Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Detaily 19. etapy Giro d’Italia 2023: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti

Posledná horská etapa tohtoročného Gira vedie z Longarone na Tre Cime di Lavaredo a obsahuje brutálne stúpania s celkovým prevýšením cez 5-tisíc metrov.
Martin Sarvaš
Detaily 19. etapy Giro d’Italia 2023: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti

19. etapa Giro d'Italia 2023: Longarone - Tre Cime di Lavaredo, 183,2 km / 5423 m

Longarone → Tre Cime di Lavaredo

  • Dátum: 25. mája
  • Profil: horská
  • Dĺžka: 183,2 km
  • Prevýšenie: 5423 m
  • Štart: 11:35 hod
  • Očakávaný koniec: 17:15 hod

19. etapa Giro d’Italia zamieri hlboko do Dolomitov a jazdcov čaká viac ako 5400 metrov stúpania na 183-kilometrovej trase.

Etapa sa začína krátkou rovinou, ktorá vedie miernym stúpaním do Dolomitov. Pretekári prejdú súbor ikonických priesmykov, počnúc Passo Campolongo (4 km / 7 %; 95 km do cieľa), ktoré prichádza po niekoľkých malých stúpaniach, ktoré už jazdcov vynesú do nadmorskej výšky 1800 metrov.

Po malom zostupe prichádza prvé veľké stúpanie dňa, ktorým je Passo Valparola. Má 13,9 km pri priemernom sklone 5,7% a nie je to brutálny výstup, ale jeho vrchol je vo výške takmer 2200 metrov. Vyznačuje sa tvrdými rampami ku koncu a na vrchole do cieľa zostáva 71 kilometrov.

Potom nasleduje Passo Giau. Toto je brutálny výstup, ďalší, ktorý stúpa až do nadmorskej výšky viac ako 2200 metrov. Je to brutálne 10-kilometrové stúpanie s priemerným sklonom viac ako 9%, neustále so strmými rampami a bez oddychu. Preteky mali na tomto priesmyku množstvo nezabudnuteľných momentov a v tejto etape príde vrchol 40 km pred cieľom.

Zjazd vedie priamo do Cortiny d’Ampezzo a hneď začína ďalšie stúpanie. Nasleduje Passo Tre Croci, ktoré má 8 kilometrov pri priemere 7,2%. Je to stúpanie, podobne ako niekoľko ďalších v ten deň, v ktorom by sa dalo zaútočiť, ale je to nepravdepodobné kvôli brutalite toho, čo ešte nasleduje. Do cieľa zostáva niečo vyše 13 kilometrov.

Nenasleduje žiadne klesanie, v podstate je to náhorná časť, ktorá vedie k ostrému nájazdu na kilometer s priemerom 11,4 %. Ale to je stále všetko v očakávaní oficiálneho výstupu na Tre Cime di Lavaredo, ktorý má cieľ vo výške 2300 metrov.

Stúpanie má 3,7 kilometra pri priemernom sklone viac ako 11 %. Toto bude otázka prežitia. Na tímových kolegoch už nezáleží, všetci jazdci musia jednoducho nasadiť tempo, ktoré dokážu udržať až do cieľa a dúfať v to najlepšie.

Najväčší favoriti 19. etapy Giro d’Italia 2023

*** Geraint Thomas, Primož Roglič, João Almeida
** Jay Vine, Sepp Kuss, Thymen Arensman, Eddie Dunbar
* Thibaut Pinot, Damiano Caruso, Jack Haig, Ilan Van Wilder

Aktuality

Včera 20:31 Video: Birell Bikefest 2024 aftermovie.

Najväčší bicyklový festival v strednej Európe Birell Bikefest 2024 opäť prekonal očakávania a my sme boli svedkami ďalšieho skvelého ročníka. Množstvo bicyklov, pretekov, fanúšikov a zábavy zaplavilo kálnický kopec a skvelá bike atmosféra sa niesla vzduchom počas celého víkendu. Asi nejako takto.

Včera 17:37 Dylan Groenewegen vyhral v šprinte úvodnú etapu Okolo Slovinska, jedinú horskú prémiu získal jazdec Pierre Baguette.

Groenewegen vyhral tesne pred Alexandrom Kristoffom a tretí finišoval Phil Bauhaus. Z jazdcov slovenského tímu Pierre Baguette sa umiestnil najlepšie Adam Líška, ktorý skončil na 22. mieste, zatiaľ čo jeho český tímový kolega Tomáš Kalojíros sa dostal do úniku a vybojoval jediný možný bod na horskej prémii, takže sa oblečie do dresu lídra súťaže vrchárov.

Včera 17:06 Torstein Træen vyhral z úniku horskú 4. etapu Okolo Švajčiarska, do žltého dresu sa oblečie Adam Yates.

Etapa sa končila na vrchole stúpania Gotthard Pass, v ktorom sa dokázal Nór Træen ako jediný jazdec z úniku udržať pred favoritmi celkovej klasifikácie. Adam Yates zaútočil 4 km pred cieľom, vytvoril si veľký náskok a skončil druhý, vďaka čomu sa stal priebežným lídrom celkového hodnotenia.

Včera 11:35 Rebríček 10 najbezpečnejších cestných heliem roku 2024.

Americký technický inštitút Virginia Tech otestoval 89 cestných heliem, z ktorých najlepšie vyšla prilba Giro Aries Spherical.

Včera 09:52 Foto: Nový majstrovský špeciál Canyon Aeroad Mathieu van der Poela.

Nový pretekársky bicykel Mathieu van der Poela má nielen nový dizajn, ale ide tiež o prototyp nového modelu Aeroad, ktorý Canyon ešte nepredstavil.

Zavrieť reklamu