Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Nová Émonda ALR je najľahším hliníkovým cestným bicyklom od Treku (detaily, modely, ceny)

Tretia generácia Émondy ALR má aerodynamicky tvarované trubky, skryté káble, závitové stredové zloženie a pretekársku geometriu. Trek tiež oznámil, že končí s výrobou rámov Émondy pre ráfikové brzdy.
Martin Sarvaš

Trek predstavil tretiu generáciu svojho cestného bicykla Émonda ALR a ide o najľahší cestný bicykel Treku z ľahkých zliatin.

Nová rámová sada Émonda ALR obsahuje prvky, ktoré nájdete u karbónových cestných bicyklov Treku, vrátane profilov trubiek Kammtail a integrovaných káblov, a využíva rovnakú pretekársku geometriu.

V súlade so svojimi ostatnými novými bicyklami sa Trek presúva od lisovaného stredového zloženia na predchádzajúcej Émonde ALR na závitový stred T47.

Bicykel bude dostupný v dvoch zostavách, ALR 5 a ALR 6, a tiež ako samotný rám.

ALR 5 je vybavený mechanickou súpravou Shimano 105 a bude stáť 2 499 eur. ALR 6 má najnovšiu 12-rýchlostnú elektronickú súpravu Shimano 105 R7150 Di2 od Shimano a stojí 3 399 eur. Samotný rám stojí 1399 eur.

Spolu s novými modelmi Trek oznámil, že končí s výrobou rámov Trek Émonda ALR 4 a rámov Émonda ALR pre ráfikové brzdy, čo znamená, že v ponuke budú odteraz už len modely Émondy s kotúčovými brzdami.

Ľahšia a rýchlejšia

Trek Émonda ALR 5

Trek uviedol, že nová Émonda ALR je jej najľahším hliníkovým cestným bicyklom. Lakovaný rám (v nešpecifikovanej veľkosti) váži 1 257 g a vidlica z uhlíkových vlákien váži 406 g, čo je spolu 1 663 g.

Ako kompletná konštrukcia váži Trek Émonda ALR 5 celkovo 9 kg a ALR 6 váži 8,8 kg.

Émonda ALR je vyrobená z „ultraľahkého“ Alfa hliníka série 300. Rám je vyrábaný technológiou Treku Invisible Weld, ktorá dodáva rámu povrch podobný karbónu a línie rámových trubiek sú skutočne veľmi čisté.

Bicykel má tvarovanie aero trubiek technológiou Kammtail a integrované káble, ktoré údajne zlepšujú aerodynamiku nového ALR oproti jeho predchodcovi. Trek však neposkytol žiadnu úsporu wattov v porovnaní s odchádzajúcim bicyklom.

Káble a hadice vedú z riadidiel a do rámu cez port v hornej časti hlavového zloženia, podobne ako u dizajnu na Specialized Allez Sprint Comp.

Samotný kokpit je naďalej dvojdielny so samostatnými riadidlami a predstavcom a hliníková Émonda ani nie je kompatibilná s jednodielnym kokpitom Trek Madone.

Émonda ALR má rovnakú geometriu H1.5 ako karbónové modely Émonda a Domane. Trek hovorí, že táto geometria je „špecifická pre preteky“ a umiestni vás do „správnej pozície pre prenos výkonu a zároveň minimalizuje straty aerodynamiky“.

Žiadne držiaky na blatníky a nové sedlo

Trek Émonda ALR 5

Integrované vedenie káblov naznačuje odvážne zámery Treku pre tento bicykel a pokračuje absenciou úchytov pre blatníky či tašky.

Trek hovorí, že Émonda sa zrieka držiakov na blatník, aby bol bicykel „ľahký, tuhý a jednoduchý“.

Určite by sa však dalo namietať, že reálne by sa pridaním štyroch úchytov takmer nič z toho neobetovalo a naopak by zvýšilo príťažlivosť Émondy ako celoročného cestného bicykla.

Maximálny priestor pre plášte je 28 mm, pričom v ráme aj vidlici je okolo pneumatky stále dosť priestoru. Oba bicykle sú vybavené 28 mm plášťami s dušami.

Ráfiky sú síce prispôsobené pre bezduše, ale všetko vrátane tesniacich pások, ventilov a tmelu si treba dokúpiť.

Nové Émonda ALR 5 a 6 majú nový predstavec a sedlo od podznačky komponentov Trek, Bontrager. Verse je sedlo s krátkym nosom, ktoré má šírku 142 mm. Predstavec RCS Pro na ALR 6 má uhol -7 stupňov a je dlhý 100 mm.

Zbohom press-fit

Predchádzajúca Émonda ALR používala stredovú konzolu BB86, ale nová verzia má už stred so závitom T47 .

Trek prijal štandard T47 v roku 2020 s cyklokrosovým bicyklom Crocket a objavil sa už aj na karbónových modeloch Trek Émonda 2021 a Trek Domane 2023.

Nie je preto prekvapením, že nová Émonda ALR prechádza na tento štandard, aj keď niektorí budú asi stále tvrdiť, že press-fit je lepší.

Špecifikácie a ceny Trek Émonda ALR 2023

Trek Émonda ALR bude k dispozícii v dvoch kompletných zostavách s komponentmi Bontrager a buď Shimano 105 Di2 R7150 alebo Shimano 105 R7000 .

Trek Émonda ALR 6 Di2

 • Rám: Trek Émonda ALR Utralight 300 Series Alpha Aluminium
 • Vidlica: Trek Émonda ALR full carbon
 • Radenie: Shimano 105 R1750
 • Kolesá: Náboje Bontrager s ráfikmi Bontrager Paradigm Comp
 • Plášte: Bontrager R2 Hard-Case Lite, 700 x 28 mm
 • Riadidlá: zliatina Bontrager Elite VR-C, 42 cm
 • Sedlovka: Bontrager Comp 6061 zliatina
 • Sedlo: Bontrager Verse Comp
 • Cena: 3 399 eur

Trek Émonda ALR 5

 • Rám: Trek Émonda ALR Utralight 300 Series Alpha Aluminium
 • Vidlica: Trek Émonda ALR full carbon
 • Radenie: Shimano 105 R7000
 • Kolesá: Náboje Bontrager s ráfikmi Bontrager Paradigm SL
 • Plášte: Bontrager R1 Hard-Case Lite, 700 x 25 mm
 • Riadidlá: Bontrager Comp VR-C zliatina, 42 cm
 • Sedlovka: Bontrager Comp 6061 zliatina
 • Sedlo: Bontrager Verse Comp
 • Cena: 2 499 eur

Aktuality

12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Včera 16:28 Peter Sagan sa z Brazílie vrátil naspäť do Európy (+galéria).

Peter Sagan bol so svojím tímom Specialized Factory Racing na úvodnom kole Svetového pohára v horskej cyklistike v brazílskej Mairiporã. Vzhľadom na svoju formu a predchádzajúce zdravotné problémy sa rozhodol v pretekoch neštartovať. Nenastúpi ani do druhého kola svetového pohára, ktoré sa uskutoční už tento víkend, taktiež v Brazílii.

Včera 10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

15.04.2024 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Zavrieť reklamu