Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Prečo nemôžu pretekať cyklisti s defibrilátorom? Vysvetľuje lekár Belgickej cyklistickej federácie

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Ak sa defibrilátor zapne, keď ide cyklista v zjazde v horskom priesmyku, môže spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ hovorí Kris Van der Mieren.
Martin Sarvaš
Foto: Luis Angel Gomez / SprintCyclingAgency©2023

Jazdec tímu Jumbo-Visma Nathan Van Hooydonck mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

Diagnostikovali mu anomáliu srdcového svalu a implantovali mu do srdca vnútorný defibrilátor na korekciu potenciálnej budúcej srdcovej arytmie.

Znamená to však, že Van Hooydonck musel predčasne ukončiť profesionálnu kariéru a nemôže pokračovať v pretekaní.

Z rovnakého dôvodu ukončil kariéru aj Sonny Colbrelli, ktorý minulý rok v marci skolaboval po šprinte na pretekoch Okolo Katalánska.

Lekár Belgickej cyklistickej federácie Kris Van der Mieren vysvetlil, prečo cyklisti, ktorým hrozí arytmia či zástava srdca, a majú implantovaný defibrilátor, nemôžu pokračovať v pretekaní.

Preteky s defibrilátorom sú vylúčené

„Preteky s defibrilátorom sú vylúčené. Ak sa defibrilátor zapne, keď idete v zjazde v horskom priesmyku, môžete spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ povedal Kris Van der Mieren pre portál Sporza.

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Vždy sú tam ľudia, ktorí môžu ihneď zasiahnuť. V cyklistike je to oveľa špecifickejšie, podobne ako v iných športoch ako Formula 1 alebo motokros. Sú to športy, kde to z rovnakých dôvodov nie je možné,“ vysvetlil Van der Mieren.

„Určite musíme zdôrazniť, že takéto veci sa dejú aj v iných športových disciplínach. Atletika, plávanie, futbal… Ale aj mimo športového sveta. Takýto stav sa u známeho športovca dostáva do médií, no menej známi a/alebo nešportujúci ľudia o tom nehovoria.“

„Príčin môže byť veľa – vírusová infekcia alebo vrodená chybu, ktorá sa neprejavila.“

„Intenzívne úsilie môže byť spúšťačom [arytmie alebo zástavy srdca]. Nemyslím, že sa to dalo zistiť skôr. Niekto, kto preteká na takejto úrovni, bol preverený lepšie ako ktokoľvek iný,“ dodal Kris Van der Mieren.

Aktuality

09:54 Rus Aleksandr Vlasov sa Olympiády nezúčastní, aj keď dostal povolenie štartovať pod neutrálnou vlajkou.

Vlasov bol jedným z iba štrnástich ruských športovcov, ktorí dostali dočasný súhlas Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na účasť na hrách. Dôvodom obmedzených podmienok pre účasť ruských a bieloruských športovcov na Olympiáde je Ruská invázia Ukrajiny a neustále pretrvávajúci vojnový konflikt. (Sporza)

 

07:47 Kto získal národné tituly v časovke?

V Európe sa v týchto dňoch konajú národné šampionáty v individuálnej časovke, po ktorých budú nasledovať cez víkend aj preteky s hromadným štartom.

07:28 Lukáš Kubiš vyhral svoj premiérový titul majstra Slovenska v časovke.

Kubiš vyhral na 46,5 km dlhej trase v kategórii mužskej elity s časom 55:53 min a výrazným náskokom pred druhým Matthiasom Schwarzbacherom (+53 s) a tretím Dominikom Dunárom (+58 s). Českým majstrom sa stal Mathias Vacek, ktorý rovnakú trasa zajazdil v čase 52:51 min.

Včera 15:42 Jonas Vingegaard aj Wout van Aert idú na Tour de France. Tím Visma-Lease a Bike predstavil súpisku aj nové dresy.

Holandský tím sa na Tour 2024 predstaví v zostave: Jonas Vingegaard, Wout van Aert, Matteo Jorgenson, Sepp Kuss, Tiesj Benoot, Wilco Kelderman, Christophe Laporte a Jan Tratnik. „Cítim sa dobre a mám obrovskú motiváciu,“ hovorí Vingegaard, ktorý vyhral žltý dres v rokoch 2022 a 2023.

Včera 14:34 Nora Jenčušová a Viktória Chladoňová sú majsterkami Slovenska v časovke.

Jenčušová zvíťazila v kategórii žien a Chladoňová medzi juniorkami.

Zavrieť reklamu