretekárok (12:04 min). V druhom kole sa na blatovej trati v Tábore Chladoňová striedala vo vedení s Ferguson aj Gery, pričom mali 25-sekundový náskok za štvrtou Holanďankou Puck Langerbarg.

Chladoňová mierne zaostala za Ferguson a Gery v polovici druhého kola, keď v jednej blatistej sekcii stratila rýchlosť musela zísť z bicykla.

Mladej Slovenke sa však podarilo dobehnúť 4-sekundový náskok dvojice vo vedení a do posledného kola opäť vchádzali pokope.

Tesne pred asfaltovou cieľovou rovinkou sa Chladoňová pretlačila na vedúcu pozíciu a tretie kolo začala vo vedení. Slovenka sa pokúsila hneď v úvode posledného kola o útok v krátkom stúpaní, ale musela zoskočiť z bicykla, takže opäť sa trojica spojila.

Chladoňová a Gery prešli v poslednom kole depom a vymenili bicykle za čisté, zatiaľ čo Ferguson bicykel nemenila.

Gery zaútočila v závere tretieho kola a vytvorila si rozhodujúci náskok pred Ferguson a Chladoňovou. Célia Gery sa stala víťazkou a získala tak prvú zlatú medailu pre Francúzsko v kategórii junioriek. Ferguson prešla cieľom so stratou 5 sekúnd a Chladoňová finišovala 14 sekúnd za novou majsterkou sveta.