Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Cube predstavil úplne nový ľahký aero cestný bicykel Litening AIR C:68X, váži len 6,6kg (detaily, modely, ceny)

V ponuke sú tri modely, všetky s elektronickým radením od Shimana a cenami od 5 299 eur za najlacnejší model Race po 7 999 eur za SLT.
Martin Sarvaš

Cube uviedol na trh Litening AIR C:68X, nový ľahký aero cestný bicykel, o ktorom tvrdí, že váži ako kompletný bicykel iba 6,6 kg.

Viac ako rok po tom, čo sme otestovali tento bicykel na Critérium du Dauphiné 2021, potom znova na Tour de France 2021, Giro d’Italia 2022 a Tour de France 2022, Cube konečne oficiálne predstavil model s názvom Litening AIR C:68X.

Litening AIR C:68X, vyvinutý v spolupráci s tímom WorldTour Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux, ktorý je sponzorovaným výrobcom Cube, je skonštruovaný tak, aby skôr dopĺňal, než nahrádzal, čistokrvný aerobike od Cube, Cube Litening C:68X.

Cube uvádza, že jazdci Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux budú používať Litening AIR C:68X so špeciálnou edíciou lakovania na pretekoch Vuelta a España 2022, ktorá sa dnes začína tímovou časovkou v holandskom Utrechte.

799-gramový aero rám s kotúčovými brzdami

S mnohými modernými bicyklami Tour de France s hmotnosťou výrazne nad 7,5 kg (hoci s pedálmi a košíkmi na fľaše) je hlavnou črtou nového Cube Litening AIR C:68X nepochybne jeho nízka hmotnosť.

Vďaka použitiu prémiového karbónu C:68X Cube tvrdí, že rám s veľkosťou 54 cm váži 799 gramov a je možné „ľahko postaviť pretekársky špeciál s hmotnosťou 6,6 kg“, čo je 200 g pod minimálnym limitom hmotnosti bicykla stanoveeným UCI – 6,8 kg.

Len pre porovanie, rám Specialized S-Works Tarmac SL7 má hmotnosť 800 g.

Podľa Cube je Litening AIR C:68X najľahším cestným bicyklom v histórii spoločnosti – aj keď je možné, že značka týmto tvrdením odkazuje len na cestné bicykle s kotúčovými brzdami, pretože Cube Litening Super HPC Di2 z roku 2010, ktorý používal ráfikové brzdy, mal 6,6 kg.

Rovnako ako Tarmac SL7, aj Cube’s Litening AIR C:68X používa zmes štíhlych tvarov zrezaných profilových rámových trubiek so zníženými sedlovými vzperami v snahe vyvážiť aerodynamický výkon, nízku hmotnosť a pohodlie.

Ako by ste mohli očakávať, trubky sú vo všeobecnosti oveľa menšie ako tie, ktoré nájdete na Cube Litening C:68X, s cieľom ušetriť hmotnosť.

Cube tvrdí, že Litening AIR C:68X je „dokonalým spojením nízkej hmotnosti a aerodynamického dizajnu“ a že medzi novým Litening AIR C:68X a štandardným Liteningom C68:X je „len asi päťwattový rozdiel“ celkového odporu vzduchu.

Pozrite si tiež

Tiež hovorí, že tenké duše a zlepšený priestor pre pneumatiky – teraz až 31 mm – znamenajú, že Litening AIR C:68X je „pohodlný na jazdu počas dlhých dní v sedle“.

Vpredu sú tiež nové integrované riadidlá, ktoré sa zdajú byť rovnaké ako tie, ktoré sme videli na bicykli Taca van der Hoorna Cube Litening C:68X TE na Tour de France 2022 (hoci by sme očakávali, že spotrebiteľské bicykle prídu s menej extrémnou dĺžkou predstavca a šírkou riadidiel, s ktorými sa Van der Hoorn rozhodol pretekať).

Rovnako ako štandardný Litening C:68X, aj AIR C:68X má plne vnútorné vedenie káblov pre maximalizáciu aerodynamickej účinnosti.

