Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S OFICIÁLNYM TRIČKOM BIRELL BIKEFEST IBA ZA 34,90€!
Poradňa

Ako zvládnuť prvú dovolenku v karavane?

Karavan je na spoznávanie nových bikových lokalít ideálny. Jednoducho zaparkujete, jazdíte na biku, vyspíte sa a idete ďalej bez toho aby ste si museli každú druhú noc zabaliť a vybaliť veci.
Matúš Bušík
Ako zvládnuť prvú dovolenku v karavane?

Hneď ako sa rozhodnete, že chcete letnú dovolenku stráviť cestovaním a spoznávaním nových miest a trailových lokalít, mali by ste začať plánovať požičanie karavanu.

Rezerváciu termínu si nenechávajte na poslednú chvíľu, pretože o tento spôsob trávenia voľného času je v letnej sezóne veľký záujem a treba počítať aj s tým, že karavany môžu byť obsadené.

Potom si otvorte mapu kempov, ktorú nájdete napríklad na webe Slovenskej asociácie campingu a caravaningu a môžete začať plánovať trasu a cieľ cesty.

Rovnako ako karavan, aj miesto v najobľúbenejších kempoch na Slovensku odporúčame rezervovať si vopred. Môžete ísť aj naslepo a dúfať, že bude voľné a prinajhoršom zopár nocí v karavane strávite niekde na parkovisku.

Ako nájsť miesto na kempovanie?

Pre začínajúcich cestovateľov môže byť náročné vybrať miesto, kde môžu v noci legálne zaparkovať, preto odporúčame používať rôzne kempingové mobilné aplikácie.

Camping.info, Campercontact alebo Park 4 Night sú zdrojom užitočných informácií a zaujímavých tipov.

Karavaning v autokempoch má jednoznačne svoje výhody, ale aj nocľah v blízkosti trailov na parkoviskách má svoje čaro.

V kempoch sa môžete pripojiť na elektrickú prípojku, dotankovať čerstvú vodu, vypustiť nádrže odpadovej vody, vyhodiť odpadky, umyť riad, máte k dispozícii sociálne zariadenia, umyvárne a niekde aj práčku na oblečenie.

Mnohé kempy majú športoviská, vonkajšie ohniská a bufety, kde spoznáte nových ľudí, s ktorými si môžete vymieňať cestovateľské tipy a zdieľať zážitky.

Je len na vás, či si budete život v kempe užívať niekoľko dní, alebo sa vydáte na odľahlé miesto, kde je tichšie, nebehajú tam deti, z vedľajšieho karavanu nehrá hudba a vy môžete nerušene relaxovať.

Dávajte si však pozor, pretože v mnohých európskych krajinách je nocľah v aute či karavane mimo označených miest zakázaný.

Na všelijakých verejných odpočívadlách a parkoviskách si môžete krátko zdriemnuť, ale keby ste si tam začali rozkladať stan alebo stolík a markízu, dostanete pokutu.

Na mnohých miestach je možné kempovať aj na súkromných pozemkoch so súhlasom majiteľa. Tie české nájdete v aplikácii BezKempu.cz.

Na čo si dať pozor?

Na šoférovanie karavanu vám síce stačí béčkový vodičák, ale budete potrebovať dobré šoférske zručnosti, pretože karavan je väčší ako bežné autá. Na čo si treba dávať pri cestovaní s karavanom obzvlášť pozor?

Rozmery

Oproti osobnému autu je karavan vyšší a aj širší, dávajte si preto pozor na nespevnené okraje vozovky a všímajte si možné prekážky vo výške približne troch metrov, napríklad konáre stromov, výška mostov, prípadne konštrukcie okolo ciest.

Ak nemáte skúsenosti s väčším vozidlom, vyskúšajte si na parkovisku cúvanie či vchádzanie do zákrut, aby ste zadnou časťou alebo zadným kolesom netrafili prekážku.

Na druhej strane, v karavane sedíte vyššie ako v osobnom aute, vďaka čomu máte lepší výhľad na cestu

Rýchlosť

Na diaľnici je ideálna cestovná rýchlosť zhruba do 110 km/h. Karavany majú kvôli konštrukcii obytnej časti horšiu aerodynamiku, preto vás vo vyšších rýchlostiach môžu prekvapiť nielen spotreba paliva, ale aj bočný vietor. Dávajte si preto pozor najmä pri obiehaní kamiónov a autobusov.

Bezpečnosť 

Pred jazdou v karavane vždy skontrolujte uzavretie skriniek, dverí, chladničky, bočných a strešných okien kvôli bezpečnosti, spotrebe a hluku.

Prepnite chladničku na 12 V chod, vypnite vnútorné osvetlenie a uzavrite ventil fľaše na plyn.

Po zaparkovaní a opustení karavanu zas nezabudnite na zatvorenie všetkých okien a dverí a tiež nezabudnite na kľúče nielen od vozidla, ale aj od obytnej časti.

