Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Poradňa

Koľko toho vypiť a zjesť počas celodenného výletu na bicykli?

Ak prvýkrát plánujete celodenný cyklovýlet, určite zvažujete, aké jedlo a pitie si zobrať so sebou. Na rozdiel od bežného dňa, keď môžete kedykoľvek otvoriť chladničku a vytiahnuť obľúbené jedlo, si musíte pripraviť všetko vopred. A musíte si to poriadne premyslieť – vhodný jedálniček a pitný režim ľahko ovplyvnia váš výkon aj náladu počas celého dňa.
Matúš Bušík
Koľko toho vypiť a zjesť počas celodenného výletu na bicykli?

Chcete byť čo najlepšie pripravený na dlhý cyklovýlet? Potom stojí za to začať už deň či dva vopred – pomôže vám to v lepšom výkone.

Dbajte na dostatočný fyzický oddych a na prijímanie sacharidov, ideálne vo forme celozrnného pečiva, ryže, celozrnných cestovín či zemiakov. Množstvo by malo byť 6 až 8 g sacharidov na 1 kg telesnej hmotnosti za deň.

Vopred treba mať na pamäti aj pitný režim – určite nie je dobrý nápad ísť deň pred výletom do baru, keďže alkohol dehydratuje. Bicyklovať sa vám na druhý deň ráno bude veľmi ťažko.

Pite, pite, pite

Nie je to prevratná myšlienka, ale voda by mala byť vašou prioritou číslo jeden. Na bicykli dokážete pri intenzívnej aktivite veľa vypotiť.

Snažte sa počas cesty vypiť minimálne 2 až 3 litre vody, v závislosti od dĺžky trasy. Najlepšie je voliť menšie množstvá počas celého dňa, aby ste udržali telo hydratované.

Pitný režim môžete doplniť aj inými tekutinami, nemusí ísť iba o čistú vodu. Ak je váš cyklistický výlet dlhší ako 3 hodiny, zvážte doplnenie elektrolytov pomocou športových drinkov, napríklad izotonického nápoja. Ten vám pomôže predísť nepríjemným svalovým kŕčom a prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania.

Zvoliť môžete tiež ľadový čaj, proteínový shake či sladké nápoje na doplnenie kalórií.

Radler - ideálny nápoj cyklistov
Či už sa rozhodnete pre bicykel, turistiku alebo iné celodenné aktivity na čerstvom vzduchu, nezabúdajte sa pritom hydratovať. Dobrou voľbou, ako doplniť pri intenzívnom športe tekutiny a príjemne sa osviežiť, sú určite nealkoholické radlery. Ich príchute môžu motivovať po športe k správnemu pitnému režimu. Keď si budete nabudúce dávať do tela, zastavte sa vo svojom obľúbenom podniku na limitovanú edíciu Zlatý Bažant Radler 0,0% Citrón, tentoraz aj v čapovanej verzii. Je pripravený zo 100 % prírodných ingrediencií, bez konzervantov a umelých farbív. Šťavnatá chuť citrusov v kombinácii s horkou chuťou piva osvieži, aj zaženie smäd. Je nealkoholický, čo z neho robí dokonalé osvieženie, ktoré si môžete dopriať nielen pri športe, ale aj za volantom auta. 

Ako a čo jesť?

Je jasné, že nikomu sa nechce baliť so sebou príliš veľa, najlepšie sa „cyklocestuje“ naľahko. Ak si ale myslíte, že celodenný výlet na bicykli vykryjete jedným banánom a čokoládovou tyčinkou, alebo že sa spokojne „najete niekde po ceste“, ste na omyle.

Za šesť hodín dupania do pedálov totiž dokážete spáliť aj 3 000 kalórií , čo je pravdepodobne viac, ako bežne zjete za celý deň.

Na to, aby telo optimálne fungovalo, je dobré dopĺňať energiu v intervaloch 1 až 1,5 hodiny. Predídete tak situácii, že svoje telo vyhladujete, dostanete ho do stresu a potom zjete všetko, čo uvidíte.

Na desiatu a olovrant sú najvhodnejšie cereálne tyčinky bez polevy či čokolády – pri pohybe generujeme teplo, takže všetko, čo budeme mať v batohu alebo vo vrecku, sa môže roztopiť.

Vhodné sú aj pochutiny určené špeciálne pre vytrvalostné športy, teda proteínové či raw tyčinky a sacharidové gély.

Nesklame ani starý dobrý „lepeňák“, len si dajte pozor na potraviny citlivé na teplo. Nič vám totiž nepokazí zážitok z výletu tak, ako rozhodené trávenie.

Ak plánujete byť na cestách dlhšie, stojí za to zastaviť sa v nejakej reštaurácii, kde si budete môcť posedieť a zregenerovať sa v pokoji.

Vyhnite sa ale ponuke ťažkých a mastných jedál, nech je akokoľvek lákavá – potom sa vám už na bicykel nebude chcieť vrátiť.

Aktuality

16:31 Carapaz vyhral kráľovskú etapu Okolo Romandie, skvelý výkon predviedol aj Egan Bernal.

Richard Carapaz (EF Education – EasyPost) rozhodol útokom 2,1 km pred vrcholom záverečného 13,8 km dlhého stúpania s priemerným sklonom 6 %, ktorým sa končila štvrtá etapa švajčiarskych pretekov. Druhý skončil Florian Lipowitz (Bora-Hansgrohe), tretí finišoval Carlos Rodríguez (Ineos Grenadiers).

25.04.2024 Kompletne hliníková prehadzovačka? Vivo Cycling ukázali, na čom pracujú.

V súčasnosti dominujú trhu s pohonom a radením dve obrovské spoločnosti Shimano a Sram. To však nebráni menším spoločnostiam pokúsiť sa zabojovať o svojich zákazníkov. S klasickým dizajnom zrejme v tejto konkurencii neuspejete a tak prichádza Vivo Cycling s kompletne hliníkovou prehadzovačkou.

25.04.2024 Canyon predstavil Neuron:ONfly, ide o vôbec prvý ľahký e-bike nemeckej značky.

Na jeho zostavenie využili v Canyon ľahký motor Bosch Performance Line SX, a tento bickykel má hmotnosť 19,1 kg.

24.04.2024 Kultová značka bicyklov Kona je na predaj.

Do problémov sa dostal ďalší veľký a svetoznámy výrobca bicyklov Kona Bikes. Táto pôvodne kanadská značka bola ústrednou v cyklistickom boome počas 90. rokov. Aktuálne však prechádza turbulentným obdobím s neistou budúcnosťou.

24.04.2024 Preteky Okolo Slovenska prevedú jazdcov z Podunajskej nížiny až po Tatry a nový je okrem trate aj ich termín.

68. ročník medzinárodných pretekov Okolo Slovenska sa uskutoční od 26. do 30. júna. Pozostávať bude z úvodnej tímovej časovky a následných štyroch etáp. Svoju účasť v pretekoch potvrdili tri tímy World Tour a sedem profesionálnych kontinentálnych tímov a desať kontinentálnych tímov, ktoré sa pobijú o UCI body.

Zavrieť reklamu