Geometria Cube Litening AIR C:68X

Cube Litening AIR C:68X zdieľa svoju geometriu so štandardným Litening C:68X, s relatívne strmými a agresívnymi rozmermi, ktoré by mali zaručiť agresívnu jazdnú pozíciu a dobrú ovládateľnosť.

Modely, špecifikácie a ceny Cube Litening AIR C:68X

V rade Litening AIR C:68X sú k dispozícii tri modely: SLT, SLX a Race.

Všetky modely obsahujú elektronické súpravy od Shimana, karbónové kolesá Newmen vlastnené spoločnosťou Cube a pneumatiky Continental pripravené na bezdušové použitie.

Ceny začínajú na 5 299 eur za najlacnejšiu zostavu Litening AIR C:68X Race, a stúpajú na 7 999 eur za najľahší a najdrahší model Litening AIR C:68X SLT.

Cube Litening AIR C:68X SLT

Cube Litening AIR C:68X SLT je najľahšia a najdrahšia zostava v rade.
 • Cena: 7 999 €
 • Rám: Cube Litening AIR C:68X
 • Radenie: Shimano Dura-Ace Di2 R9200, s meračom výkonu Shimano FC-R9200-P
 • Kolesá: Newmen Advanced SL R.50 CS Streem, Aero Carbon Spokes
 • Plášte: Continental GP5000 TT
 • Sedovka: Litening C:68X Aero, Comfort FLex
 • Sedlo: Natural Fit Nuance SLT Road Carbon
 • Riadidlá: Cube ICR Cockpit System
 • Hmotnosť: 6,6 kg

Cube Litening AIR C:68X SLX

Cube Litening AIR C:68X SLX má merač výkonu Ultegra a špičkové kolesá s karbónovými lúčmi.
 • Cena: 6 599 €
 • Rám: Cube Litening AIR C:68X
 • Radenie: Shimano Ultegra Di2 R8170, s meračom výkonu Shimano FC-R8100-P
 • Kolesá: Newmen Advanced SL R.50 CS Streem, Aero Carbon Spokes
 • Plášte: Continental GP5000 TT
 • Sedovka: Litening C:68X Aero, Comfort FLex
 • Sedlo: Natural Fit Nuance SLT Road Carbon
 • Riadidlá: Cube ICR Cockpit System
 • Hmotnosť: 6,9 kg

Cube Litening AIR C:68X Race

Cube Litening AIR C:68X Race nemá merač výkonu a kolesá s uhlíkovými špicmi.
 • Cena: 5 299 €
 • Rám: Cube Litening AIR C:68X
 • Radenie: Shimano Ultegra Di2 R8170
 • Kolesá: Newmen Advanced SL R.50 Streem
 • Miesto: Continental GP5000S TR
 • Sedovka: Litening C:68X Aero, Comfort FLex
 • Sedlo: Natural Fit Nuance SLT Road Carbon
 • Riadidlá: Cube ICR Cockpit System
 • Hmotnosť: 7,1 kg

Aktuality

Včera 14:26 Video: Lyžiar a lyžiarka preskočili cez Tadeja Pogačara pred cieľom kráľovskej etapy Giro d’Italia.

Súrodenci Flora a Miro Tabanelli preleteli ponad Pogačarom tesne pred vrcholom stúpania Mottolino, kde sa Slovinec tešil už zo štvrtého etapového víťazstva na Gire.

Včera 10:48 Video: Julian Alaphilippe daroval Mircovi Maestrimu dres z víťaznej etapy na Giro d’Italia.

Alaphilippe vyhral dvanástu etapu po 130 km v úniku a 11-kilometrovom sóle, pričom veľkú časť trasy prešiel v úniku len vo dvojici s Talianom Mircom Maestrim, a práve vďaka nemu dokázal ušetriť dostatok síl na záverečný víťazný útok.

Včera 10:22 Michael Kolář: Preteky ma už netrápia. Jazdím pre radosť, baví ma zdokonaľovať sa.

Manažér slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE a bývalý profesionálny cestný cyklista chce odovzdať svoje skúsenosti svojim zverencom a mladšej generácii.

Včera 09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

Včera 09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

Zavrieť reklamu