Janka Keseg Števková a Jakub Jenčuš vyhrali najdlhšiu 80 km trať v rámci Kaktus Bike Bratislavský MTB maratón (výsledky+galéria)

Predposledný septembrový víkend bola Bratislava dejiskom jedného z najpopulárnejších slovenských MTB maratónov.
Matúš Bušík

Organizátori si pre pretekárov pripravili 3 trate s rôznymi dĺžkami – 22 km, 52 km a najdlhšiu 80 km trať.

Súťažilo sa aj v kategórii elektrobicyklov a novinkou bolo zaradenie kategórie gravel.

Amfiteáter v bratislavskej Rači sa od skorých ranných hodín postupne zapĺňal a aj keď predpoveď počasia bola pozitívna pretekárov vítal mierny dážď.

Nebolo to však nič hrozné, v lese bolo sucho a na štart pretekov sa postavilo takmer 500 jazdcov.

Organizátorov pretekov treba pochváliť za to, že podporujú cyklistiku u mládeže a všetci jazdci do 18 rokov štartovali v pretekoch zadarmo.

Najdlhšiu 80 km dlhú maratónsku trať ovládol majster Slovenska v endure Jakub Jenčuš, ktorý tak potvrdil svoju všestrannosť. Jazdec tímu PROefekt Across UCI MTB Team zdolal trať za 3:12:34,3 hod. a tešil sa z víťazstva.

Na druhom mieste za ním preteky dokončil Ľubomír Murárik (Isadore WLRMcc) so stratou 36,4 sekundy. Tretie miesto v pretekoch obsadil Felix Pürstl z Rakúska, ktorý skončil v tesnom závese za Murárikom.

Medzi ženami bola najrýchlejšou pretekárkou na najdlhšej trati stálica slovenskej MTB scény Janka Keseg Števková z tímu Outsiterz, ktorá trať prešla za 4:15:11,3 hod.

Na druhom mieste za ňou sa umiestnila Martina Krahulcová (Rideon-Maraton.bike) so stratou necelých 10 sekúnd a tretie miesto si vyjazdila Bianka Babačová, so stratou 13:10 min na víťazku.

Na 52 km trati dominoval v mužskej elitnej kategórii Matej Müller z Procycling Aone tímu v čase 2:07:28,3. Pred druhým Ondrejom Kubom mal v cieli náskok 3,2 sekundy a na treťom mieste skončil Martin Hutta so stratou necelých 5 sekúnd na víťaza.

V ženách bola najrýchlejšou Cornelia Hollnd z Rakúska, ktorá trať prešla za 2:42:02,8. Na druhom mieste sa umiestnila Michaela Šišková (Bratislavské Bohyne) so stratou 22:40 min a tretia skončila Jana Hamajová.

Medzi elektrobikermi prešiel 52 km dlhú trať najrýchlejšie Andrej Hološka z ŠK Jablonica s časom 1:50:31,4. Druhý skončil o 53 sekúnd Tomáš Suchár a na treťom mieste sa umiestnil Jozef Gergely. Ženskú kategóriu vyhrala Mariana Plačková pred Simonou Rakovou.

Na 22 km trati bol v mužskej kategórii do 40 rokov najrýchlejším jazdcom Marek Ondriš. Avšak najrýchlejší čas na tejto trati celkovo zajazdil mladý pretekár Martin Pálfi z Kaktus Bike tímu (2008), ktorý dosiahol čas 48:21,8. Druhým najrýchlejším na tejto trati bol ešte mladší Viliam Balog z rovnakého tímu ktorý bol od Martina pomalší o necelých 12 sekúnd.

V ženskej kategórii bola najrýchlejšou Zuzana Kasmanová, ktorá dosiahla čas 1:02:02,8. Na druhom mieste sa umiestnila Martina Grančičová a tretia najrýchlejšia žena v absolútnom poradí na najkratšej trati bola Eva Karabová.

V kategórii gravel sa jazdilo taktiež na krátkej 22 km trati a najrýchlejším jazdcom sa stal Mário Buranský s časom 1:00:27,5. Na druhom mieste sa umiestnil Andrej Seko so stratou 2:25 na víťaza a tretí skončil Filip Borecký.