Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

Juan Ayuso meria 184 cm a váži 63kg. Každé jedlo si váži a len štyri dni v roku môže jesť, čo chce

"Je zbytočné robiť na bicykli všetko správne, byť v skvelej forme, ak sa nestaráte o stravu," hovorí 20-ročný španielsky talent.
Martin Sarvaš

Len 20-ročný jazdec tímu UAE Emirates Juan Ayuso je považovaný za jeden z najväčších talentov cyklistiky v súčasnosti s ambíciami pre umiestnenia na najvyšších priečkach na pretekoch Grand Tour.

Okrem jeho obrovského prirodzeného talentu na bicykli však ukazuje aj veľkú oddanosť svojmu remeslu, ktorá dosť pravdepodobne dovedie Španiela ďaleko v športe, ktorý miluje.

V nedávnom rozhovore pre taliansky portál Bici Sport jazdec tímu UAE Emirates, ktorý skončil celkovo tretí na minuloročnej Vuelte, poskytol pohľad na náročný život profesionálneho cyklistu a odhodlanie, ktoré sú potrebné na udržanie sa v špičkovej forme.

Pozrite si tiež

Za celý rok má len štyri dni, počas ktorých môže jesť, čo chce

Jedna z najväčších cyklistických legiend a viacnásobný víťaz Tour aj Gira Miguel Indurain sa vyjadril, že po sezóne, keď odložil svoj bicykel do garáže, „si užíval a jedol“. Do januára bol o 3-4 kg ťažší, než bola jeho ideálna váha. Potom opäť začal trénovať a postupne sa dostal späť na svoju ideálnu váhu.

Takáto „sloboda“ by bola dnes nemožná a Ayuso priznal, že si musí dávať veľký pozor na stravovanie: „Za celý rok mám len štyri dni, počas ktorých môžem jesť, čo chcem.“

Športový odborník na výživu Fernando Pérez uviedol, že Juan Ayuso je nútený svojím tímom prísť na Vueltu s hmotnosťou 63 kilogramov.

Dosiahnutie hmotnosti 63 kíl pre niekoho takého vysokého, ako je Ayuso, si vyžaduje obrovskú obetu.

Ayusova zvyčajná hmotnosť po väčšinu sezóny je pritom 64,5 kilogramov.

„Teraz sa od mladých cyklistov vyžaduje veľa obetí, pokiaľ ide o výživu a tréning, a to je psychicky ťažké znášať dlhé roky,“ hovorí úspešný španielsky cyklista Alejandro Valverde.

Vždy má váhu na váženie jedla a na váženie seba

„Vždy mám váhu na váženie jedla a na váženie seba. Teraz žijem len v Andorre, ale keď som býval s rodičmi, začal som vážiť jedlo. V 17 rokoch som začal spolupracovať s mojím výživovým poradcom Gorkom, dovtedy som bol ako každý iný chlapec.  Teraz ma nič nestojí dať si jedlo na váhu a zjesť ho,“ opísal Juan Ayuso.

„Je zbytočné robiť na bicykli všetko správne, byť v skvelej forme, ak sa nestaráte o stravu,“ vysvetľuje svoju rutinu 20-ročný mladík.

„Radšej menej trénovať a viac sa starať o jedlo a iné veci, to je základná súčasť a treba sa o to starať. Povolenie jesť, čo chcem, ktoré mi dali na Vianoce, mi stačí a nepotrebujem viac,“ dodáva Ayuso, ktorý patrí medzi najväčších favoritov na tohtoročnej Vuelte.

Aktuality

Včera 11:07 Prečo nemôžu pretekať cyklisti s defibrilátorom? Vysvetľuje lekár Belgickej cyklistickej federácie.

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Ak sa defibrilátor zapne, keď ide cyklista v zjazde v horskom priesmyku, môže spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ hovorí Kris Van der Mieren.

Včera 10:37 17-ročný americký supertalent Andrew August má ísť do Ineosu: Je to Remco s väčšou silou.

Andrew August odmietol ponuku zmluvy s americkým tímom Hagens Bermans Axeon. Zaujímalo sa oňho viacero WorldTour tímov a údajne je jeho prestup do Ineos Grenadiers blízko, ale zmluvu ešte nepodpísal. (GCN)

Včera 10:08 Shimano sťahuje 760-tisíc kľúk Ultegra a Dura-Ace kvôli viac ako 4500 prípadom zlyhania materiálu.

Zlyhanie materiálu kľúk Hollowtech viedlo k celkovo šiestim zraneniam, ktoré zahŕňali zlomeniny a vykĺbenia kostí či tržné rany.

21.09.2023 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

21.09.2023 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Zavrieť reklamu