Bolo to na kopci Mt. Tamalpais, ktorý bol obľúbenou destináciou mládeže. Tu sa odohrávali slobodné party s gitarami, alkoholom a marihuanou.

Prvým profesionálnym tímom Garyho Fishera bol Tamalpais Velo Club. Ešte predtým existoval Lakespur Canyon Gang, ktorého členom však Gary Fisher nebol a združoval práve cyklistov, ktorí zjazdovali z Mt. Tamalpais.

Jedným z prvých bicyklov na Mt. Tamalpais bol Klunker. Na čo sa využíval v minulosti?

Bicykel Klunker sa v období pred vojnou využíval na roznášanie novín. Mal blatníky a vrchnú kapsu, ktoré neskôr nadšenci mtb odstránili.

V ktorom roku sa uskutočnili prvé preteky na Mt. Tamalpais?

Všetci si v tej dobe mysleli, že sú najrýchlejší, ale nikto to nevedel dokázať. To bolo motiváciou pre Charlieho Kellyho a Joe Breezea aby kúpili prvé elektronické stopky a zistili, kto je skutočný King of Mountain.

Kto do dnes drží traťový rekord na pretekoch z Mt. Tamalpais?

Je to práve Gary Fisher, ktorý dodnes najrýchlejším jazdcom na kopci. Aj v dnešnej dobe sa na kopci schádzajú nadšenci na dobových bicykloch a snažia sa o prekonanie rekordu, zatiaľ stále márne. Preteky sa nazývali Repack, kvôli tomu, že po ich absolvovaní ste museli doplniť vazelínu do bubnových bŕzd, pretože sa všetka vyparila.

V ktorom roku založili Gary Fisher a Charlie Kelly firmu MountainBikes?

V roku 1979 povedali Garymu Fisherovi v profesionálnom cyklistickom tíme, že už toho má dosť, že celý život trénuje a nech si na staré kolená odpočinie. Garymu nebolo treba hovoriť čo ďalej a spolu s Charliem sa pustili do podnikania.

Koľko bicyklov predala firma MountainBikes v prvom roku svojho podnikania?

V roku 1979 bola uverejnená reportáž o horskej cyklistika a tá si postupne podmaňovala amerických cyklistov.

Koľko ich predali v 2. roku?

V druhom roku sa im podarila znásobiť predaj viac ako šesťnásobne.

Kedy sa firma MountainBikes rozpadla?

Gary Fisher sa po porade so svojím poradcom rozhodol odkúpiť podiel firmy od Charlieho Kellyho a prestal spolupracovať aj s Tomom Ritcheyem. Jeho víziou bolo predávať horské bicykle masovo, chcel dosiahnuť aby všetci na svete mohli mať horský bicykel.

Aké invencie priniesol Gary Fisher na prvý horský bicykel?

Gary si uvedomil, že na to aby bol rýchlejším v zjazdoch potrebuje dve brzdy a keďže bol športovec na kopec chcel v rámci tréningu vyšliapať, k čomu potreboval viac prevodov.

S ktorou spoločnosťou Gary Fisher spolupracuje?

Ich spolupráca začala v roku 1993.

Aké invencie priniesol Gary Fisher do sveta moderného mountain bikingu?

Práve obľúbené celoodpružené bicykle a veľké kolesá sú nápadom Garyho Fishera.

Poznáte otca horskej cyklistiky Garyho Fishera?
Ou Yeah! Si znalec histórie horskej cyklistiky a neuniknú ti žiadne detaily!

Zopár detailov ti síce uniklo, ale aj tak sa v histórii horskej cyklistiky orientuješ výborne!

Niečo sa na teba nalepilo, ale po absolvovaní kvízu si zase o niečo múdrejší.

Nič. Kvíz bol ťažký. Urob ho ešte raz a douč sa aspoň základné informácie o Garym Fisherovi.

Zdieľajte svoje výsledky s priateľmi

Včera 12:15 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Včera 11:06 Fotogaléria: Najlepšie zábery z úvodného kola Svetového pohára v XCO v brazílskej Mairiporã.

Úvodné kolo v Brazílii bolo ohromne napínavé a plné zvratov. Najrýchlejšími jazdcami sa napokon stali Švédka Jenny Rissveds a Američan Chritopher Blevins.

Včera 10:51 Jenny Rissveds a Chritopher Blevins ovládli v napínavých pretekoch prvé kolo svetového pohára XCO v brazílskej Mairiporã.

Svetový pohár v horskej cyklistike odštartoval svojou prvou zastávkou v brazílskej Mairiporã. Elitní jazdci zvádzali súboje do úplného konca pretekov a o víťazoch sa rozhodovalo až v poslednom kole.

14.04.2024 Tom Pidcock bol v záverečnom šprinte štvorčlennej skupiny Amstel Gold Race najrýchlejší, Van der Poel mimo boja o víťazstvo.

Na druhom mieste v pretekoch skončil švajčiarsky jazdec Marc Hirschi, ktorý bol počas celých pretekov naozaj aktívny, avšak v šprinte na Pidcocka nestačil. Na treťom mieste v pretekoch skončil Tiesj Benoot.

14.04.2024 Video: Marianne Vos vyhrala Amstel Gold Race, potom čo Lorena Wiebes oslavovala víťazstvo predčasne.

O tom, že oslavovať víťazstvo sa má až po prejdení cieľovej čiary sa tentokrát presvedčila Lorena Wiebes, ktorá zdvihla ruky z riadidiel priskoro.