Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Nahnevaný Nino Schurter a mnoho ďalších kritizuje zmenu pravidiel UCI pár hodín pred štartom MS v XCO

"Hodiny pred začiatkom Majstrovstiev sveta nie je čas selektívne hľadať pravidlá a vyjadrujeme hlboké sklamanie a frustráciu z tejto situácie spôsobenej UCI," reaguje 10-násobný majster sveta na zmenu pravidiel, ktorá umožnila posunúť sa dopredu na štarte Tomovi Pidcocokovi, Van der Poelovi i Petrovi Saganovi.
Martin Sarvaš
Foto: Bartek Wolinski / Red Bull

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) upravila na poslednú chvíľu pravidlá o radení pretekárov na štarte pretekov v horskej cyklistike XCO na Majstrovstvách sveta v Škótsku.

Dôvod je jasný. Chceli, aby Mathieu van der Poel a Tom Pidcock štartovali v v lepšom umiestnení, ako sa pôvodne očakávalo. Úprava pravidiel ovplyvní nielen spomínaných dvoch jazdcov, ale aj pozíciu Petra Sagana na štarte.

Namiesto toho, aby štartovali z konca štartového poľa, budú Pidcock, Van der Poel aj Sagan v piatom rade, čo znamená výrazne vyššie šance na dobrý výsledok.

„Zajtra sú to jedny preteky roka. A je skvelé mať na štarte vynikajúcich športovcov z rôznych disciplín a nemôžem sa dočkať, až budem proti nim pretekať,“ píše Nino Schurter vo vyhlásení.

„Ale ja a všetkých 40 členov z asociácie MTB športovcov naozaj nie sme spokojní s tým, ako UCI zaobchádza s našou disciplínou tým, že deň pred pretekmi mení pravidlá týkajúce sa štartovej pozície.“

„V tejto chvíli nejde o to, či je uplatňované pravidlo spravodlivé, nespravodlivé alebo vhodné – toto je téma na iný deň.“

„Problémom je spôsob a načasovanie, akým UCI aplikovala a presadila toto pravidlo. A dôsledky, ktoré z toho vyplývajú pre jednotlivých jazdcov a tímy s pozíciami v kvótach na olympijské hry, budú pravdepodobne ovplyvnené. Momentálne nejde len o účasť na majstrovstvách sveta, ale popri tom sa bojuje aj o možnosti štartu na olympiáde.“

„Je evidentné, že UCI si pri uplatňovaní pravidla protirečila,“ dodáva Nino Schurter.

Celé vyhlásenie asociácie MTB športovcov:

Aktuality

Včera 18:19 Nový Trek Top Fuel Gen 4 má aktualizovanú geometriu a vylepšenú kinematiku, navyše z neho môže byť mullet.

Modelový ročník Trek Top Fuel 2025 Gen 4 je skôr prepracovaným modelom tretej generácie než prevratnou novinkou v ponuke výrobcu. Ponúka však niektoré vylepšenia, ktoré možno oceníte.

Včera 15:58 Tadej Pogačar prekonal na Tour de France ďalší historický rekord šialeným výkonom v stúpaní Plateau de Beille.

Rekord Marca Pantaniho z roku 1998 prekonal o tri a pol minúty. V 15,8-kilometrovom stúpaní s prevýšením 1235 metrov mal za necelých 40 minút neuveriteľne vysoký priemerný výkon 6.98 ᵉW/Kg resp. 460 wattov.

Včera 15:54 Richard Tandara skončil na výbornom 2. mieste v medzinárodných zjazdových pretekoch v Saalbachu.

Propain Rookies Cup pokračoval svojím tretím kolom, ktoré sa uskutočnilo v rakúskom Saalbachu. Ide o medzinárodné preteky, ktoré lákajú množstvo mladých jazdcov a dá sa povedať, že sa tu stretávajú budúci elitní jazdci svetového pohára v zjazde.

Včera 14:07 Fotogaléria: Najlepšie momenty 15. etapy Tour de France 2024.

Tadej Pogačar potvrdil svoju dominanciu na Tour tretím etapovým víťazstvom. Pozrite si skvelé fotografie z pätnástej etapy Tour de France 2024.

Včera 12:36 Rasťo Baránek vyhral zjazdové preteky v poľskej Czarnej Góre.

Preteky boli zaradené do seriálu českého pohára a odjazdili sa na náročnej zjazdovej trati s premenlivými podmienkami.

Zavrieť reklamu