Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S OFICIÁLNYM TRIČKOM BIRELL BIKEFEST IBA ZA 34,90€!
Novinky

Shimano predstavilo cenovo dostupné (skoro) bezdrôtové elektronické radenie 105 Di2

Kompletná sada nového elektronického radenia Shimano 105 Di2 stojí 1869 eur a na rozdiel od Dura-Ace a Ultegry je dostupné iba vo verzii s kotúčovými brzdami.
Martin Sarvaš
Shimano predstavilo cenovo dostupné (skoro) bezdrôtové elektronické radenie 105 Di2

Elektronické radenie Shimano 105 Di2

105-ka od Shimana oslavuje svoje 40. výročie od svojho prvého uvedenia v roku 1982. Nová sada Shimano 105 dostáva ultimátnu modernizáciu s prechodom na technológiu elektronického radenia Di2.

Túžobne očakávaná sada Shimano 105 R7100 nielenže prináša výkon Di2 úplne novému radu jazdcov, ale ponúka aj ďalšiu vlajkovú loď s 12-rýchlostným bezdrôtovým radením, s jednoduchým ovládaním a zvýšenou spoľahlivosťou v dostupnejšom balíčku.

Rovnako ako Ultegra R8100 a Dura-Ace R9200, aj súprava Shimano 105 Di2 je polobezdrôtová a 12-rýchlostná. Na rozdiel od týchto dvoch súprav je však 105 Di2 k dispozícii iba s kotúčovými brzdami.

Páky sú bezdrôtové, avšak prešmyk a prehadzovačka sú káblom pripojené na centrálnu batériu.

Shimano 105 Di2: Veda o rýchlosti

Vďaka svojmu pôvodnému prevratnému elektronickému systému radenia Digital Integrated Intelligence (Di2), ktorý bol uvedený na trh v roku 2009, táto najnovšia verzia Shimano Di2 obsahuje dôležité funkčné vylepšenia, vrátane bezdrôtového kokpitu a prechodu na 12 rýchlostí.

A to všetko bez obetovania rýchleho, presného a spoľahlivého radenia, ktoré jazdci očakávajú od všetkých cestných sád Shimano. Radenie prevodových stupňov je jednoduché a konzistentné po celú dobu a zakaždým.

 • Vyvinutá platforma Di2 – úplne prepracovaný systém Di2, ktorý poskytuje rýchle radenie v bezdrôtovom dizajne kokpitu.
 • Najpokročilejšie hnacie ústrojenstvo – optimalizované 12-rýchlostné radenie pre bezkonkurenčnú efektivitu a bezproblémové radenie.
 • Prepracované rozhranie a ergonómia – vďaka optimálnej rovnováhe pohodlia, aerodynamiky a estetiky poskytuje Shimano 105 bezpečnú a pohodlnú ergonómiu a čistejšiu estetiku kokpitu.
 • Vylepšený brzdový systém – nový brzdový systém Shimano 105, ktorý zlepšuje ovládanie brzdenia, ponúka tichší systém nenáročný na údržbu.
 • Nové karbónové kolesá – kombinácia aerodynamiky, tuhosti, hmotnosti a ceny v celokarbónovom bezdušovom kolese.

Bezdrôtové tam, kde je to dôležité

Shimano 105 Di2 využíva hybridný systém s bezdrôtovým kokpitom spárovaným  káblovým spojením medzi jednou batériou uloženou v sedlovke a prešmykom a prehadzovačkou, čo zaisťuje absolútnu spoľahlivosť za všetkých podmienok.

A rovnako ako DURA-ACE a ULTEGRA, aj systém Shimano 105 Di2 je vysoko prispôsobiteľný pomocou užívateľsky príjemnej aplikácie Shimano E-TUBE PROJECT na vašom smartfóne.

S E-TUBE PROJECT si môžete nastaviť hnacie ústrojenstvo presne tak, ako sa vám páči, upravovať rýchlosť radenia, meniť počet preradení na jedno stlačenie tlačidla a využívať funkcie synchronizovaného a polosynchronizovaného radenia.

