Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

DVOJBALENIE TRENIEK MEATFLY K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Jenny Rissveds po dominantnom výkone zvítazila na Majstrovstvách Európy v XCO

V pretekoch bez veľkých stúpaní či technických sekcií rozhodla o svojom víťazstve výbušným útokom hneď v prvom kole.
Martin Radošovský
Jenny Rissveds po dominantnom výkone zvítazila na Majstrovstvách Európy v XCO

Jenny Risveds. Foto: Bartek Wolinski / Red Bull Content Pool

Jenny Rissveds potvrdila svoju pozíciu jednej z najväčších hviezd horskej cyklistiky a v XCO pretekoch majstrovstiev Európy v cross-country predviedla ukážkový výkon.

Švédska reprezentantka ovládla trať plnú koreňov, kameňov a rytmických zmien tempa s absolútnou kontrolou, silou a sebavedomím.

Aj bez veľkých stúpaní či technických pasáží ukázala, že v špičkovej forme jej na rovinatejšom okruhu sotva niekto dokáže konkurovať.

Preteky pozostávali zo siedmich kôl a úvodného okruhu. Štart bol čistý a jazdkyne vyrazili v kompaktnom balíku, no pokoj netrval dlho.

Už v prvom kole Rissveds zaútočila bleskovým nástupom, na ktorý nedokázala zareagovať žiadna z jej súperiek. Od tej chvíle si začala budovať náskok, ktorý sa každým okruhom zvyšoval, a to aj napriek menším problémom v technickejších úsekoch trate.

Za ňou sa o zvyšné pódiové priečky bojovali Britka Evie Richards, Talianka Martina Berta a Švajčiarka Nicole Koller udávali tempo skupiny prenasledovateliek.

Keď Rissveds vo štvrtom kole natiahla náskok na 45 sekúnd, pokúsila sa Richards narušiť spoluprácu útokom. Zareagovala naň len Koller, zatiaľ čo Berta nestačila a začala zaostávať.

V piatom kole sa poradie ustálilo. Rissveds pokračovala na čele s náskokom viac než jednej minúty a Berta sa definitívne prepadla.

Súboj o striebro sa však zdramatizoval, keď dve kolá pred koncom zaútočila Koller. Richards sa jej však nedala a dokázala nielen útok pokryť, ale aj kontrovať, čím si vybojovala rozhodujúci náskok.

V záverečnom kole musela Rissveds ešte raz zosadnúť z bicykla pre technický problém, no jej vedenie to nijako neohrozilo.

Do cieľa prišla s jasným náskokom a zdvihnutými rukami oslávila titul majsterky Európy v cross-country. Po zlate v Short Tracku tak dosiahla historické double.

Za ňou dorazila do cieľa Evie Richards, ktorá odrazila posledný pokus Koller o útok a vybojovala zaslúžené striebro, pred Nicole Koller, ktorá získala tretie miesto.

Výsledky kategórie žien elite na Majstrovstvách Európy v XCO – Melgaço 2025:

  1. Jenny Rissveds (SWE) – 01:21:48
  2. Evie Richards (GBR) – 01:23:07 (+1:19)
  3. Nicole Koller (SUI) – 01:23:33 (+1:45)
  4. Martina Berta (ITA) – 01:25:11 (+3:23)
  5. Linda Indergand (SUI) – 01:25:57 (+4:09)

Kompletné výsledky nájdete tu.

Aktuality

17:56 Tadej Pogačar porazil Mathieu van der Poela len o 0,3 sekundy a zvíťazil v časovke na Okolo Švajčiarska.

Len 31 stotín sekundy delilo Van der Poela od triumfu. Pogačar však potvrdil rolu hlavného favorita, zatiaľ čo výborný výsledok dosiahol aj český pretekár Mathias Vacek, ktorý skončil na štvrtom mieste.

16:37 Paul Seixas môže podľa Benoota prekvapiť aj na pódiu Tour de France: To, čo ten chalan dokáže, je naozaj výnimočné.

Mladý Francúz patrí medzi najväčšie objavy sezóny, no podľa skúseného tímového kolegu bude pri jeho ďalšom raste rozhodujúce, aby naňho verejnosť zbytočne netlačila.

16:12 Tour de France rozdá opäť viac ako dva milióny eur. Odmeny však výrazne zaostávajú za inými športmi.

Aj keď ide o najlukratívnejšie cyklistické podujatie sveta, finančné odmeny na Tour de France sú v porovnaní s tenisom či futbalom stále prekvapivo nízke.

Včera 18:10 Jhonatan Narváez zvládol dramatický záver a vyhral tretiu etapu Okolo Švajčiarska.

Ekvádorský jazdec pokračuje vo výbornej forme a na Okolo Švajčiarska pridal ďalšie víťazstvo pre tím UAE Emirates-XRG.

Včera 18:01 Kubiš v cieľovom stúpaní nestačil na najlepších. Kráľovskú etapu Okolo Belgicka vyhral Alex Aranburu.

Aranburu zvíťazil v šprinte do kopca pred druhým Lewisom Askeym a tretí finišoval Carlos Canal. Slovenský majster Lukáš Kubiš prešiel cieľom na 16. mieste.

Zavrieť reklamu