Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S OFICIÁLNYM TRIČKOM BIRELL BIKEFEST IBA ZA 34,90€!
Novinky

Legendárny útok na Paterbergu a sólo do cieľa: Ako vyhral Peter Sagan monument Okolo Flámska 2016

Pri útoku v stúpaní Paterberg bol Sagan taký suverénny, že sa ani nepostavil zo sedla a všetkých súperov nechal za sebou. Do cieľa prišiel osamote a víťazstvo svojho prvého monumentu zakončil typicky - jazdou po zadnom kolese.
Martin Sarvaš
Peter Sagan na monumente Okolo Flámska 2016

V roku 2016 si Peter Sagan pripísal svoje prvé víťazstvo na monumente – na jedných z najnáročnejších pretekov v cyklistickom kalendári, na Okolo Flámska.

Pri príležitosti 100. výročia pretekov Okolo Flámska predviedol vtedy 26-ročný Sagan v drese tímu Tinkoff nezastaviteľný výkon a v závere 13-kilometrové sólo, ktoré v cieli zakončil typicky – jazdou po zadnom kolese.

„Je to veľký šampión. Ak dokáže takýmto spôsobom vyhrať, čo k tomu dodať,“ povedal o Saganovi v závere pretekov športový riaditeľ tímu Trek-Segafredo.

Sagan: Taktika bola jasná

„Taktika bola jasná – chcel som prísť do cieľa sám. Nikto so mnou nechce pracovať a myslím si, že vždy je lepšie, keď sa všetkých radšej zbavím,“ hovoril po pretekoch Sagan, ktorý v závere predviedol 13-kilometrové sólo.

„Paterberg poznám veľmi dobre. Kwaremont a Paterberg, to je ťažká kombinácia, je veľmi ťažké absolvovať ich dobre. Potrebujete dobré nohy. Som veľmi šťastný, že som mal dnes dobré nohy,“ povedal Sagan po tom, ako predviedol rozhodujúci útok práve v stúpaní Paterberg.

Ako Sagan vyhral svoj prvý monument?

Zostrih Okolo Flámska 2016:

Peter Sagan mal na jar 2016 výbornú formu a prvú sezónu mal oblečený dúhový dres majstra sveta. Pred pár týždňov pred štartom na monumente Okolo Flámska skončil druhý na klasikách Omloop Het Nieuwsblad aj E3 Harelbeke a štvrtý na Strade Bianche.

Presne jeden týždeň pred pretekmi vo Flámsku si však napravil chuť víťazstvom klasiky Gent – Wevelgem, takže na monument mohol ísť sebavedomo.

Peter Sagan mal však silnú konkurenciu v pretekároch ako Sep Vanmarcke, Alexander Kristoff, Niki Terpstra, Geraint Thomas, Tom Boonen či Fabian Cancellara, ktorý pri svojej poslednej účasti po rekordnom štvrtom víťazstve.

Šialené tempo v úvode spôsobilo, že ani po 70 km pretekoch sa na čele nevytvoril únik. Po 75 km sa napokon podarilo sformovať únik šiestim pretekárom a na čelo sa dostali Gijs Van Hoecke, Imanol Erviti, Lukas Postlberger, Hugo Houle, Wesley Kreder a Federico Zurlo.

Preteky sprevádzalo mnoho pádov, ktoré postihli aj dvoch domácich favoritov Grega van Avermaeta a Tiesja Benoota, ale aj nedávneho víťaza Miláno-San Remo Arnauda Démara.

Pelotón sa rozdelil na viacero skupín – na čele boli Van Hoecke a Erviti, za nimi bola dvojica Andre Greipel s Nilsom Polittom a z pelotónu sa po útoku oddelili aj Dmitriy Gruzdev a Dimitri Claeys.

Únik mal náskok 1:45 minúty pred pelotónom, keď sa približoval k stúpaniu Paterberg 54 km pred cieľom. Keď sa dostal na Paterberg pelotón, v čele bolo niekoľko favoritov: Cancellara, Thomas, Sagan a Vanmarcke.

