Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S DVOJBALENÍM TRENIEK MEATLFLY IBA ZA 19,80€!
Opravy a údržba

Poradňa: 5 užitočných tipov, ako správne uskladniť elektrobicykle počas zimy

Ak plánujete stráviť zimu na trenažéri alebo sa vám jednoducho nechce bicyklovať, mali by ste si dať pozor, ako uskladníte svoje bicykle a elektrobicykle.
Biker

Elektrické bicykle sú podobné bežné bicykle, ale majú zopár komponentov navyše. To znamená, že zimné uskladnenie elektrobicykla si vyžaduje niekoľko krokov navyše oproti klasickému bicyklu bez pohonu.

Práve týchto zopár krokov navyše je však veľmi dôležitých. Nesprávne uskladnenie vášho elektrobiku počas chladných zimných mesiacov môže totiž spôsobiť vážne poškodenie pohonu či batérie.

Tu sú základné kroky, ako pripraviť váš e-bike alebo e-MTB na zimné uskladnenie.

1. Vyčistite si bicykel

Toto je prvý krok pri príprave akéhokoľvek bicykla na zimné uskladnenie a platí to aj pre elektrobicykle. Ak necháte bicykel ležať špinavý celé mesiace, môže dôjsť k poškodeniu rámu, hnacieho ústrojenstva a ložísk. Čím čistejší bicykel odložíte, tým ľahšie ho na jar pripravíte na jazdu.

2. Nabíjanie batérie

Ak plánujete skladovať e-bike viac mesiacov, treba myslieť na batériu. V ideálnom prípade treba batériu skladovať nabitú na približne na 60 percent (dobré je 40 – 60 percent).

Ak necháte batériu plne nabitú niekoľko mesiacov, dochádza k zbytočnému namáhaniu článkov batérie. Ak necháte batériu dlhodobo vybitú, môže sa stať, že sa batéria na jar už neoživí. Vyžaduje si to drahú opravu, ak je vôbec batéria opraviteľná.

Batériu odložte nabitú na 60 percent a ak je to možné, skontrolujte jej  stav približne každý mesiac, aby ste sa uistili, že je stále dostatočne nabitá.

Prečítajte si tiež

3. Nenechávajte bicykel zapojený do nabíjačky

Nenechávajte svoj bicykel alebo batériu zapojené v nabíjačke dlhší čas. Nielenže je zlé skladovať batériu plne nabitú po dlhú dobu, ale môže tiež predstavovať nebezpečenstvo vzniku požiaru.

4. Skladujte na suchom teplom mieste

Dôležité je tiež miesto, kde uložíte bicykel a batériu. Ideálne je teplé miesto, ktoré má izbovú teplotu. Pre Slovákov so studenými garážami to znamená, že by bolo dobré vziať si e-bike alebo aspoň batériu (ak je odnímateľná) na zimu do interiéru.

Väčšina elektrobicyklov je relatívne odolná voči poveternostným vplyvom, no nechávať ich celú zimu na vlhkom mieste určite nie je dobrý nápad. Najmä ak je šanca, že vlhkosť by mohla na bicykli zamrznúť.

5. Skladujte e-bike vertikálne alebo pravou stranou nahor

Väčšina elektrobicyklov, či už mestských, cestných alebo e-MTB, používa hydraulické kotúčové brzdy. Hydraulické systémy nemajú radi skladovanie hore nohami.

Vertikálne tiež nie je úplne ideálne, ale ak je to jediná možnosť, je to určite lepšie ako skladovanie hore nohami. Bez ohľadu na to, ako uložíte svoj bicykel, je dobré na jar skontrolovať, či brzdy poriadne fungujú.

6. Vysunutá teleskopická sedlovka

Toto platí väčšinou pre horské elektrobicykle, ale vlastne každý bicykel s teleskopickou sedlovkou by sa mal skladovať so sedlovkou v úplnom vysunutí. Skladovanie so sedlovkou pri plnej kompresii po dlhú dobu nie je pre systém dobré.

Aktuality

16:25 Bosch eBike Systems a Tektro rozvíjajú spoluprácu v oblasti ABS.

Systémy ABS pre elektrobicykle predídu nehodám.

15:50 Birell BikeFest 2023: Registrácia na preteky je spustená.

Najväčšia bike udalosť sa pomaly blíži a vy už sa môžete registrovať na jednotlivé preteky!

15:16 Na pretekoch Okolo Flámska bude rovnaká prémia pre mužov aj ženy.

Organizátori pretekov sa rozhodli odmeniť víťazov a víťazky pretekov klasiky Okolo Flámska rovnakou prize money. Víťazi dostanú 20 000 €.

14:55 Primož Roglič sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Katalánska.

Poslednú etapu však vyhral Belgičan Remco Evenepoel po niekoľkých útokov v kopcovitom teréne v závere etapy.

13:57 Fotogaléria: 100 najlepších fotografií z Cape Epic 2023.

Najlepšie momenty z najznámejších etapových pretekov horskej cyklistiky Cape Epic.

Zavrieť reklamu