Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Novinky

Prečo nemôžu pretekať cyklisti s defibrilátorom? Vysvetľuje lekár Belgickej cyklistickej federácie

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Ak sa defibrilátor zapne, keď ide cyklista v zjazde v horskom priesmyku, môže spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ hovorí Kris Van der Mieren.
Martin Sarvaš
Foto: Luis Angel Gomez / SprintCyclingAgency©2023

Jazdec tímu Jumbo-Visma Nathan Van Hooydonck mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

Diagnostikovali mu anomáliu srdcového svalu a implantovali mu do srdca vnútorný defibrilátor na korekciu potenciálnej budúcej srdcovej arytmie.

Znamená to však, že Van Hooydonck musel predčasne ukončiť profesionálnu kariéru a nemôže pokračovať v pretekaní.

Z rovnakého dôvodu ukončil kariéru aj Sonny Colbrelli, ktorý minulý rok v marci skolaboval po šprinte na pretekoch Okolo Katalánska.

Lekár Belgickej cyklistickej federácie Kris Van der Mieren vysvetlil, prečo cyklisti, ktorým hrozí arytmia či zástava srdca, a majú implantovaný defibrilátor, nemôžu pokračovať v pretekaní.

Preteky s defibrilátorom sú vylúčené

„Preteky s defibrilátorom sú vylúčené. Ak sa defibrilátor zapne, keď idete v zjazde v horskom priesmyku, môžete spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ povedal Kris Van der Mieren pre portál Sporza.

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Vždy sú tam ľudia, ktorí môžu ihneď zasiahnuť. V cyklistike je to oveľa špecifickejšie, podobne ako v iných športoch ako Formula 1 alebo motokros. Sú to športy, kde to z rovnakých dôvodov nie je možné,“ vysvetlil Van der Mieren.

„Určite musíme zdôrazniť, že takéto veci sa dejú aj v iných športových disciplínach. Atletika, plávanie, futbal… Ale aj mimo športového sveta. Takýto stav sa u známeho športovca dostáva do médií, no menej známi a/alebo nešportujúci ľudia o tom nehovoria.“

„Príčin môže byť veľa – vírusová infekcia alebo vrodená chybu, ktorá sa neprejavila.“

„Intenzívne úsilie môže byť spúšťačom [arytmie alebo zástavy srdca]. Nemyslím, že sa to dalo zistiť skôr. Niekto, kto preteká na takejto úrovni, bol preverený lepšie ako ktokoľvek iný,“ dodal Kris Van der Mieren.

Aktuality

08.12.2023 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

08.12.2023 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

08.12.2023 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

08.12.2023 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

08.12.2023 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Zavrieť reklamu