Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

Pozitívny test na tramadol malo minulý rok až 57 profesionálnych cyklistov, UCI potrestala iba dvoch

Medzi dvomi potrestanými cyklistami bol aj Nairo Quintana, ktorý mal dvakrát pozitívny test na zakázanú látku na Tour de Frace 2022.
Martin Sarvaš
Pozitívny test na tramadol malo minulý rok až 57 profesionálnych cyklistov, UCI potrestala iba dvoch

Španielsky cyklistický novinár a dátový analytik Raúl Banqueri zverejnil dva dokumenty Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI), v ktorých sa uvádza, že v roku 2022 zaznamenala UCI u profesionálnych cyklistov až 57 pozitívnych testov na zakázanú látku tramadol.

Napriek vysokému počtu pozitívnych nálezov na tramadol potrestala UCI iba dvoch cyklistov, kolumbijského cyklistu Naira Quintanu a ukrajinského pretekára Mykhayla Kononenka.

Tramadol je centrálne pôsobiace analgetikum, a teda liek proti bolesti, ktorý vykazuje účinky podobné opioidom.

Pozrite si tiež

Porušenie zákazu užívania tramadolu je priestupkom podľa lekárskych pravidiel UCI, ale nepredstavuje porušenie antidopingových pravidiel, aj keď UCI už roky lobuje u Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), aby zakázala tramadol.

Nairo Quintana mal dvakrát pozitívny test na zakázanú látku na Tour de Frace 2022. Po tomto incidente s ním predčasne ukončil zmluvu tím Arkéa-Samsic a odvtedy si Quintana nedokáže nájsť tím, ktorý by ho vzal späť do WorldTour.

Raúl Banqueri poukázal na fakt, že v roku 2016 zaznamenala UCI až u 6,5 % vzoriek (celkovo až 802) nález tramadolu a zakázali ho v roku 2019.

„Spomedzi 57 pozitívnych vzoriek v roku 2022 boli sankcionovaní iba dvaja cyklisti: Nairo Quintana a Mykhaylo Kononenko. Nevieme, čo sa stalo so zvyškom pozitívnych vzoriek,“ píše Banqueri.

Dokumenty UCI o počte pozitívnych testov na zakázané látky:

„Nesúlad medzi počtom pozitívnych prípadov a uloženými sankciami vyvoláva legitímne otázky o férovosti uplatňovania pravidiel a sankcií UCI,“ reagujú v Kolumbii na zverejnené dokumenty UCI.

„Je možné, že pozornosť sa sústredila na Naira Quintanu? Nejasnosť v tejto otázke len podnecuje špekulácie a zdôrazňuje potrebu transparentnosti v rozhodnutiach UCI,“ uvádza sa vo vyhlásení.

 

Aktuality

10:08 Shimano sťahuje 760-tisíc kľúk Ultegra a Dura-Ace kvôli viac ako 4500 prípadom zlyhania materiálu.

Zlyhanie materiálu kľúk Hollowtech viedlo k celkovo šiestim zraneniam, ktoré zahŕňali zlomeniny a vykĺbenia kostí či tržné rany.

Včera 14:19 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

Včera 11:04 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Včera 10:40 Video: Do cieľa prišiel celý od krvi. Stefan Küng spadol hlavou na bariéru a zlomil si ruku aj lícnu kosť.

Švajčiarsky jazdec mal našliapnuté k skvelému výsledku a pódiovému umiestneniu na Majstrovstvách Európy v časovke, avšak v závere nepríjemne spadol hlavou na bariéru vedľa cesty. Napriek tvrdému pádu a početným zraneniam časovku dokončil a zakrvavený prešiel cieľom na 11. mieste.

 

Včera 10:08 Simona Kuchyňková po výhre Svetového pohára v endure: Od radosti som plakala, nemožné sa stalo skutočnosťou.

„V zlomku sekundy som dostala extrémny flash všetkých udalostí, ktoré sa stali za posledné dva roky a od radosti som plakala dobrých dvadsať minút. A to ma teda nevidno často plakať,“ povedala Kuchyňková, ktorá vyhrala v Chateli o 0,11 sekundy.

Zavrieť reklamu