Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Novinky

Shimano predstavilo cenovo dostupné (skoro) bezdrôtové elektronické radenie 105 Di2

Kompletná sada nového elektronického radenia Shimano 105 Di2 stojí 1869 eur a na rozdiel od Dura-Ace a Ultegry je dostupné iba vo verzii s kotúčovými brzdami.
Martin Sarvaš
Shimano predstavilo cenovo dostupné (skoro) bezdrôtové elektronické radenie 105 Di2

Elektronické radenie Shimano 105 Di2

105-ka od Shimana oslavuje svoje 40. výročie od svojho prvého uvedenia v roku 1982. Nová sada Shimano 105 dostáva ultimátnu modernizáciu s prechodom na technológiu elektronického radenia Di2.

Túžobne očakávaná sada Shimano 105 R7100 nielenže prináša výkon Di2 úplne novému radu jazdcov, ale ponúka aj ďalšiu vlajkovú loď s 12-rýchlostným bezdrôtovým radením, s jednoduchým ovládaním a zvýšenou spoľahlivosťou v dostupnejšom balíčku.

Rovnako ako Ultegra R8100 a Dura-Ace R9200, aj súprava Shimano 105 Di2 je polobezdrôtová a 12-rýchlostná. Na rozdiel od týchto dvoch súprav je však 105 Di2 k dispozícii iba s kotúčovými brzdami.

Páky sú bezdrôtové, avšak prešmyk a prehadzovačka sú káblom pripojené na centrálnu batériu.

Shimano 105 Di2: Veda o rýchlosti

Vďaka svojmu pôvodnému prevratnému elektronickému systému radenia Digital Integrated Intelligence (Di2), ktorý bol uvedený na trh v roku 2009, táto najnovšia verzia Shimano Di2 obsahuje dôležité funkčné vylepšenia, vrátane bezdrôtového kokpitu a prechodu na 12 rýchlostí.

A to všetko bez obetovania rýchleho, presného a spoľahlivého radenia, ktoré jazdci očakávajú od všetkých cestných sád Shimano. Radenie prevodových stupňov je jednoduché a konzistentné po celú dobu a zakaždým.

 • Vyvinutá platforma Di2 – úplne prepracovaný systém Di2, ktorý poskytuje rýchle radenie v bezdrôtovom dizajne kokpitu.
 • Najpokročilejšie hnacie ústrojenstvo – optimalizované 12-rýchlostné radenie pre bezkonkurenčnú efektivitu a bezproblémové radenie.
 • Prepracované rozhranie a ergonómia – vďaka optimálnej rovnováhe pohodlia, aerodynamiky a estetiky poskytuje Shimano 105 bezpečnú a pohodlnú ergonómiu a čistejšiu estetiku kokpitu.
 • Vylepšený brzdový systém – nový brzdový systém Shimano 105, ktorý zlepšuje ovládanie brzdenia, ponúka tichší systém nenáročný na údržbu.
 • Nové karbónové kolesá – kombinácia aerodynamiky, tuhosti, hmotnosti a ceny v celokarbónovom bezdušovom kolese.

Bezdrôtové tam, kde je to dôležité

Shimano 105 Di2 využíva hybridný systém s bezdrôtovým kokpitom spárovaným  káblovým spojením medzi jednou batériou uloženou v sedlovke a prešmykom a prehadzovačkou, čo zaisťuje absolútnu spoľahlivosť za všetkých podmienok.

A rovnako ako DURA-ACE a ULTEGRA, aj systém Shimano 105 Di2 je vysoko prispôsobiteľný pomocou užívateľsky príjemnej aplikácie Shimano E-TUBE PROJECT na vašom smartfóne.

S E-TUBE PROJECT si môžete nastaviť hnacie ústrojenstvo presne tak, ako sa vám páči, upravovať rýchlosť radenia, meniť počet preradení na jedno stlačenie tlačidla a využívať funkcie synchronizovaného a polosynchronizovaného radenia.

Systém môžete spárovať aj s väčšinou cyklistických počítačov tretích strán, vrátane Garmin a Wahoo, ktoré umožňujú sledovať radenie prevodových stupňov alebo stav batérie.

Prepracované rozhranie a ergonómia

Nové páky dual control Shimano 105 sa vyznačujú bezkonkurenčnou ergonómiou a vylepšeniami na základe spätnej väzby od profesionálnych jazdcov, kde zvýšená predná časť a nový tvar páky zvyšujú pohodlie a kontrolu v každej jazdnej polohe.

Brzdenie je tiež optimalizované vďaka ľahšiemu, plynulejšiemu chodu páky a rozšírenej oblasti ovládania brzdenia. Páky využívajú patentovaný bezdrôtový integrovaný obvod Shimano, ktorý sa vyznačuje vysokou bezpečnosťou, vysokou rýchlosťou spracovania a nízkou spotrebou energie.