Systém môžete spárovať aj s väčšinou cyklistických počítačov tretích strán, vrátane Garmin a Wahoo, ktoré umožňujú sledovať radenie prevodových stupňov alebo stav batérie.

Prepracované rozhranie a ergonómia

Nové páky dual control Shimano 105 sa vyznačujú bezkonkurenčnou ergonómiou a vylepšeniami na základe spätnej väzby od profesionálnych jazdcov, kde zvýšená predná časť a nový tvar páky zvyšujú pohodlie a kontrolu v každej jazdnej polohe.

Brzdenie je tiež optimalizované vďaka ľahšiemu, plynulejšiemu chodu páky a rozšírenej oblasti ovládania brzdenia. Páky využívajú patentovaný bezdrôtový integrovaný obvod Shimano, ktorý sa vyznačuje vysokou bezpečnosťou, vysokou rýchlosťou spracovania a nízkou spotrebou energie.

Porovnajte to s inými bezdrôtovými platformami a získate výrazné zníženie pravdepodobnosti rušenia, vyššiu rýchlosť radenia a dlhšiu výdrž batérie. Použitím jedinej, vnútorne umiestnenej nabíjateľnej batérie je nabíjanie jednoduché a batéria je chránená – zaisťuje stabilné a spoľahlivé radenie za každých okolností.

ST-R7170 radenie

 • Bezdrôtové pripojenie Di2
 • 2×12-rýchlostná páka Dual-Control
 • Prepracovaný tvar páky pre lepšiu ergonómiu a aerodynamiku
 • Vylepšený prístup k tlačidlám

Pokročilá technológia pohonu

Prechodom na 12-rýchlostnú kazetu má teraz séria Shimano 105 R7100 ľahký vysoký a ťažký nízky prevod, ktorý jazdci chcú, spolu s inteligentným postupom prevodových stupňov medzi nimi.

Je to výsledok optimalizovaných komponentov hnacieho ústrojenstva, ktoré zahŕňajú možnosti kaziet 11-34 a 11-36 a kľuky 50-34 a 52-36. Spoločne poskytujú nízke, dokonca menej ako 1:1, kombinácie prevodov, ktoré umožňujú jazdcom zdolávať strmšie svahy a lepšie kontrolovať svoje úsilie, pretože prevodové stupne sú tesnejšie rozmiestnené, čo im umožňuje vždy nájsť pohodlnú kadenciu.

Nový systém je tiež spätne kompatibilný, čo znamená, že svoje existujúce 11-rýchlostné kolesá s voľným nábojom môžete použiť s novým pohonom Shimano 105 Di2.

Kľuky FC-R7100
 • Sada kľúk HOLLOWTECH II
 • 2×12-rýchlostné
 • Prevodníkové kombinácie: 50-34T / 52-36T
Kazeta CS-R7100
 • 12-rýchlostná
 • 11-zubový pastorok pre optimálnu efektivitu
 • Optimalizované prevody „Sweet Spot“ pre efektivitu šliapania
 • Kompatibilné s 11-rýchlostnými voľnobežnými orechmi freehub
 • 11-34T
Kazeta CS-HG710-12
 • 12-rýchlostná
 • 11-zubový pastorok pre optimálnu efektivitu
 • Kompatibilné s 11-rýchlostnými voľnobežnými orechmi freehub
 • 11-36T, dostupná neskôr
Prehadzovačka RD-R7150
 • Prehadzovačka SHIMANO SHADOW
 • Integrovaná D-FLY konektivita
 • 12-rýchlostná Di2 technológia
 • Kompatibilná s kazetami 11-34 a 11-36T
Prešmyk FD-R7150
 • 2-rýchlostná Di2 technológia
 • rýchle a presné radenie

Lepšie brzdy

Rovnako ako v prípade najnovších sád DURA-ACE a ULTEGRA, aj nová Shimano 105 je vybavená prepracovaným brzdovým systémom, ktorý je tichší, ľahšie sa udržiava a je ovládateľnejší a výkonnejší.

