Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Bicyklovanie v horách, kde je povolené a ako sa naň pripraviť?

Krásne výhľady aj strmé kopce. Horská cyklistika láka mnohých športovcov, ktorí sú milovníkmi prírody a zároveň si chcú zvýšiť adrenalín v krvi. V niektorých národných parkoch a chránených oblastiach však na bicykli nemôžu jazdiť všade.
Matúš Bušík
Bicyklovanie v horách, kde je povolené a ako sa naň pripraviť?

Kam cyklisti smú a kde im hrozí pokuta?

Vo všeobecnosti platí, že obmedzenia rastú so stupňom ochrany. Ak sa nachádzate v lese v oblasti I. stupňa, väčšinou platí, že môžete jazdiť po vyznačených trasách a lesných cestách, ktoré sú spevnené a majú aspoň jednoduché odvodnenie.

Tie môžete nájsť vyznačené na rôznych online mapách. V oblastiach s vyšším stupňom ochrany sa už dá ísť len po ceste, miestnej komunikácii či povolených horských cyklotrasách.

Poznáte ich podľa označenia písmenom C v zelenej, červenej, modrej alebo žltej farbe.

Situáciu môže skomplikovať fakt, že každý národný park či každá chránená oblasť majú svoj vlastný návštevný poriadok a opis tratí, ktoré môžete využiť.

V Národnom parku Nízke Tatry môžete napríklad ísť po trase Michalovo – Kumštové sedlo, ale po hlavnom hrebeni Nízkych Tatier už nie.

Treba tiež zdôrazniť, že cyklistický chodník nie je to isté ako turistický chodník. Na tých majú cyklisti jazdiť zakázané.

Sú známe prípady, keď cyklistom udelili pokutu a bicykle museli z územia odtlačiť, či odniesť na ramenách…

Ak sa teda chcete vyhnúť porušeniu pravidiel a prípadnému finančnému trestu, treba si pred výjazdom skontrolovať miestne predpisy.

Na čo si treba dávať pozor?

Pobyt v horách vie byť ošemetný. Naplánujte si preto trasu a jej trvanie zodpovedne – nechcete predsa zostať niekde zaseknutí po zotmení.

To isté platí aj o skontrolovaní predpovede počasia, aby vás na ceste neprekvapila búrka. Pre prípad, že by sa podmienky neočakávane zmenili, sa vždy oplatí nosiť so sebou nepremokavú bundu a jednu teplú vrstvu navyše.

Dôležitým faktorom je tiež vybavenie. Do horského terénu potrebujete horský bicykel s robustnejšou konštrukciou a odpružením, ktorý zdolá aj drsnejšie terény a strmé kopce.

Ak chcete podobné výlety zvládnuť v dobrom zdraví, treba tiež dbať viac na ochranu – helma, rukavice a chrániče na kolenách či lakťoch by mali byť samozrejmosťou.

Doplňte energiu

Máte práve za sebou náročné šliapanie do kopca? Vychutnajte si plnými dúškami prírodné scenérie a šťavnatú novinku Zlatý Bažant Radler 0,0 % Mango bez pridaného cukru.

Chuť tropického letného ovocia v spojení s nealkoholickým pivom vás príjemne osvieži svojou jemnou ovocnou chuťou.

Novinka ponúka 100 % prírodných ingrediencií bez konzervantov či farbív a aj bez lepku. Nová príchuť vás naladí na blížiace sa leto a doplní vám energiu na ďalšie kilometre.

Aktuality

14:48 Okolo Slovenska 2024: Detaily etáp, zoznam štartujúcich a harmonogram vysielania.

Etapové preteky Okolo Slovenska sa uskutočnia od 26. do 30. júna. Pozrite si mapy, profily a časový harmonogram etáp, a tiež program živého vysielania.

13:39 Fotogaléria: Ako Tom Pidcock vyhral oboje preteky horského Svetového pohára v Crans Montana len pár dni pred štartom na Tour de France.

Na pretekoch XCC sa prebojoval z posledného miesta na prvé a v disciplíne XCO dosiahol suverénne víťazstvo po sóle na šiestich z celkovo siedmich okruhov.

11:35 Len 23-ročnému Andreovi Piccolovi našli na letisku dopingové látky. Tím EF s ním ihneď ukončil zmluvu.

„Priniesol som štyri lieky z Kolumbie, ktoré nechcem menovať, ale chcem za to prevziať zodpovednosť… Našli ich a zhabali na letisku,“ napísal Piccolo šéfovi tímu EF Education-EasyPost.

10:56 Romain Bardet ukončí kariéru na ceste, ale predĺžil zmluvu s tímom DSM a chce sa sústrediť na gravelové preteky.

33-ročný Francúz chce skončiť s cestnou cyklistikou v lete 2025.

Včera 18:54 Arnaud De Lie porazil v súboji o belgický titul Jaspera Philipsena, Tima Merliera aj Wouta van Aerta.

„Je to neskutočné. Po klasikách som bol psychicky zlomený. Veľa som toho obetoval, aby som sa po lymskej borelióze vrátil,“ hovoril 22-ročný De Lie so slzami v očiach v cieli belgických majstrovstiev.

Zavrieť reklamu