Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 10,90€!
Novinky

Richie Porte oslávil dokončenie Tour de France Everestingom vrchu Col de la Madone

Austrálsky cyklista nastúpal viac ako 9000 metrov počas 270-km jazdy. Na Col de la Madone musel vyšliapať 10-krát.
Martin Sarvaš

Pre pretekára tímu Trek Segafredo Richie Porteho bola asi Tour de France málo. Iba zopár dní po skončení Tour 3. augusta absolvoval everesting vrchu Col de la Madone, severne od francúzkeho mesta Nice.

Porte nastúpal presne 9012 metrov počas 270-km dlhej jazdy. Trvalo mu to 14 hodín a 22 minút. Jazdu absolvoval na oslavu narodenín kamaráta a triatlonistu Camerona Wurfa.

Everesting je prekonanie výšky viac ako 8 848 metrov, čo je výška najvyššieho vrchu na svete Mount Everestu. Keďže samotné stúpanie na Col de la Madone má dokopy 853 metrov, na vrchol vystúpal Porte s Wurfom až 10-krát.

Prečítajte si tiež

Madone je slávne cyklistické stúpanie v Prímorských Alpách, má 12,95 km a prevýšenie 853 metrov s priemerným sklonom 6,7% a začína sa v meste Menton.

Prevýšenie 9000 metrov nebýva nikdy ani v tých najťažších horských etapách pretekov seriálu Grand Tour. Aj keď Col de la Madone nebolo nikdy súčasťou Tour de France, preslávil ho Lance Armstrong, ktorý prezradil, že je to jeho obľúbené stúpanie pri testovaní formy na Tour.

Prečítajte si tiež

Richie Porte sa tentokrát nemusel nikam ponáhľať, či si niečo dokazovať, keďže na Col de la Madone už má KOM (najrýchlejší čas). Na Madone získal KOM ešte v roku 2016, kedy ho vyšliapal za šialených 24 minút a 23 sekúnd.

Portemu asi everesting Madone nestačil a na ďalší deň znova sadol na bicykel a absolvoval 89-km dlhú jazdu s prevýšením 1 997 metrov a priemernou rýchlosťou 24 km/h.

Prečítajte si tiež

Vaše komentáre