Rozhýbte sa, budete starnúť pomaľšie!

To, že šport má pozitívny vplyv na imunitný systém, nemusíme nijako zdôrazňovať. Predpodladá sa, že mechanické a hormonálne zmenyv tele následkom cvičenia môžu znížiť riziko rakoviny čreva, prsníka či prostaty. Štúdia nemeckých vedcov z roku 2008 porovnávala v skupine zdravých športovcov a zdravých nefajčiarov, ktorí nešportovali, dĺžku tzv. telomér.
Teloméry sú krátke úseky špecializovanej DNA, ktoré sa nachádzajú na konci chromozómov. Tie sa skracujú vždy, keď sa bunka delí a tá sa následne stáva zraniteľnejšou. Zistilo sa však, že u profesionálnych športovcov sa aktivoval enzým telomeráza, ktorý dokáže teloméry opravovať, zabraňuje teda ich skracovaniu a zvyšuje tak odolnosť buniek.
Skracovanie telomér sa spomalilo aj v bielych krvinkách, takzvaných leukocytoch, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu vo fungovaní imunitného systému. Správne stravovanie, pravidelný pohyb a vyhýbanie sa stresu by malo byť samozrejmosťou počas celého života. Dodržiavanie správnej životosprávy pomocou piatich S – zdravá STRAVA, dostatok SPÁNKU, veľa SMIECHU a ŠPORTU a SPOKOJNÝ život v kruhu svojich blízkych, so všetkým, čo k tomu patrí a následne vyplavovanie hormónov šťastia – endorfínov, enkefalínov a vnútorných opioidov, môže k posilneniu imunitnej odpovede len a len napomôcť.
Takže damstvo a panstvo. Bajkovať! Bajkovať! Bajkovať!
Ak sa chcete cítiť lepšie, zdravšie a správne sa na šport obliekať, máme pre vás ďaľšie tipy. Napríklad ako dopĺňať energiu a dodržiavať pitný režim na bicykli, Ako trénovať na dlhé trate, alebo Ako si vybrať bundu do dažďa..
zdroj: abysportnebolel.sk