Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S OFICIÁLNYM TRIČKOM BIRELL BIKEFEST IBA ZA 34,90€!
Novinky

Mercx, Boonen a Museeuew kritizujú Van Aerta, po tom čo prenechal víťazstvo Laporteovi

Do cieľa prišli pretekári tímu Jumbo-Visma spoločne po 50 km dlhom úniku. V cieli sa Wout Van Aert rozhodol víťazstvo venovať svojmu tímovému kolegovi, čo sa príliš nestretlo s pochopením legiend cyklistiky.
Matúš Bušík
Mercx, Boonen a Museeuew kritizujú Van Aerta, po tom čo prenechal víťazstvo Laporteovi

Dvojica Christophe Laporte a Wout van Aert prišli osamote do cieľa belgickej klasiky Gent-Wevelgem a víťazom sa stal Laporte.

Tímoví kolegovia z Jumbo-Visma predviedli podobné víťazstvo na klasike E3 Saxo v roku 2022, keď spolu zaútočili 42 km pred cieľom, ale minulý rok sa tešil z víťazstva Van Aert. Tentokrát sa ocitli na čele už 50 km pred koncom pretekov a napriek silným jazdcom za nimi sa im darilo ich náskok postupne zvyšovať.

Wout van Aert vyhral len pred dvomi dňami klasiku E3 Saxo, a tak pracoval pre Laporta a dokonca ho čakal v poslednom stúpaní Kemmelberg.

Van Aert sa s Laportom dohodli, kto vyhrá v záverečných kilometroch: „Rozhodli sme sa, že to dotiahneme do cieľa. Wout sa ma spýtal, či chcem vyhrať. Je to neuveriteľné. Je mi potešením. Toto sa mi v kariére stalo iba raz. Chcem sa poďakovať Woutovi za všetko,“ povedal Laporte.

Takto ocenil štedrosť svojho tímového kolegu Christophe Laporte, avšak opačný názor na to majú legendy cyklistiky Eddy Merckx, Tom Boonen a Johan Museeuw.

Eddy Merckx pre belgický web sporza.be povedal: „Je to jeho (Van Aertova) voľba nechať tímového kolegu vyhrať, ale ja by som to neurobil,“ povedal Merckx.

„Wout van Aert bol zďaleka najlepší, videli ste to na Kemmeli,“ dodal s odkazom na moment, keď Laporte nakrátko stratil kontakt s Belgičanom v kľúčovom stúpaní Gent-Wevelgem. „Van Aert mohol písať históriu víťazstvom v Harelbeke E3 Saxo Classic, Wevelgem a Okolo Flámska.“

Tom Boonen má na Van Aertove rozhodnutie podobný názor a pre belgický web Sporza uviedol: „Bude to ľutovať. Rozumiem, aj ja som pomáhal kolegom víťaziť, ale nikdy nie v takejto situácii.“

„Pomáhate tímovým jazdcom, aby sa pobili o víťazstvo. Toto vyzeralo dobre pre tímový marketing, ale neviem, či by som to urobil,“ dodal Boonen.

Johan Museeuw sa pripojil k Boonenovi a Merckxovi a uviedol, že to nebola správna voľba: „O 15 rokov sa Wout možno zamyslí nad týmto momentom a bude sa na seba hnevať.“

„Možno si celkom neuvedomuje, čo urobil,“ povedal Museeuw pre VTM news: „Víťazstvo je fuč. Neurobil by som to, ale je pravda, že som to urobiť ani nemohol. Ale nerobí to ani Pogačar.“

Merckx a Boonen vyhrali Gent-Wevelgem trikrát vo svojej kariére rekordne, zatiaľ čo Museeuw nikdy nevyhral belgickú klasiku. Van Aert už raz vyhral Gent-Wevelgem, v roku 2021.

Van Aert svoje rozhodnutie na tlačovej konferencii po pretekoch odôvodnil slovami: „Ľudia doma vidia iba tieto preteky, ale Christophe je dobrý priateľ. Boli sme spolu na cestách celý rok, na sústredeniach a keď sa dostanete do tejto situácie, bolo by zvláštne šprintovať proti sebe.“

„Pre mňa je veľmi dôležité uvedomiť si, že nie je možné všetko zvládnuť sám. A deň, ako je ten dnešný, mi robí možno ešte väčšiu radosť, ako vyhrať sám za seba,“ dodal na záver Van Aert.

Aktuality

Včera 12:14 Na bicykli za pôžitkami v Rakúsku: Cyklocesta pri rieke Inn – 520 kilometrov v srdci Álp.

Cyklocesta vedie zo St. Moritzu cez Innsbruck do Passau krížom cez Alpy po prúde rieky Inn.

Včera 11:13 Ako vyzerá trasa na Critérium du Dauphiné 2023? (detaily etáp, profily, dĺžka, prevýšenie).

V poslednej skúške pred Tour de France čakajú pretekárov na Critérium du Dauphiné štyri kopcovité etapy, jedna individuálna časovka a končí sa tromi horskými etapami.

Včera 10:00 Tím Lotto Dstny po sezóne 2023 končí s bicyklami Ridley.

„Ridley trochu zaostáva v oblasti inovácií,“ uvádza belgický tím, ktorý hľadá iného výrobcu bicyklov ako sponzora pre rok 2024. (Wielerflits)

Včera 09:32 Primož Roglič by sa mohol stretnúť s Evenepoelom už na pretekoch Okolo Švajčiarska.

Roglič ani Evenepoel zatiaľ stopercentne nepotvrdili štart na švajčiarskych 8-dňových pretekoch, ale keďže ani jeden z nich neplánuje ísť na Tour de France, je to dosť pravdepodobné.

31.05.2023 Birell Bikefest 2023: 10 vecí, ktoré si nesmiete zabudnúť.

Do začiatku Birell BikeFestu 2023 zostáva už iba zopár hodín. Prečítajte si zoznam tých najpotrebnejších vecí, ktoré by vám v Kálnici nemali chýbať.

Zavrieť reklamu