Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Juan Ayuso meria 184 cm a váži 63kg. Každé jedlo si váži a len štyri dni v roku môže jesť, čo chce

"Je zbytočné robiť na bicykli všetko správne, byť v skvelej forme, ak sa nestaráte o stravu," hovorí 20-ročný španielsky talent.
Martin Sarvaš

Len 20-ročný jazdec tímu UAE Emirates Juan Ayuso je považovaný za jeden z najväčších talentov cyklistiky v súčasnosti s ambíciami pre umiestnenia na najvyšších priečkach na pretekoch Grand Tour.

Okrem jeho obrovského prirodzeného talentu na bicykli však ukazuje aj veľkú oddanosť svojmu remeslu, ktorá dosť pravdepodobne dovedie Španiela ďaleko v športe, ktorý miluje.

V nedávnom rozhovore pre taliansky portál Bici Sport jazdec tímu UAE Emirates, ktorý skončil celkovo tretí na minuloročnej Vuelte, poskytol pohľad na náročný život profesionálneho cyklistu a odhodlanie, ktoré sú potrebné na udržanie sa v špičkovej forme.

Pozrite si tiež

Za celý rok má len štyri dni, počas ktorých môže jesť, čo chce

Jedna z najväčších cyklistických legiend a viacnásobný víťaz Tour aj Gira Miguel Indurain sa vyjadril, že po sezóne, keď odložil svoj bicykel do garáže, „si užíval a jedol“. Do januára bol o 3-4 kg ťažší, než bola jeho ideálna váha. Potom opäť začal trénovať a postupne sa dostal späť na svoju ideálnu váhu.

Takáto „sloboda“ by bola dnes nemožná a Ayuso priznal, že si musí dávať veľký pozor na stravovanie: „Za celý rok mám len štyri dni, počas ktorých môžem jesť, čo chcem.“

Športový odborník na výživu Fernando Pérez uviedol, že Juan Ayuso je nútený svojím tímom prísť na Vueltu s hmotnosťou 63 kilogramov.

Dosiahnutie hmotnosti 63 kíl pre niekoho takého vysokého, ako je Ayuso, si vyžaduje obrovskú obetu.

Ayusova zvyčajná hmotnosť po väčšinu sezóny je pritom 64,5 kilogramov.

„Teraz sa od mladých cyklistov vyžaduje veľa obetí, pokiaľ ide o výživu a tréning, a to je psychicky ťažké znášať dlhé roky,“ hovorí úspešný španielsky cyklista Alejandro Valverde.

Vždy má váhu na váženie jedla a na váženie seba

„Vždy mám váhu na váženie jedla a na váženie seba. Teraz žijem len v Andorre, ale keď som býval s rodičmi, začal som vážiť jedlo. V 17 rokoch som začal spolupracovať s mojím výživovým poradcom Gorkom, dovtedy som bol ako každý iný chlapec.  Teraz ma nič nestojí dať si jedlo na váhu a zjesť ho,“ opísal Juan Ayuso.

„Je zbytočné robiť na bicykli všetko správne, byť v skvelej forme, ak sa nestaráte o stravu,“ vysvetľuje svoju rutinu 20-ročný mladík.

„Radšej menej trénovať a viac sa starať o jedlo a iné veci, to je základná súčasť a treba sa o to starať. Povolenie jesť, čo chcem, ktoré mi dali na Vianoce, mi stačí a nepotrebujem viac,“ dodáva Ayuso, ktorý patrí medzi najväčších favoritov na tohtoročnej Vuelte.

Aktuality

Včera 17:45 Phil Bauhaus vyhral v šprinte druhú etapu Okolo Slovinska a dostal sa do vedenia celkovej klasifikácie.

Na druhom mieste skončil Alberto Dainese a tretí finišoval Luka Mezgec. Zo slovenského tímu Pierre Baguette sa najlepšie umiestnil 19-ročný Čech Daniel Vysočan, ktorý skončil na 46. mieste.

Včera 17:31 Tim Merlier porazil v šprinte Philipsena a vyhral druhú etapu Okolo Belgicka.

Jasper Philipsen skončil na druhom mieste a tretí finišoval Olav Kooij. S Merlierom v cieli oslavoval víťazstvo aj Slovák Martin Svrček, ktorý na belgickom etapáku plní úlohu domestika tímu Soudal Quick-Step.

Včera 17:16 Adam Yates vyhral horskú 5. etapu Okolo Švajčiarska a potvrdil pozíciu lídra celkovej klasifikácie.

Na druhom mieste skončil Yatesov tímový kolega Joao Almeida a skvelý výkon predviedol Egan Bernal, ktorý finišoval na treťom mieste. V rovnakom poradí, ako prišli do cieľa prví traja jazdci, je momentálne aj stav celkového hodnotenia.

12.06.2024 Video: Birell Bikefest 2024 aftermovie.

Najväčší bicyklový festival v strednej Európe Birell Bikefest 2024 opäť prekonal očakávania a my sme boli svedkami ďalšieho skvelého ročníka. Množstvo bicyklov, pretekov, fanúšikov a zábavy zaplavilo kálnický kopec a skvelá bike atmosféra sa niesla vzduchom počas celého víkendu. Asi nejako takto.

12.06.2024 Dylan Groenewegen vyhral v šprinte úvodnú etapu Okolo Slovinska, jedinú horskú prémiu získal jazdec Pierre Baguette.

Groenewegen vyhral tesne pred Alexandrom Kristoffom a tretí finišoval Phil Bauhaus. Z jazdcov slovenského tímu Pierre Baguette sa umiestnil najlepšie Adam Líška, ktorý skončil na 22. mieste, zatiaľ čo jeho český tímový kolega Tomáš Kalojíros sa dostal do úniku a vybojoval jediný možný bod na horskej prémii, takže sa oblečie do dresu lídra súťaže vrchárov.

Zavrieť reklamu