Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Tom Pidcock ukončil sezónu víťazstvom pretekov Svetového pohára v XCO v Mont-Sainte-Anne

Pidcock v dúhovom drese majstra sveta porazil na náročnej trati v blate Mathiasa Flückigera, ktorý doplatil na dva defekty a skončil na druhom mieste. Nino Schurter sa prebojoval na 14. miesto, čo mu stačilo na zisk celkového víťazstva Svetového pohára v XCO v sezóne 2023.
Martin Sarvaš
Svetový pohár v XCO, Mont Sainte Anne 2023. Foto: Bartek Wolinski / Red Bull Content Pool

Tom Pidcock začal svoju sezónu na horskom bicykli výhrou pretekov Svetového pohára v českom Novom Měste na Moravě, v lete získal titul majstra sveta a sezónu zakončil rovnako – víťazstvom pretekov Svetového pohára v XCO v kanadskom Mont-Sainte-Anne.

Na náročnej technickej trati v blatových a šmykľavých podmienkach porazil Mathiasa Flückigera, ktorý mal skvele našliapnuté na víťazstvo, ale doplatil na dva defekty, kvôli ktorým napokon prišiel do cieľa na druhom mieste. Tretí skončil Marcel Guerrini pred Titouanom Carodom a Thomasom Litscherom.

Nino Schurter síce skončil až na 14. mieste, ale aj to mu stačilo na udržanie 40-bodového náskoku pred Jordanom Sarrouom, na zisk deviateho celkového víťazstva Svetového pohára v XCO.

Ak by Flückiger vyhral preteky v Kanade, bol by to on, kto by sa stal celkovým víťazom Svetového pohára, ale napokon sa musí uspokojiť s tretím miestom.

Šesť kôl na ťažkej trati v Mont-Sainte-Anne trvalo v blatových podmienkach takmer jeden a pol hodiny, pričom mnoho jazdcov malo mechanické problémy, spôsobené defektami či spadnutou reťazou, čo zohralo kľúčovú úlohu vo výsledkoch.

„Snažil som sa robiť čo najmenej chýb, ale zároveň som šetril bicykel, pretože Mathias lietal v zjazdoch ako šialený, no tiež dvakrát dostal defekt,“ povedal majster sveta Pidcock v rozhovore po pretekoch.

„Bol som dosť motivovaný vyhrať v tomto drese pred koncom roka. Tento týždeň bol však ťažký, bola to dlhá sezóna. Bol som unavený a bol to trochu boj,“ priznal Pidcock v dúhovom drese majstra sveta.

„To je všetko, teraz idem na dovolenku. Normálne by som v poslednom kole išiel naplno, ale dnes sa to nedalo,“ dodal Tom Pidcock.

Pidcock nebol ani zďaleka jediným jazdcom, ktorý sa tešil z konca sezóny. Aj Schurterovi sa jednoznačne uľavilo, po tom, ako si zabezpečil svoje deviate celkové víťazstvo Svetového pohára v XCO.

„Bolo to naozaj tesné, najprv som mal naozaj zlý štart,“ povedal Schurter. „V prvom stúpaní som nemohol ísť naplno a potom ma zastavili v prvom zjazde a skončil som, myslím, na 31. mieste. Potom som sa snažil dostať dopredu, a keď videl som, že Mathias vedie a vedel som, že potrebujem byť aspoň trinásty,“ opísal Schurter.

„Potom mi spadla reťaz, zlomil sa mi držiak reťaze a bola to dráma. Som naozaj šťastný, že som vyhral celkovo už deviatykrát. Teraz si naozaj potrebujem oddýchnuť,“ dodal 37-ročný Nino Schurter.

Aktuality

12:43 Fotogaléria: 50 úžasných fotografií a skvelých momentov zo Strade Bianche.

Na pretekoch Strade Bianche štartoval 9-krát aj Peter Sagan a dvakrát skončil druhý, ale ani raz sa mu nepodarilo vyhrať.

11:34 Peter Sagan je od olympiády ďaleko ako Bratislava od Paríža, píše Denník N.

Účasť na Olympijských hrách v Paríži bol hlavným cieľom Sagana po ukončení profesionálnej kariéry v cestnej cyklistike. Musel by však dostať tzv. divokú kartu, keďže dostatok bodov na kvalifikáciu nezískal.

11:09 Na najťažšom Strade Bianche v histórii budú bojovať o ďalšie tituly Tadej Pogačar aj Tom Pidcock.

Trasa má až 215 km aj viac štrkových sektorov. Organizátori toskánskej klasiky by chceli, aby sa Strade Bianche zaradilo medzi cyklistické monumenty.

10:49 UCI potrestala americký ženský tím, ktorý na pretekoch prezliekol mechaničku za pretekárku.

Dôvodom bolo, že tímu Cynisca Cycling chýbala na pretekoch jedna pretekárka, aby mohli odštartovať. Športový riaditeľ dostal trest zákazu činnosti do konca budúceho roka a mechanička do konca augusta tohto roku. (Stickybottle)

10:05 Video: Predstavenie najnovších ľahkých elektrobicyklov Cube AMS Hybrid ONE44.

Najlacnejší model AMS Hybrid ONE44 C:68X SLX váži len 17,3 kg a stojí 5 999 eur. Má zdvih 140mm, motor Bosch Performance Line SX s krútiacim momentom 55 Nm a batériou s kapacitou 400 Wh.

Zavrieť reklamu