Medzi funkcie najvyššej rady patrí rýchly počiatočný kontaktný bod so širšou ovládacou zónou a o 10 % väčší odstup širšia vôľa medzi kotúčom a platničkou, čo zaisťuje tichú prevádzku.

Domáci mechanici tiež ocenia vylepšený a užívateľsky prívetivý proces odvzdušňovania, ktorý je možné vykonať bez odstránenia strmeňa z rámu.

Brzdy BR-R7170
 • Jemnejšie vyladené ovládanie a zvýšený brzdný výkon
 • O 10 % väčší odstup širšia vôľa platničiek
 •  Jednoduchší proces odvzdušňovania

Nové karbónové kolesá RS710

Pokračujúc v téme cenovo dostupnej technológie, ktorá postupne prestupuje aj do nižších rád, Shimano tiež uvádza na trh svoje dve najdostupnejšie karbónové cestné kolesá – C32 pre stúpanie a C46 pre všestranné použitie.

Obe zdieľajú DNA s vlastnosťami kolies C36 a C50 Dura-Ace a Ultegra, pričom vyvažujú aerodynamiku, nízku hmotnosť a tuhosť. C32 má výšku ráfika 32 mm, vnútornú šírku ráfika 21 mm a cieľovú hmotnosť 1 502 g. C46 sú 46 mm vysoké, majú 21 mm vnútornú šírku ráfika a cieľovú hmotnosť 1 610 g.

Obe nesériové kolesá sú kompatibilné s 11- a 12-rýchlostnými kazetami  rýchlosťami, bezdušové a majú atraktívny logo Shimano dizajn loga Shimano.

Kolesá WH-RS710-C32-TL
 • Ľahké kolesá na jazdu tam, kde je kľúčové zrýchlenie
 • 665 g predné koleso, 839 g zadné koleso
 • 21 mm vnútorná šírka vnútorný, bezdušový ráfik
Kolesá WH-RS710-C46-TL
 • Univerzálne kolesá pre šprinty
 • 719 g predné koleso, 893 g zadné koleso
 • 21 mm vnútorná šírka vnútorný, bezdušový ráfik

Hmotnosti jednotlivých komponentov Shimano 105 Di2

Aktuality

Včera 17:17 Georg Zimmermann vyhral z úniku šiestu etapu Critérium du Dauphiné, v žltom drese zostáva Vingegaard.

25-ročný nemecký jazdec tímu Intermarché v závere prešprintoval Mathieua Burgaudeaua, ktorý skončil na druhom mieste a za ním prešiel cieľom Jonathan Castroviejo.

Včera 17:01 Video: Slovenský pohár v endure odštartoval na Bikefeste v Kálnici.

Sledujte oficiálne video z prvého kola SPEN a zároveň prvého kola Biker Enduro Challenge, ktoré sa uskutočnili v sobotu na Bikefeste a zúčastnilo sa ich dovedna viac než 250 pretekárov!

Včera 14:06 Vanesa Petrovská skončila tesne pod pódiom na Svetovom pohári v Lenzerheide.

Svetový pohár v zjazde odštartoval sezónu 2023 práve dnes juniorskými pretekmi. Medzi juniorkami štartovala aj Vanesa Petrovská, ktorá si vyjazdila nepopulárnu štvrtú priečku.

Včera 12:57 Slovenské turistické organizácie vyzývajú Národnú radu, aby neblokovali dôležitý zákon o turistických trasách.

Najväčšie turistické organizácie na Slovensku verejnou výzvou apelujú na poslancov Národnej rady SR a žiadajú, aby neblokovali, ale schválili dlho očakávaný a dôležitý zákon o turistických trasách. Zákon je v poslednom čítaní a parlament by sa ním mal zaoberať na júnovej schôdzi.

Včera 11:50 Video: Ako vyzeral Bikefest z pohľadu CTM.

CTM je slovenský výrobca bicyklo a asi nie je potrebné vám ho bližšie predstavovať. Už dlhoročne podporujú slovenskú cyklistiku na viacerých frontoch a za to ich treba pochváliť. V Kálnici mali aj svoj stánok a takto vyzeral Bikefest prostredníctvom ich kamery.

Zavrieť reklamu