Zhasnite všetky svetlá a zasuňte markízu, aby ju nepoškodil prípadný silný vietor.

Kde sa na Slovensku dá kempovať?

Slovensko je na prvé skúsenosti s dovolenkou v karavane ideálne, pretože je malé, poznáte ho, dohovoríte sa rodnou rečou a potraviny sú na každom rohu. Postupne môžete prejsť do Česka, Rakúska, Talianska a ďalej podľa chuti a možností.

Bratislavské traily v Karpatoch 

Autocamp Zlaté piesky je od Rače vzdialený zhruba 5 km, takže pod Karpaty, kde je množstvo trailov, sa cez Žabí majer dostanete za pár minút.

Traily na hornej Nitre 

Keby ste chceli stráviť zopár dní v lokalite, kde sa jazdí väčšina pretekov Hornonitrianskej enduro série a preskúmať okolie Bojníc, Prievidze a Handlovej, tak odporúčame Camp Pacho pri obci Veľká Čausa alebo Camping Nitrianske Rudno priamo na brehu priehrady.

Cyklotrasy v Slovenskom raji 

Autocamping Podlesok nájdete na severnej strane tohto národného parku, ktorý je ako jeden z mála na Slovensku pretkaný cykloturistickými trasami. Odtiaľ môžete vyraziť do kempu Dedinky na brehu Palcmanskej Maše a ďalej na juhozápad do Rožňavy, kde zaparkujete nad Košickou cestou pod trailmi Mine Trails. Mapku nájdete v aplikácii TrailForks.

Košické KE.CY 

Z Rožňavy odporúčame vyraziť rovno do Košíc, kde nájdete Route E58 Camp, alebo môžete zastať na veľkom parkovisku na Bankove priamo pri trailoch. Veľké parkovisko nájdete aj pri bufete Ovečka na Čermeľskej ceste, čo je zároveň východiskový bod na traily pod chatou Hrešná.

Lechnica a Cyklostopy  

Na severe Slovenska nájdete hneď dve obľúbené trailové lokality. Cyklostopy v Starej Ľubovni nemajú autokemping, ale môžete tam zaparkovať na oficiálnom parkovisku pod Ľubovnianskym hradom. V Pieninách pri Červenom Kláštore nájdete Camping Dunajec, ideálny východiskový bod na traily v Lechnici.

Liptov ako na dlani 

Kemping Bystrina sa nachádza v Národnom parku Nízke Tatry v spodnej časti Demänovskej doliny a na traily Hradská Hora to z neho nie je ďaleko. Ak sa chcete ubytovať pri vode, tak na brehu Liptovskej Mary nájdete Mara Camping, odkiaľ môžete podnikať výjazdy do Západných Tatier a okolia.

Okolie Rajeckej doliny 

Na výlete okolo Slovenska nemôžete vynechať Camping slnečné skaly Rajecké Teplice medzi Žilinou a Rajeckými Teplicami, kde je tiež dosť možností na horskú cyklistiku. Za návštevu stojí aj oblasť malebných Súľovských skál, kde funguje Autocamp Penzión Štefánik.

www.karavan365.sk

Aktuality

Včera 12:14 Na bicykli za pôžitkami v Rakúsku: Cyklocesta pri rieke Inn – 520 kilometrov v srdci Álp.

Cyklocesta vedie zo St. Moritzu cez Innsbruck do Passau krížom cez Alpy po prúde rieky Inn.

Včera 11:13 Ako vyzerá trasa na Critérium du Dauphiné 2023? (detaily etáp, profily, dĺžka, prevýšenie).

V poslednej skúške pred Tour de France čakajú pretekárov na Critérium du Dauphiné štyri kopcovité etapy, jedna individuálna časovka a končí sa tromi horskými etapami.

Včera 10:00 Tím Lotto Dstny po sezóne 2023 končí s bicyklami Ridley.

„Ridley trochu zaostáva v oblasti inovácií,“ uvádza belgický tím, ktorý hľadá iného výrobcu bicyklov ako sponzora pre rok 2024. (Wielerflits)

Včera 09:32 Primož Roglič by sa mohol stretnúť s Evenepoelom už na pretekoch Okolo Švajčiarska.

Roglič ani Evenepoel zatiaľ stopercentne nepotvrdili štart na švajčiarskych 8-dňových pretekoch, ale keďže ani jeden z nich neplánuje ísť na Tour de France, je to dosť pravdepodobné.

31.05.2023 Birell Bikefest 2023: 10 vecí, ktoré si nesmiete zabudnúť.

Do začiatku Birell BikeFestu 2023 zostáva už iba zopár hodín. Prečítajte si zoznam tých najpotrebnejších vecí, ktoré by vám v Kálnici nemali chýbať.

Zavrieť reklamu