Mathias Flückiger kritizuje aktuálne podmienky výberu jazdcov na olympijské hry.
Švajčiarsky pretekár Mathias Flückiger je aktuálne jednotkou v rebríčku UCI a to najmä vďaka svojim konzistentným výkonom, ktoré od svojho návratu do pretekov v horskej cyklistike, po tom čo ho v roku 2022 neprávom suspendovali pre podozrenie z dopingu. V Paríži sa pokúsi nadviazať na striebro z poslednej olympiády v Tokyu. Nepáčia sa mu však kritéria výberu jazdcov na OH a udáva, že to môže viesť k strate prestíže tohto podujatia.

Mathias Flückiger na Svetovom pohári v Lenzerheide. Zdroj: Red Bull Content Pool
Mathias Flückiger zdieľal na svojej stránke príspevok, ktorý bol uverejnený v magazíne Fit for Life, v ktorom uvádza podrobnosti o svojej príprave v úvode sezóny na Kanárskych ostrovoch a v Južnej Afrike, kde sa pripravuje na prvé preteky svetového pohára v Brazílii.
Najzaujímavejšou časťou článku je to, ako Flückiger reaguje na náročnú situáciu švajčiarskych jazdcov. Tí majú totiž naozaj náročné dostať sa do finálnej nominácie na OH, nakoľko majú množstvo vynikajúcich jazdcov, ktorí sú vysoko v rebríčku, avšak miesteniek majú rovnako ako mnoho ďalších krajín, kde nie je až taký pretlak.
„Špeciálna situácia v švajčiarskej reprezentácii na nás vytvára dodatočný tlak, nakoľko v žiadnej inej krajine nie je tak náročné dostať sa do nominácie na OH než u nás. Švajčiarsko je krajinou číslo 1 vo svetovom rankingu, ale nanešťastie má do Paríža len dve miestenky. Na jednej strane chápem, že Medzinárodný olympijský výbor (MOV) chce do hier zahrnúť čo najviac športov, čo je dôvodom obmedzených miest. Na druhej strane si myslím, že je to škoda, pretože to spôsobí neúčasť niektorých špičkových cyklistov v pretekoch,“ komentuje situáciu Flückiger.
Vo vyjadrení pokračuje: „Výsledkom bude to, že najdôležitejšie preteky v našom odvetví nebudú disponovať tou najvyššou kvalitou. Aktuálne je až 7 švajčiarskych jazdcov medzi 30 najlepšími pretekármi sveta. Dokonca Nino Schurter, Lars Forster a ja sme v TOP 6 aktuálneho rebríčka. Myslím si, že je niekoľko švajčiarskych jazdcov schopných vyhrať preteky svetového pohára, ale len dvaja z nich budú môcť štartovať v Paríži a to je smutné.“
Nakoniec sa zamýšľa nad dopadom, ktorý to môže mať na prestíž OH: „Olympijské hry sú vrcholom pre každého športovca a účasť tých najlepších v pretekoch by mala byť garantovaná, čo však pri súčasných kritériách nie je možné. Pravdepodobne bude ľahšie umiestniť sa na OH v TOP 10 než dosiahnuť TOP 15 v pretekoch svetového pohára a to nie je úplne v poriadku. Aspoň 30 najlepších pretekárov svetového pohára by malo na olympiáde štartovať, inak sa môže stať, že toto podujatie v budúcnosti stratí dôležitosť a prestíž.“
Tvrdenia Mathiasa Flückigera sú logické, ale či to bude viesť k nejakým budúcim zmenám ukáže len čas. Na druhej strane sú však OH podujatím, kde majú súťažiť športovci z celého sveta a ak by sme sa podobným metrom pozerali napríklad na maratónsky beh, na štarte by sme videli len bežcov z Kene a Etiópie.
Najnovšie aktuality
Slovenský majster sa v závere dostal do vedúcej skupiny po skvelej práci jeho tímového kolegu Tomáša Kopeckého. V šprinte piatich jazdcov bol napokon najrýchlejší Wout van Aert a Kubiš skončil tesne na druhom mieste.
Lukáš Kubiš skončil na druhom mieste v šprinte menšej skupiny. Rýchlejší bol iba hlavný favorit pretekov Wout van Aert, ktorý sa zároveň dostal do vedenia celkovej klasifikácie. Na treťom mieste finišoval Henrik Pedersen.
Otestujte si v 20 otázkach, ako dobre si pamätáte víťazov, rekordy, rozhodujúce momenty aj konečné poradie najslávnejších cyklistických pretekov.
Novozélandská cyklistka priznala, že každodenné požiadavky vrcholového športu postupne zmenili jej vzťah k jazdeniu a začala ho vnímať skôr ako trest.
Groningen hostil holandskú premiéru ikonického mestského slopestyleu, ktorého súčasťou bola po prvýkrát aj ženská kategória.
Čítať ďalej

Lukáš Kubiš vybojoval druhé miesto v šprinte proti Woutovi van Aertovi v úvodnej etape Okolo Dánska

Výsledky 1. etapy Okolo Dánska 2026

KVÍZ | Ako pozorne ste sledovali Tour de France 2026?

„Bicykel už nebol mojím šťastným miestom.“ Len 24-ročná Kim Cadzow končí s profesionálnou cyklistikou

Alma Wiggberg a Tim Bringer ovládli slopestylové preteky Red Bull District Ride





