Zdeněk Štybar: Van Aert a Van der Poel spôsobili revolúciu v spôsobe myslenia.

„Bolo to možné, ale nikto tomu veľmi neveril,“ zamýšľa sa Štybar nad tým, prečo sme v minulosti nevideli toľko multidisciplinárnych talentov (roadcycling.cz)

Zdenek Štybar bol jedným z mála jazdcov, ktorý v jeho generácii dokázal dosiahnuť veľké úspechy v cyklokrose aj cestnej cyklistike.

Medzi jeho najväčšie úspechy na ceste patrí víťazstvo Strade Bianche, Omloop Het Nieuwsblad či etapy na Tour de France v roku 2015. Popritom sa stal trikrát majstrom sveta a sedemkrát českým majstrom v cyklokrose.

To bolo však ešte veľa rokov pred vzostupom superhviezd ako sú Mathieu van der Poel, Wout Van Aert či Tom Pidcock.

V nedávnom rozhovore pre český portál roadcycling.cz si 38-ročný Čech spomína na svoj vlastný prechod na cestu a na to, ako sa odvtedy doba zmenila.

Pozrite si tiež

„Áno, bolo to možné, ale nikto tomu veľmi neveril,“ zamýšľa sa Štybar nad tým, prečo sme v minulosti nevideli toľko multidisciplinárnych talentov.

„A tiež nikto nechcel riskovať, pretože tím so mnou podpísal zmluvu, aby som pretekal na ceste a nie v cyklokrose. Aj keď som si vždy myslel, že absolvovať nejaké cyklokrosové preteky v zime by bol dobrá príprava smerom na cestu, a dobré by to bolo aj čo sa týka imidžu.“

„Vtedy bola prax zimnej prípravy iná. Kľúčovú úlohu v príprave zohrali výškové kempy. V Calpe ste začali v decembri, jeden kemp ste mali v januári a ďalší koncom januára.“

„Myslím si však, že zima sa dá vyplniť aj nejakým cyklokrosom či dráhovými pretekmi, pretože nestratíte intenzitu a výbušnosť a tým skvalitníte prípravu a je to dobré aj na psychiku. Tiež ste sústredenejší, pretože stále máte svoje pretekárske číslo a stále chcete podávať výkony.“

„Isté je, že Van Aert a Van der Poel určite spôsobili revolúciu v tomto spôsobe myslenia,“ povedal Štybar pre roadcycling.cz.

Kvíz: Viete, do akých tímov prestúpilo 15 veľkých mien v profesionálnom pelotóne?

0%

Za aký tím bude jazdiť Primož Roglič od roku 2024?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Za aký tím bude jazdiť Tao Geoghegan Hart od roku 2024?

Za aký tím bude jazdiť Fabio Jakobsen od roku 2024?

Za aký tím bude jazdiť Caleb Ewan od roku 2024?

Za aký tím bude jazdiť Mikel Landa od roku 2024?

Za aký tím bude jazdiť Matteo Jorgensen od roku 2024?

Za aký tím bude jazdiť Nils Politt od roku 2024?

Za aký tím bude jazdiť Arnaud Démare od roku 2024?

Za aký tím bude jazdiť Sam Bennett od roku 2024?

Za aký tím bude jazdiť Magnus Cort od roku 2024?

Za aký tím bude jazdiť Pavel Sivakov od roku 2024?

Za aký tím bude jazdiť Matteo Trentin od roku 2024?

Za aký tím bude jazdiť Dani Martinez od roku 2024?

Za aký tím bude jazdiť Cian Uijtdebroeks od roku 2024?

Za aký tím bude jazdiť Nairo Quintana od roku 2024?

Ako dobre sa vyznáte v prestupoch v profesionálnom pelotóne pre rok 2024?

Zdieľajte svoje výsledky s priateľmi

30.04.2024 Video: Prvé kolo Slovenského pohára XCO v Drozdove poznačili extrémne podmienky na trati.

Pretekári to vôbec nemali ľahké a počas víkendu sa museli vysporiadať s náročnými podmienkami na trati. Dážď, blato a zima skúšali pretekárov, ktorí to naozaj nemali ľahké. Z víťazstva v elitných kategóriách sa tešili poľskí pretekári Filip Helta a Gabriela Wojtyla. Zo slovenských jazdcov skončili najlepšie Matej Ulík na druhom mieste a Tereza Kurnická, ktorá obsadila 7. priečku.

30.04.2024 Tadej Pogačar ide na Giro d’Italia v silnej zostave s jasným cieľom vyhrať ružový dres.

Tím UAE Emirates zverejnil zostavu ôsmich jazdcov pre Giro: Tadej Pogačar, Mikkel Bjerg, Felix Grossschartner, Vegard Stake Laengen, Rafal Majka, Juan Sebastián Molano, Domen Novak a Rui Oliveira.

30.04.2024 Quintanu nazvali „malou zasranou krysou“. Kolumbijčan reaguje na vyjadrenia Gerainta Thomasa a Luka Rowea.

Thomasa a Rowe vyjadrili v podcaste Watts Occurring názor, že Nairo Quintana „by nemal pretekať“. Dôvodom kritiky je jeho pozitívny test na zakázanú látku tramadol na Tour de France 2022.

29.04.2024 Alison Jackson vyhrala v šprinte druhú etapu Vuelta España Femenina, záver poznačili hromadné pády.

Na druhom mieste skončila Blanka Vas (SD Worx – Protime), ktorá sa tiež dostala do vedenia celkovej klasifikácie a tretia finišovala Karlijn Swinkels (UAE ADQ).

29.04.2024 Značka Nike sa stala osobným sponzorom cyklistky Demi Vollering.

„Uvedomujem si svoju úlohu v ženskej cyklistike a ženských športoch všeobecne,“ hovorí o novom partnerstve víťazka Tour de France Femmes.