Bolo 45 km do cieľa, keď Greipel zaútočil osamote na Kopenbergu, ktorý spôsobil v pelotóne obrovský chaos.

Zatiaľ čo jazdci ako Cancellara, Sagan, Boonen, Edvard Boasson Hagen a Lars Boom boli vpredu, niekomu prešmyklo koleso, čo mnohých prinútilo zosadnúť a tlačiť bicykle do kopca.

Rozhodujúci moment

Peter Sagan v stúpaní Paterberg na monumente Okolo Flámska 2016

Krátko po stúpaní Taaienberg prišiel rozhodujúci moment pretekov. Zaútočil Kwiatkowski a za ním Sagan. Boli to tí istí dvaja jazdci, ktorí tvorili víťazné duo na E3 Harelbeke pred pár dňami.

Sep Vanmarcke dobehol Sagana s Kwiatkowskim a trojica dobehla únik, takže 22 km pred cieľom v stúpaní Oude Kwaremont bolo osem jazdcov s 28-sekundovým náskokom.

Na Kwaremonte sa oddelili od zvyšku Sagan a Vanmarcke, zatiaľ čo za nimi sa snažil Cancellara zo všetkých síl, aby ich dobehol.

Bolo jasné, že o víťazovi rozhodne Paterberg. Keď sa blížil Cancellara, Sagan zaútočil a rýchlo si vytvoril náskok pred Vanmarckem aj Cancellarom.

Cancellara dobehol Vanmarckeho a boli tak dvaja na jedného. Mali však 15-sekundovú stratu, ktorú museli dobehnúť v záverečných 13 km.

Strata sa niekoľko kilometrov pohybovala medzi 15 a 20 sekundami, ale Vanmarcke už nemal sily na to, aby Cancellarovi pomohol.

Keď bolo 5 km do konca Saganov náskok bol stále 20 sekúnd a bolo už viac-menej jasné, že vyhrá svoj prvý monument.

Peter Sagan išiel s predlaktiami na riadidlách, aby bol v čo najaerodynamickejšej polohe, čo mu tiež umožnilo udržať si náskok a do cieľa prišiel osamote s 25-sekundovým náskokom pred Fabianom Cancellarom a tretí skončil Sep Vanmarcke.

Aktuality

Včera 12:14 Na bicykli za pôžitkami v Rakúsku: Cyklocesta pri rieke Inn – 520 kilometrov v srdci Álp.

Cyklocesta vedie zo St. Moritzu cez Innsbruck do Passau krížom cez Alpy po prúde rieky Inn.

Včera 11:13 Ako vyzerá trasa na Critérium du Dauphiné 2023? (detaily etáp, profily, dĺžka, prevýšenie).

V poslednej skúške pred Tour de France čakajú pretekárov na Critérium du Dauphiné štyri kopcovité etapy, jedna individuálna časovka a končí sa tromi horskými etapami.

Včera 10:00 Tím Lotto Dstny po sezóne 2023 končí s bicyklami Ridley.

„Ridley trochu zaostáva v oblasti inovácií,“ uvádza belgický tím, ktorý hľadá iného výrobcu bicyklov ako sponzora pre rok 2024. (Wielerflits)

Včera 09:32 Primož Roglič by sa mohol stretnúť s Evenepoelom už na pretekoch Okolo Švajčiarska.

Roglič ani Evenepoel zatiaľ stopercentne nepotvrdili štart na švajčiarskych 8-dňových pretekoch, ale keďže ani jeden z nich neplánuje ísť na Tour de France, je to dosť pravdepodobné.

31.05.2023 Birell Bikefest 2023: 10 vecí, ktoré si nesmiete zabudnúť.

Do začiatku Birell BikeFestu 2023 zostáva už iba zopár hodín. Prečítajte si zoznam tých najpotrebnejších vecí, ktoré by vám v Kálnici nemali chýbať.

Zavrieť reklamu