Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

Peter Sagan dosiahol doposiaľ najlepší výsledok na Tour de France 2023, v šprinte bol opäť najlepší Philipsen

Po záverečnom šprinte v 11. etape si pripísal Jasper Philipsen už štvrté etapové víťazstvo na Tour 2023. Na druhom mieste skončil Dylan Groenewegen a tretí prešiel cieľom Phil Bauhaus.
Martin Sarvaš
Foto: A.S.O.

11. etapa Tour de France 2023

 

  • Clermont-Ferrand → Moulins
  • Profil: kopcovitá
  • Dĺžka: 179,8 km
  • Prevýšenie: 1873 m
  • Priemerná rýchlosť (víťaznej skupiny): 44,7 km/h
  • Víťaz: Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck)

Peter Sagan (TotalEnergies) dosiahol v 11. etape doposiaľ najlepší výsledok na Tour de France 2023, keď v záverečnom hromadnom šprinte v meste Moulins skončil na ôsmom mieste a po prvýkrát na tohtoročnej Tour sa mu podarilo prebojovať do najlepšej desiatky.

Saganovi sa síce nepodarilo dostať na pódiové priečky, ale potvrdil nedávne vyjadrenia športového riaditeľa TotalEnergies Jána Valacha, že „sa každým týždňom zlepšuje a stále má šancu“.

Suverénne najrýchlejší bol však opäť Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck), ktorý si pripísal už už štvrté etapové víťazstvo na prebiehajúcej Tour. Zvyšné pódiové priečky obsadili Dylan Groenewegen na druhom a Phil Bauhaus na treťom mieste.

V celkovom hodnotení vedie aj naďalej Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma), ktorý má 17-sekundový náskok pred Tadejom Pogačarom (UAE Emirates) a tretí Jai Hindley (BORA – hansgrohe) zaostáva o 2:40 minúty.

Náskok v bodovacej súťaži si Jasper Philipsen vďaka ďalšej výhre ešte navýšil a má 323 bodov, pričom druhý Bryan Coquard (Cofidis) má 178 bodov a tretí Mads Pedersen (Lidl-Trek) má 159 bodov.

Priebeh etapy

Kopcovitá jedenásta etapa bola od úvodu veľmi pokojná v porovnaní s predošlou hektickou desiatou etapou, v ktorej sa bojovalo od začiatku až do konca.

Už po pár kilometroch sa vytvoril na čele trojčlenný únik, v ktorom bol Matîs Louvel (Arkea-Samsic), Andrey Amador (EF Education-EasyPost) a tímový kolega Petra Sagana z TotalEnergies Daniel Oss.

Bol to práve Oss, ktorý vydržal v úniku najdlhšie a pelotón ho dobehol, keď zostávalo do cieľa 13,5 km.

Začali sa súboje šprintérskych vlakov o čelo pelotónu, pričom jazdci museli prejsť dvomi kruhovými objazdami, po ktorých nasledoval technicky relatívne jednoduchý koniec, ktorý však trochu komplikoval dážď.

Petrovi Saganovi sa celkom úspešne darilo držať si pozíciu medzi najrýchlejšími jazdcami, aj keď pri sebe nemal žiadnych tímových kolegov.

V úplnom závere sa Saganovi však nepodarilo prebojovať do šprintu na čele, kde bol už po štvrtýkrát na Tour 2023 suverénne najrýchlejší Jasper Philipsen.

Záverečný kilometer 11. etapy Tour de France 2023

Výsledky 11. etapy Tour de France 2023

Aktuality

Včera 15:56 Nová Merida One-Sixty FR kombinuje 180 mm zdvih s mullet kolesami.

Bicykel určený primárne na zábavu v bikeparku a na tých najdrsnejších enduro trailoch má odolné komponenty a priaznivý pomer cena/výkon.

Včera 13:01 Kvíz: Viete, čo robia v skutočnosti sponzori najväčších cyklistických tímov?

Ich mená poznáme všetci takmer naspamäť, ale viete, čo vlastne znamenajú a čomu sa venujú sponzori najväčších cyklistických tímov? Niektoré odpovede vás určite prekvapia a asi aj pobavia, keďže veľká väčšina sponzorov nemá s bicyklovým priemyslom nič spoločné.

Včera 12:02 Video: Elitní XC pretekári testovali cez víkend olympijskú trať v Paríži.

Sobota slúžila na zoznámenie sa s traťou a v nedeľu sa jazdci pustili do pretekania. Víkend mal organizátorom priniesť množstvo údajov a spätnú väzbu o trati a zázemí pretekov, ktoré bude počas olympiády čeliť náporu ľudí.

Včera 09:58 Spojenie Quick-Stepu a Jumbo-Visma by malo katastrofálne následky, hovorí Philippe Gilbert.

41-ročný bývalý profesionálny cyklista vyjadril obavy o ekonomické následky pre profesionálnu cyklistiku v dôsledku potenciálneho spojenia tímov Soudal-QuickStep a Jumbo-Visma v roku 2024.

Včera 09:19 Video: Chris Froome spravil paródiu na virálne reklamné video Bentley.

Štvornásobný víťaz Tour de France túto sezónu toho síce veľa nevyhral, ale aspoň na chvíľu „vyhral internet“ komickým videom, v ktorom paroduje virálnu reklamu automobilky Bentley.

Zavrieť reklamu