Prototyp zjazdového bicykla Pivot, na ktorom pretekal Kerr počas Crankworxu na Novom Zélande nevydržal silu po nedoletenom skoku a zlomil sa na dve časti. Hrôzostrašný pád nakoniec skončil bez vážnejších zranení jazdca a na to čo sa stalo reaguje majiteľ spoločnosti Chris Cocalis.

Zlyhanie rámu počas pretekov je nočnou morou každého profesionálneho jazdca, ale aj pre spoločnosť, ktorá rám vyrobila.

Bohužiaľ, presne to sa stalo počas uplynulého víkendu Bernardovi Kerrovi a jeho prototypu zjazdového bicykla Pivot počas pretekov Crankworx Rotorua DH.

Na konci jeho jazdy chcel Bernard preletieť trojitú vlnu, čo sa mu však nepodarilo a dopadol na hranu. Predná časť jeho bicykla sa pri náraze oddelila, ako môžete vidieť vo videu.

Bernard z pádu našťastie vyšiel bez zranení, ale mohlo to dopadnúť aj oveľa horšie.

Zakladateľ spoločnosti Pivot Chris Cocalis poskytol pohľad na to, čo bolo pravdepodobnou príčinou zlomenia rámu.

„Po predbežnom vyšetrovaní zlyhania prototypového rámu sme zistili, že nedošlo k zlyhaniu karbónových trubiek a epoxid použitý na spojenie rámu bol na strane karbónových trubiek stále neporušený. Nanešťastie na hliníku nezostalo nalepené prakticky žiadne lepidlo. Na všetky hliníkové diely používame úpravu na ochranu pred galvanickou koróziou medzi uhlíkom a hliníkom. Domnievame sa, že pri tejto úprave nedošlo k správnemu priľnutiu epoxidu k hliníku.“

„Ďalšie rámy, ktoré boli vyrobené v tej istej sérii podrobíme úplným deštruktívnym testom. Našou úlohou je teraz dostať sa ku všetkým týmto rámom, ktoré kolujú v našom tíme a boli vyrobené v rovnakom čase. Keď budeme mať príležitosť otestovať tieto prototypové rámy, podnikneme potrebné kroky, aby sme zaistili, že rámy budú čo najbezpečnejšie a pripravené na plný výkon v ďalšej sezóne Svetového pohára.“

Posledné čo výrobca bicyklov chce, je vidieť zlyhanie rámu a už vôbec nie zlyhanie takéhoto rozsahu. Sme neskutočne vďační, že sa Bernard vážne nezranil a podnikáme kroky, aby sme sa uistili, že sa to v budúcnosti nebude opakovať,“ ukončil vyjadrenie Chris Cocalis, prezident spoločnosti Pivot Cycles.

Pretekári na najvyššej úrovni sú dá sa povedať testovacími jazdcami a podieľajú sa na vývoji a testovaní bicyklov od samého začiatku. Sami na bicykloch, pred uvedením na trh najazdia množstvo kilometrov, avšak je to súčasť ich povolania.

V laboratórnych podmienkach viete nasimulovať množstvo vecí, ale kľúčovými sú testy v reálnom svete. V tomto prípade vyvíjal Pivot svoj zjazdový bicykel bez nejakých tajností, ako tomu býva pri iných značkách. Verejnosť tak mohla na vlastné oči sledovať pokrok počas uplynulej sezóny svetového pohára.

Bernard na tomto konkrétnom ráme odjazdil aj preteky Red Bull Hardline v Tasmánii a absolvoval na ňom množstvo tréningových jázd pred samotnými pretekmi Crankworx DH, takže bol od začiatku vystavený obrovskému zaťaženiu.

Zjazdové bicykle však takéto zaťaženie musia zvládnuť a Pivot už pracuje na náprave problému. Do začiatku sezóne svetového pohára ostáva zhruba 6 týždňov a tak má Pivot dostatok času na to, aby sa takéto problémy neopakovali.