Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S FUNKČNOU ČELENKOU GARMIN IBA ZA 18,90€!
Novinky

UCI zakáže tímovým autám jazdiť v časovke blízko za jazdcom

Tímové autá teraz musia ísť za jazdcom vo vzdialenosti 15 metrov, pričom doposiaľ mohli byť o päť metrov bližšie.
Martin Sarvaš
UCI zakáže tímovým autám jazdiť v časovke blízko za jazdcom

Foto Fabio Ferrari - LaPresse 07 Marzo 2022 Lido di Camaiore (Italia) Sport Ciclismo 57a Tirreno-Adriatico Eolo 2022 - Tappa 1 - Lido di Camaiore TISSOT ITT. Nella foto: GANNA Filippo (INEOS GRENADIERS) Photo Fabio Ferrari - LaPresse March, 07 2022 Lido di Camaiore (Italy) Sport Cycling 57 th Tirreno-Adriatico Eolo 2022 - Stage 1 - Lido di Camaiore TISSOT ITT. In the pic: GANNA Filippo (INEOS GRENADIERS)

UCI ratifikovala nové pravidlo pre časovky, ktoré stanovuje že autá teraz budú musieť nasledovať jazdcov s 15.metrovým odstupom namiesto 10-merového, ako tomu bolo predtým.

Zmena, ktorú v utorok oznámil portál Het Nieuwsblad, prichádza po tom, čo si v sezóne 2022 počas časoviek všimli sériu vysokoprofilových jazdcov, za ktorými tesne nasledovali tímové autá s viacerými bicyklami na streche.

Autá mali na streche počas individuálnej časovky omnoho viac bicyklov, ako je v skutočnosti potrebné – ako napríklad v 20. etape tohtoročnej Tour de France, kde Jonasa Vingegaarda zatieňuje tímové auto Jumbo-Visma so šiestimi bicyklami na ňom. Skutočnosť, že väčšina z nich boli klasické cestné bicykle, ukazuje, aké sú zbytočné.

Táto taktika môže poskytnúť jazdcovi pred autom aero výhodu a počas sezóny využíval túto taktiku aj Filippo Ganna z Ineos Grenadiers na Tirreno-Adriatico a rovnako aj Remco Evenepoel z Quick-Step Alpha Vinyl.

Prečítajte si tiež

V dôsledku toho UCI rozhodla, že autá teraz musia dodržovať odstup od jazdca 15 metrov namiesto desiatich, hoci nie je známe, ako to budú komisári merať v pretekoch.

Začiatkom tohto roka portál Cyclingnews zisťoval aký to má reálny vyplv s odborníkom na aerodynamiku Richardom Kelsom, docentom na University of Adelaide. Kelso vysvetlil, že väčšia plocha tímového auta naskladaného bicyklami tlačí pred sebou viac vzduchu, čím sa zníži rýchlosť prúdenia vzduchu okolo jazdca. To zase znižuje odpor a umožňuje zvýšenie výkonu.

„Je to síce len málo, ale je to dosť na to, aby to malo vplyv na čas,“ povedal Kelson.

Nová vzdialenosť 15 metrov by túto výhodu prakticky úplne eliminovala.

Portál Cycling Tips v októbri informoval, že štúdia vykonaná Bertom Blockenom a Technologickou univerzitou v Eindhovene, ukázala, že výhoda auta, ktoré ide tesne za jazdcom, by mohla byť efektívna, a to konkrétne s aerodynamickou výhodou 3,7 %, 1,4 % a 0,2 % pre autá idúce za sebou vo vzdialenosti 3, 5 a 10 metrov. Štúdia hovorí, že počas 50 km dlhej časovky by tieto tri scenáre mohli jazdcovi ušetriť až 62,4 s, 24,1 s resp. 3,9 s oproti scenáru bez auta.

Okrem tohto pravidla UCI od nového roka zakazuje extrémne úzke riadidlá, povolila dlhšie predstavce a stanovila nové dĺžkové obmedzenia pre časovky a dokonca aj pre helmy.

Aktuality

12:13 Dusty Days 2023 sa uskutočnia koncom apríla v Kálnici.

Freeride podujatie Dusty Days majú na svedomí chalani z Bikes on Film v spolupráci s Freeride Bikepark Kálnica.

12:04 Bikecheck: Elektrobicykel CTM Switch Denisa Kohúta.

Denis Kohút je popredný slovenský zjazdár a okrem iného trénuje aj na elektrobicykli CTM Switch.

10:55 Musíte vidieť: Dokument zo zákulisia, keď Peter Sagan vyhral skvelým sólo útokom monument Okolo Flámska.

„Taktika bola jasná – chcel som prísť do cieľa sám,“ povedal Peter Sagan po víťazstve svojho prvého monumentu v kariére.

10:15 Video: Peter Sagan ukazuje obrovskú silu i rovnováhu v drepe na jednej nohe.

Tím TotalEnergies zverejnil pri želaní k Saganovým 33. narodeninám video, v ktorom drepuje na jednej nohe na mäkkej balančnej podložke.

10:00 Video: Peter Sagan hovorí o ukončení kariéry a návrate k horskému bicyklu.

„Je pre mňa dôležité tráviť čas so svojím synom Marlonom a vidieť život z rôznych uhlov, nielen ako cyklista,“ povedal Peter Sagan popri oznámení o ukončení profesionálnej kariéry po sezóne 2023.

Zavrieť reklamu