Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Fabio Jakobsen vyhral cestné Majstrovstvá Európy

Arnaud Démare a Tim Merlier obsadili zvyšné pódiové priečky.
Martin Sarvaš
Fabio Jakobsen vyhral cestné Majstrovstvá Európy

Holandský cyklista Fabio Jakobsen predviedol skvelý šprint a vyhral elitné mužské cestné preteky na majstrovstvách Európy v Mníchove pred Arnaudom Démareom (Francúzsko) a Timom Merlierom (Belgicko).

Zo Slovákov sa najlepšie umiestnil Matúš Štoček, ktorý prišiel do cieľa na 35. mieste v skupine 15 sekúnd za víťazom.

Všeobecne sa očakávalo, že preteky na 208 km sa skončia hromadným šprintom, a tak sa aj potvrdilo, že na titul sa pripravil výber najrýchlejších pretekárov kontinentu. Jakobsen ešte pred pretekmi určil svojho budúceho tímového kolegu z QuickStepu Merliera za muža, ktorého treba poraziť, a na začiatku šprintu išiel „zavesený“ práve na jeho kolese.

Merlier však začal svoj šprint priskoro a nedokázal zareagovať, keď okolo neho Jakobsen suverénne prešiel vo vyššej rýchlosti. Démare sa medzitým rýchlo približoval na druhej strane cesty a napokon skončil na druhom mieste pred Merlierom.

„Ako tímoví kolegovia síce spolu veľa nepretekáme, ale myslím si, že sme mali dobrý plán. Každý odviedol svoju prácu a vynaložil obrovské úsilie, aby ma tu dostal do dobrej pozície. Posledný jazdec predo mnou Danny van Poppel odviedol neuveriteľnú prácu a dostal ma do rýchlosti za koleso Tima Merliera,“ opísal šprint Jakobsen.

„Už pred pretekmi som si myslel, že Tim bude môj najväčší konkurent, obaja sme špičkoví šprintéri. Skryl som sa zaňho a potom som ho dokázal predbehnúť. Som veľmi šťastný, že som majster Európy,“ dodal 25-ročný Holanďan.

Fabio Jakobsen má skvelú sezónu a pripísal si už 12. víťazstvo v roku 2022, pričom tento rok sa mu podarilo dosiahnuť aj jeho prvé etapové víťazstvo na Tour de France.

Pozrite si tiež

Pretekár tímu Quick-Step Alpha Vinyl neustále dokazuje, že je obrovský bojovník, keďže len pred dvomi rokmi utrpel vážne zranenia pri páde v závere prvej etapy pretekov Okolo Poľska.

Dylan Groenewegen vytlačil Jakobsena do bočných zábran a holandský cyklista vrazil v plnej rýchlosti do zábran (video z incidentu). Jakobsen utrpel vážne poranenia hlavy, mal rozdrvenú sánku, poškodené horné dýchacie cesty a stratil veľa krvi.

Jakobsen absolvoval viacero operácií a dlhý proces rehabilitácií. Na bicykli začal zľahka trénovať v novembri 2020 a prvé preteky absolvoval v apríli 2021.

Okrem víťazstiev ukázal  svoju silu aj v ťažkej horskej etape na Tour, v ktorej prišiel do cieľa 17 sekúnd pred limitom.

Záverečných 10km:

Majstrovstvá Európy v cestnej cyklistike, Mníchov 2022

Aktuality

Včera 18:00 Elektrofyziologické vyšetrenie srdca Petra Sagana neukázalo žiadne abnormality.

Elektrofyziologické vyšetrenie srdca je špecializovaná procedúra, ktorá sa používa na diagnostiku a liečbu abnormálnych srdcových rytmov. V prípade Petra Sagana sa vykonala iba diagnostika.

Včera 14:39 Informácie o operácii srdca Petra Sagana nie sú pravdivé. Po arytmii mu dali senzor na monitorovanie tepu.

O údajnej operácii srdca  napísal taliansky denník La Gazzetta dello Sport. Priamo od Petra Sagana sme však zistili, že tieto informácie neboli pravdivé.

Včera 12:30 Peter Sagan mal na pretekoch arytmiu, srdcový tep mu budú monitorovať.

Najznámejší slovenský cyklista Peter Sagan mal po pretekoch v španielskej Chelve abnormálnu tachykardickú epizódu a jeho srdcová frekvencia presiahla 200 úderov za minútu.

Včera 11:22 Scott rozšíril rodinu ľahkých elektrobicyklov o nový Voltage eRide s hmotnosťou pod 18 kg.

Tento e-bike vychádza z platformy Genius, má integrovaný tlmič so zdvihom 155 mm, motor s krútiacim momentom 50 Nm a tri rôzne možnosti nastavenia odpruženia.

Včera 10:40 Video: Šialený zjazd a skvelý súboj Sagana, Nibaliho a Urána na pretekoch Okolo Ománu v roku 2014.

Zjazd v (teraz zakázanom) supertuck-u, bunny-hop cez ostrovček a víťazný šprint.

Zavrieť reklamu