Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S OFICIÁLNYM TRIČKOM BIRELL BIKEFEST IBA ZA 34,90€!
Novinky

Bicyklovanie v horách, kde je povolené a ako sa naň pripraviť?

Krásne výhľady aj strmé kopce. Horská cyklistika láka mnohých športovcov, ktorí sú milovníkmi prírody a zároveň si chcú zvýšiť adrenalín v krvi. V niektorých národných parkoch a chránených oblastiach však na bicykli nemôžu jazdiť všade.
Matúš Bušík
Bicyklovanie v horách, kde je povolené a ako sa naň pripraviť?

Kam cyklisti smú a kde im hrozí pokuta?

Vo všeobecnosti platí, že obmedzenia rastú so stupňom ochrany. Ak sa nachádzate v lese v oblasti I. stupňa, väčšinou platí, že môžete jazdiť po vyznačených trasách a lesných cestách, ktoré sú spevnené a majú aspoň jednoduché odvodnenie.

Tie môžete nájsť vyznačené na rôznych online mapách. V oblastiach s vyšším stupňom ochrany sa už dá ísť len po ceste, miestnej komunikácii či povolených horských cyklotrasách.

Poznáte ich podľa označenia písmenom C v zelenej, červenej, modrej alebo žltej farbe.

Situáciu môže skomplikovať fakt, že každý národný park či každá chránená oblasť majú svoj vlastný návštevný poriadok a opis tratí, ktoré môžete využiť.

V Národnom parku Nízke Tatry môžete napríklad ísť po trase Michalovo – Kumštové sedlo, ale po hlavnom hrebeni Nízkych Tatier už nie.

Treba tiež zdôrazniť, že cyklistický chodník nie je to isté ako turistický chodník. Na tých majú cyklisti jazdiť zakázané.

Sú známe prípady, keď cyklistom udelili pokutu a bicykle museli z územia odtlačiť, či odniesť na ramenách…

Ak sa teda chcete vyhnúť porušeniu pravidiel a prípadnému finančnému trestu, treba si pred výjazdom skontrolovať miestne predpisy.

Na čo si treba dávať pozor?

Pobyt v horách vie byť ošemetný. Naplánujte si preto trasu a jej trvanie zodpovedne – nechcete predsa zostať niekde zaseknutí po zotmení.

To isté platí aj o skontrolovaní predpovede počasia, aby vás na ceste neprekvapila búrka. Pre prípad, že by sa podmienky neočakávane zmenili, sa vždy oplatí nosiť so sebou nepremokavú bundu a jednu teplú vrstvu navyše.

Dôležitým faktorom je tiež vybavenie. Do horského terénu potrebujete horský bicykel s robustnejšou konštrukciou a odpružením, ktorý zdolá aj drsnejšie terény a strmé kopce.

Ak chcete podobné výlety zvládnuť v dobrom zdraví, treba tiež dbať viac na ochranu – helma, rukavice a chrániče na kolenách či lakťoch by mali byť samozrejmosťou.

Doplňte energiu

Máte práve za sebou náročné šliapanie do kopca? Vychutnajte si plnými dúškami prírodné scenérie a šťavnatú novinku Zlatý Bažant Radler 0,0 % Mango bez pridaného cukru.

Chuť tropického letného ovocia v spojení s nealkoholickým pivom vás príjemne osvieži svojou jemnou ovocnou chuťou.

Novinka ponúka 100 % prírodných ingrediencií bez konzervantov či farbív a aj bez lepku. Nová príchuť vás naladí na blížiace sa leto a doplní vám energiu na ďalšie kilometre.

Aktuality

Včera 12:14 Na bicykli za pôžitkami v Rakúsku: Cyklocesta pri rieke Inn – 520 kilometrov v srdci Álp.

Cyklocesta vedie zo St. Moritzu cez Innsbruck do Passau krížom cez Alpy po prúde rieky Inn.

Včera 11:13 Ako vyzerá trasa na Critérium du Dauphiné 2023? (detaily etáp, profily, dĺžka, prevýšenie).

V poslednej skúške pred Tour de France čakajú pretekárov na Critérium du Dauphiné štyri kopcovité etapy, jedna individuálna časovka a končí sa tromi horskými etapami.

Včera 10:00 Tím Lotto Dstny po sezóne 2023 končí s bicyklami Ridley.

„Ridley trochu zaostáva v oblasti inovácií,“ uvádza belgický tím, ktorý hľadá iného výrobcu bicyklov ako sponzora pre rok 2024. (Wielerflits)

Včera 09:32 Primož Roglič by sa mohol stretnúť s Evenepoelom už na pretekoch Okolo Švajčiarska.

Roglič ani Evenepoel zatiaľ stopercentne nepotvrdili štart na švajčiarskych 8-dňových pretekoch, ale keďže ani jeden z nich neplánuje ísť na Tour de France, je to dosť pravdepodobné.

31.05.2023 Birell Bikefest 2023: 10 vecí, ktoré si nesmiete zabudnúť.

Do začiatku Birell BikeFestu 2023 zostáva už iba zopár hodín. Prečítajte si zoznam tých najpotrebnejších vecí, ktoré by vám v Kálnici nemali chýbať.

Zavrieť reklamu