Koľko toho vypiť a zjesť počas celodenného výletu na bicykli?

Chcete byť čo najlepšie pripravený na dlhý cyklovýlet? Potom stojí za to začať už deň či dva vopred – pomôže vám to v lepšom výkone.
Dbajte na dostatočný fyzický oddych a na prijímanie sacharidov, ideálne vo forme celozrnného pečiva, ryže, celozrnných cestovín či zemiakov. Množstvo by malo byť 6 až 8 g sacharidov na 1 kg telesnej hmotnosti za deň.
Vopred treba mať na pamäti aj pitný režim – určite nie je dobrý nápad ísť deň pred výletom do baru, keďže alkohol dehydratuje. Bicyklovať sa vám na druhý deň ráno bude veľmi ťažko.
Pite, pite, pite
Nie je to prevratná myšlienka, ale voda by mala byť vašou prioritou číslo jeden. Na bicykli dokážete pri intenzívnej aktivite veľa vypotiť.
Snažte sa počas cesty vypiť minimálne 2 až 3 litre vody, v závislosti od dĺžky trasy. Najlepšie je voliť menšie množstvá počas celého dňa, aby ste udržali telo hydratované.
Pitný režim môžete doplniť aj inými tekutinami, nemusí ísť iba o čistú vodu. Ak je váš cyklistický výlet dlhší ako 3 hodiny, zvážte doplnenie elektrolytov pomocou športových drinkov, napríklad izotonického nápoja. Ten vám pomôže predísť nepríjemným svalovým kŕčom a prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania.
Zvoliť môžete tiež ľadový čaj, proteínový shake či sladké nápoje na doplnenie kalórií.
Ako a čo jesť?
Je jasné, že nikomu sa nechce baliť so sebou príliš veľa, najlepšie sa „cyklocestuje“ naľahko. Ak si ale myslíte, že celodenný výlet na bicykli vykryjete jedným banánom a čokoládovou tyčinkou, alebo že sa spokojne „najete niekde po ceste“, ste na omyle.
Za šesť hodín dupania do pedálov totiž dokážete spáliť aj 3 000 kalórií , čo je pravdepodobne viac, ako bežne zjete za celý deň.
Na to, aby telo optimálne fungovalo, je dobré dopĺňať energiu v intervaloch 1 až 1,5 hodiny. Predídete tak situácii, že svoje telo vyhladujete, dostanete ho do stresu a potom zjete všetko, čo uvidíte.
Na desiatu a olovrant sú najvhodnejšie cereálne tyčinky bez polevy či čokolády – pri pohybe generujeme teplo, takže všetko, čo budeme mať v batohu alebo vo vrecku, sa môže roztopiť.
Vhodné sú aj pochutiny určené špeciálne pre vytrvalostné športy, teda proteínové či raw tyčinky a sacharidové gély.
Nesklame ani starý dobrý „lepeňák“, len si dajte pozor na potraviny citlivé na teplo. Nič vám totiž nepokazí zážitok z výletu tak, ako rozhodené trávenie.
Ak plánujete byť na cestách dlhšie, stojí za to zastaviť sa v nejakej reštaurácii, kde si budete môcť posedieť a zregenerovať sa v pokoji.
Vyhnite sa ale ponuke ťažkých a mastných jedál, nech je akokoľvek lákavá – potom sa vám už na bicykel nebude chcieť vrátiť.