Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Mercx, Boonen a Museeuew kritizujú Van Aerta, po tom čo prenechal víťazstvo Laporteovi

Do cieľa prišli pretekári tímu Jumbo-Visma spoločne po 50 km dlhom úniku. V cieli sa Wout Van Aert rozhodol víťazstvo venovať svojmu tímovému kolegovi, čo sa príliš nestretlo s pochopením legiend cyklistiky.
Matúš Bušík
Mercx, Boonen a Museeuew kritizujú Van Aerta, po tom čo prenechal víťazstvo Laporteovi

Dvojica Christophe Laporte a Wout van Aert prišli osamote do cieľa belgickej klasiky Gent-Wevelgem a víťazom sa stal Laporte.

Tímoví kolegovia z Jumbo-Visma predviedli podobné víťazstvo na klasike E3 Saxo v roku 2022, keď spolu zaútočili 42 km pred cieľom, ale minulý rok sa tešil z víťazstva Van Aert. Tentokrát sa ocitli na čele už 50 km pred koncom pretekov a napriek silným jazdcom za nimi sa im darilo ich náskok postupne zvyšovať.

Wout van Aert vyhral len pred dvomi dňami klasiku E3 Saxo, a tak pracoval pre Laporta a dokonca ho čakal v poslednom stúpaní Kemmelberg.

Van Aert sa s Laportom dohodli, kto vyhrá v záverečných kilometroch: „Rozhodli sme sa, že to dotiahneme do cieľa. Wout sa ma spýtal, či chcem vyhrať. Je to neuveriteľné. Je mi potešením. Toto sa mi v kariére stalo iba raz. Chcem sa poďakovať Woutovi za všetko,“ povedal Laporte.

Takto ocenil štedrosť svojho tímového kolegu Christophe Laporte, avšak opačný názor na to majú legendy cyklistiky Eddy Merckx, Tom Boonen a Johan Museeuw.

Eddy Merckx pre belgický web sporza.be povedal: „Je to jeho (Van Aertova) voľba nechať tímového kolegu vyhrať, ale ja by som to neurobil,“ povedal Merckx.

„Wout van Aert bol zďaleka najlepší, videli ste to na Kemmeli,“ dodal s odkazom na moment, keď Laporte nakrátko stratil kontakt s Belgičanom v kľúčovom stúpaní Gent-Wevelgem. „Van Aert mohol písať históriu víťazstvom v Harelbeke E3 Saxo Classic, Wevelgem a Okolo Flámska.“

Tom Boonen má na Van Aertove rozhodnutie podobný názor a pre belgický web Sporza uviedol: „Bude to ľutovať. Rozumiem, aj ja som pomáhal kolegom víťaziť, ale nikdy nie v takejto situácii.“

„Pomáhate tímovým jazdcom, aby sa pobili o víťazstvo. Toto vyzeralo dobre pre tímový marketing, ale neviem, či by som to urobil,“ dodal Boonen.

Johan Museeuw sa pripojil k Boonenovi a Merckxovi a uviedol, že to nebola správna voľba: „O 15 rokov sa Wout možno zamyslí nad týmto momentom a bude sa na seba hnevať.“

„Možno si celkom neuvedomuje, čo urobil,“ povedal Museeuw pre VTM news: „Víťazstvo je fuč. Neurobil by som to, ale je pravda, že som to urobiť ani nemohol. Ale nerobí to ani Pogačar.“

Merckx a Boonen vyhrali Gent-Wevelgem trikrát vo svojej kariére rekordne, zatiaľ čo Museeuw nikdy nevyhral belgickú klasiku. Van Aert už raz vyhral Gent-Wevelgem, v roku 2021.

Van Aert svoje rozhodnutie na tlačovej konferencii po pretekoch odôvodnil slovami: „Ľudia doma vidia iba tieto preteky, ale Christophe je dobrý priateľ. Boli sme spolu na cestách celý rok, na sústredeniach a keď sa dostanete do tejto situácie, bolo by zvláštne šprintovať proti sebe.“

„Pre mňa je veľmi dôležité uvedomiť si, že nie je možné všetko zvládnuť sám. A deň, ako je ten dnešný, mi robí možno ešte väčšiu radosť, ako vyhrať sám za seba,“ dodal na záver Van Aert.

Aktuality

Včera 20:31 Video: Birell Bikefest 2024 aftermovie.

Najväčší bicyklový festival v strednej Európe Birell Bikefest 2024 opäť prekonal očakávania a my sme boli svedkami ďalšieho skvelého ročníka. Množstvo bicyklov, pretekov, fanúšikov a zábavy zaplavilo kálnický kopec a skvelá bike atmosféra sa niesla vzduchom počas celého víkendu. Asi nejako takto.

Včera 17:37 Dylan Groenewegen vyhral v šprinte úvodnú etapu Okolo Slovinska, jedinú horskú prémiu získal jazdec Pierre Baguette.

Groenewegen vyhral tesne pred Alexandrom Kristoffom a tretí finišoval Phil Bauhaus. Z jazdcov slovenského tímu Pierre Baguette sa umiestnil najlepšie Adam Líška, ktorý skončil na 22. mieste, zatiaľ čo jeho český tímový kolega Tomáš Kalojíros sa dostal do úniku a vybojoval jediný možný bod na horskej prémii, takže sa oblečie do dresu lídra súťaže vrchárov.

Včera 17:06 Torstein Træen vyhral z úniku horskú 4. etapu Okolo Švajčiarska, do žltého dresu sa oblečie Adam Yates.

Etapa sa končila na vrchole stúpania Gotthard Pass, v ktorom sa dokázal Nór Træen ako jediný jazdec z úniku udržať pred favoritmi celkovej klasifikácie. Adam Yates zaútočil 4 km pred cieľom, vytvoril si veľký náskok a skončil druhý, vďaka čomu sa stal priebežným lídrom celkového hodnotenia.

Včera 11:35 Rebríček 10 najbezpečnejších cestných heliem roku 2024.

Americký technický inštitút Virginia Tech otestoval 89 cestných heliem, z ktorých najlepšie vyšla prilba Giro Aries Spherical.

Včera 09:52 Foto: Nový majstrovský špeciál Canyon Aeroad Mathieu van der Poela.

Nový pretekársky bicykel Mathieu van der Poela má nielen nový dizajn, ale ide tiež o prototyp nového modelu Aeroad, ktorý Canyon ešte nepredstavil.

Zavrieť reklamu