Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Pozitívny test na tramadol malo minulý rok až 57 profesionálnych cyklistov, UCI potrestala iba dvoch

Medzi dvomi potrestanými cyklistami bol aj Nairo Quintana, ktorý mal dvakrát pozitívny test na zakázanú látku na Tour de Frace 2022.
Martin Sarvaš
Pozitívny test na tramadol malo minulý rok až 57 profesionálnych cyklistov, UCI potrestala iba dvoch

Španielsky cyklistický novinár a dátový analytik Raúl Banqueri zverejnil dva dokumenty Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI), v ktorých sa uvádza, že v roku 2022 zaznamenala UCI u profesionálnych cyklistov až 57 pozitívnych testov na zakázanú látku tramadol.

Napriek vysokému počtu pozitívnych nálezov na tramadol potrestala UCI iba dvoch cyklistov, kolumbijského cyklistu Naira Quintanu a ukrajinského pretekára Mykhayla Kononenka.

Tramadol je centrálne pôsobiace analgetikum, a teda liek proti bolesti, ktorý vykazuje účinky podobné opioidom.

Pozrite si tiež

Porušenie zákazu užívania tramadolu je priestupkom podľa lekárskych pravidiel UCI, ale nepredstavuje porušenie antidopingových pravidiel, aj keď UCI už roky lobuje u Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), aby zakázala tramadol.

Nairo Quintana mal dvakrát pozitívny test na zakázanú látku na Tour de Frace 2022. Po tomto incidente s ním predčasne ukončil zmluvu tím Arkéa-Samsic a odvtedy si Quintana nedokáže nájsť tím, ktorý by ho vzal späť do WorldTour.

Raúl Banqueri poukázal na fakt, že v roku 2016 zaznamenala UCI až u 6,5 % vzoriek (celkovo až 802) nález tramadolu a zakázali ho v roku 2019.

„Spomedzi 57 pozitívnych vzoriek v roku 2022 boli sankcionovaní iba dvaja cyklisti: Nairo Quintana a Mykhaylo Kononenko. Nevieme, čo sa stalo so zvyškom pozitívnych vzoriek,“ píše Banqueri.

Dokumenty UCI o počte pozitívnych testov na zakázané látky:

„Nesúlad medzi počtom pozitívnych prípadov a uloženými sankciami vyvoláva legitímne otázky o férovosti uplatňovania pravidiel a sankcií UCI,“ reagujú v Kolumbii na zverejnené dokumenty UCI.

„Je možné, že pozornosť sa sústredila na Naira Quintanu? Nejasnosť v tejto otázke len podnecuje špekulácie a zdôrazňuje potrebu transparentnosti v rozhodnutiach UCI,“ uvádza sa vo vyhlásení.

 

Aktuality

Včera 14:51 Juan Ayuso odstúpil z Tour de France počas 13. etapy, mal pozitívny test na COVID-19.

Jeden z hlavných vrchárskych domestikov Tadeja Pogačara mal pozitívny výsledok testu na COVID-19, ale dostal povolenie pokračovať. Počas hektickej trinástej etapy však nezvládol vysoké tempo pelotónu, ktorý sa snažil dobehnúť únik. (AS)

Včera 13:32 Zoznam jazdcov, ktorí odstúpili z Tour de France 2024.

Z Tour de France odstúpilo zatiaľ 16 jazdcov. Najväčším menom je Primož Roglič, ktorý bol jedným z hlavných favoritov v boji o žltý dres a po siedmej etape z pretekov odstúpil aj jeden z najlepších šprintérov Mads Pedersen.

Včera 13:18 Primož Roglič končí na Tour de France pre zranenia, ktoré utrpel pri páde.

„Primož Roglič sa po včerajšej etape a dnes ráno podrobil starostlivému vyšetreniu nášho lekárskeho tímu. Bolo prijaté rozhodnutie, že dnes nenastúpi, aby sa sústredil na blížiace sa ciele,“ oznámil tím Red Bull-Bora-Hansgrohe.

Včera 10:59 „Musíme nájsť Maxa Verstappena cyklistiky. To je náš cieľ,“ hovorí o budúcnosti šéf tímu Red Bull-Bora-Hansgrohe.

Ralph Denk sa už v minulosti pokúsil podpísať zmluvu s Remcom Evenepoelom a chcel by s ním pracovať v budúcnosti. (Cyclingnews)

Včera 10:15 Marka Cavendisha aj Arnauda Démara relegovali za nebezpečný šprint v 12. etape Tour de France.

Rozhodcovia odsunuli Démara a Cavendisha z prvej päťky na koniec hlavnej skupiny. Druhé miesto Wouta van Aerta sa nezmenilo, ale na tretiu priečku sa namiesto Démara posunul Pascal Ackermann.

Zavrieť reklamu