Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

Nahnevaný Nino Schurter a mnoho ďalších kritizuje zmenu pravidiel UCI pár hodín pred štartom MS v XCO

"Hodiny pred začiatkom Majstrovstiev sveta nie je čas selektívne hľadať pravidlá a vyjadrujeme hlboké sklamanie a frustráciu z tejto situácie spôsobenej UCI," reaguje 10-násobný majster sveta na zmenu pravidiel, ktorá umožnila posunúť sa dopredu na štarte Tomovi Pidcocokovi, Van der Poelovi i Petrovi Saganovi.
Martin Sarvaš
Foto: Bartek Wolinski / Red Bull

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) upravila na poslednú chvíľu pravidlá o radení pretekárov na štarte pretekov v horskej cyklistike XCO na Majstrovstvách sveta v Škótsku.

Dôvod je jasný. Chceli, aby Mathieu van der Poel a Tom Pidcock štartovali v v lepšom umiestnení, ako sa pôvodne očakávalo. Úprava pravidiel ovplyvní nielen spomínaných dvoch jazdcov, ale aj pozíciu Petra Sagana na štarte.

Namiesto toho, aby štartovali z konca štartového poľa, budú Pidcock, Van der Poel aj Sagan v piatom rade, čo znamená výrazne vyššie šance na dobrý výsledok.

„Zajtra sú to jedny preteky roka. A je skvelé mať na štarte vynikajúcich športovcov z rôznych disciplín a nemôžem sa dočkať, až budem proti nim pretekať,“ píše Nino Schurter vo vyhlásení.

„Ale ja a všetkých 40 členov z asociácie MTB športovcov naozaj nie sme spokojní s tým, ako UCI zaobchádza s našou disciplínou tým, že deň pred pretekmi mení pravidlá týkajúce sa štartovej pozície.“

„V tejto chvíli nejde o to, či je uplatňované pravidlo spravodlivé, nespravodlivé alebo vhodné – toto je téma na iný deň.“

„Problémom je spôsob a načasovanie, akým UCI aplikovala a presadila toto pravidlo. A dôsledky, ktoré z toho vyplývajú pre jednotlivých jazdcov a tímy s pozíciami v kvótach na olympijské hry, budú pravdepodobne ovplyvnené. Momentálne nejde len o účasť na majstrovstvách sveta, ale popri tom sa bojuje aj o možnosti štartu na olympiáde.“

„Je evidentné, že UCI si pri uplatňovaní pravidla protirečila,“ dodáva Nino Schurter.

Celé vyhlásenie asociácie MTB športovcov:

Aktuality

12:02 Video: Elitní XC pretekári testovali cez víkend olympijskú trať v Paríži.

Sobota slúžila na zoznámenie sa s traťou a v nedeľu sa jazdci pustili do pretekania. Víkend mal organizátorom priniesť množstvo údajov a spätnú väzbu o trati a zázemí pretekov, ktoré bude počas olympiády čeliť náporu ľudí.

09:58 Spojenie Quick-Stepu a Jumbo-Visma by malo katastrofálne následky, hovorí Philippe Gilbert.

41-ročný bývalý profesionálny cyklista vyjadril obavy o ekonomické následky pre profesionálnu cyklistiku v dôsledku potenciálneho spojenia tímov Soudal-QuickStep a Jumbo-Visma v roku 2024.

09:19 Video: Chris Froome spravil paródiu na virálne reklamné video Bentley.

Štvornásobný víťaz Tour de France túto sezónu toho síce veľa nevyhral, ale aspoň na chvíľu „vyhral internet“ komickým videom, v ktorom paroduje virálnu reklamu automobilky Bentley.

Včera 17:15 Janka Keseg Števková a Jakub Jenčuš vyhrali najdlhšiu 80 km trať v rámci Kaktus Bike Bratislavský MTB maratón (výsledky+galéria).

Predposledný septembrový víkend bola Bratislava dejiskom jedného z najpopulárnejších slovenských MTB maratónov.

Včera 15:07 Simona Kuchyňková vyhrala posledné kolo Českej Enduroséria a stala sa jej celkovou víťazkou.

Česká Enduroserie mala cez víkend na programe svoje posledné kolo v roku 2023 a to aj so slovenskou účasťou.

Zavrieť reklamu