Porovnajte to s inými bezdrôtovými platformami a získate výrazné zníženie pravdepodobnosti rušenia, vyššiu rýchlosť radenia a dlhšiu výdrž batérie. Použitím jedinej, vnútorne umiestnenej nabíjateľnej batérie je nabíjanie jednoduché a batéria je chránená – zaisťuje stabilné a spoľahlivé radenie za každých okolností.

ST-R7170 radenie

 • Bezdrôtové pripojenie Di2
 • 2×12-rýchlostná páka Dual-Control
 • Prepracovaný tvar páky pre lepšiu ergonómiu a aerodynamiku
 • Vylepšený prístup k tlačidlám

Pokročilá technológia pohonu

Prechodom na 12-rýchlostnú kazetu má teraz séria Shimano 105 R7100 ľahký vysoký a ťažký nízky prevod, ktorý jazdci chcú, spolu s inteligentným postupom prevodových stupňov medzi nimi.

Je to výsledok optimalizovaných komponentov hnacieho ústrojenstva, ktoré zahŕňajú možnosti kaziet 11-34 a 11-36 a kľuky 50-34 a 52-36. Spoločne poskytujú nízke, dokonca menej ako 1:1, kombinácie prevodov, ktoré umožňujú jazdcom zdolávať strmšie svahy a lepšie kontrolovať svoje úsilie, pretože prevodové stupne sú tesnejšie rozmiestnené, čo im umožňuje vždy nájsť pohodlnú kadenciu.

Nový systém je tiež spätne kompatibilný, čo znamená, že svoje existujúce 11-rýchlostné kolesá s voľným nábojom môžete použiť s novým pohonom Shimano 105 Di2.

Kľuky FC-R7100
 • Sada kľúk HOLLOWTECH II
 • 2×12-rýchlostné
 • Prevodníkové kombinácie: 50-34T / 52-36T
Kazeta CS-R7100
 • 12-rýchlostná
 • 11-zubový pastorok pre optimálnu efektivitu
 • Optimalizované prevody „Sweet Spot“ pre efektivitu šliapania
 • Kompatibilné s 11-rýchlostnými voľnobežnými orechmi freehub
 • 11-34T
Kazeta CS-HG710-12
 • 12-rýchlostná
 • 11-zubový pastorok pre optimálnu efektivitu
 • Kompatibilné s 11-rýchlostnými voľnobežnými orechmi freehub
 • 11-36T, dostupná neskôr
Prehadzovačka RD-R7150
 • Prehadzovačka SHIMANO SHADOW
 • Integrovaná D-FLY konektivita
 • 12-rýchlostná Di2 technológia
 • Kompatibilná s kazetami 11-34 a 11-36T
Prešmyk FD-R7150
 • 2-rýchlostná Di2 technológia
 • rýchle a presné radenie

Lepšie brzdy

Rovnako ako v prípade najnovších sád DURA-ACE a ULTEGRA, aj nová Shimano 105 je vybavená prepracovaným brzdovým systémom, ktorý je tichší, ľahšie sa udržiava a je ovládateľnejší a výkonnejší.

Medzi funkcie najvyššej rady patrí rýchly počiatočný kontaktný bod so širšou ovládacou zónou a o 10 % väčší odstup širšia vôľa medzi kotúčom a platničkou, čo zaisťuje tichú prevádzku.

Domáci mechanici tiež ocenia vylepšený a užívateľsky prívetivý proces odvzdušňovania, ktorý je možné vykonať bez odstránenia strmeňa z rámu.

Brzdy BR-R7170
 • Jemnejšie vyladené ovládanie a zvýšený brzdný výkon
 • O 10 % väčší odstup širšia vôľa platničiek
 •  Jednoduchší proces odvzdušňovania

Nové karbónové kolesá RS710

Pokračujúc v téme cenovo dostupnej technológie, ktorá postupne prestupuje aj do nižších rád, Shimano tiež uvádza na trh svoje dve najdostupnejšie karbónové cestné kolesá – C32 pre stúpanie a C46 pre všestranné použitie.

Obe zdieľajú DNA s vlastnosťami kolies C36 a C50 Dura-Ace a Ultegra, pričom vyvažujú aerodynamiku, nízku hmotnosť a tuhosť. C32 má výšku ráfika 32 mm, vnútornú šírku ráfika 21 mm a cieľovú hmotnosť 1 502 g. C46 sú 46 mm vysoké, majú 21 mm vnútornú šírku ráfika a cieľovú hmotnosť 1 610 g.

Obe nesériové kolesá sú kompatibilné s 11- a 12-rýchlostnými kazetami  rýchlosťami, bezdušové a majú atraktívny logo Shimano dizajn loga Shimano.

Kolesá WH-RS710-C32-TL
 • Ľahké kolesá na jazdu tam, kde je kľúčové zrýchlenie
 • 665 g predné koleso, 839 g zadné koleso
 • 21 mm vnútorná šírka vnútorný, bezdušový ráfik
Kolesá WH-RS710-C46-TL
 • Univerzálne kolesá pre šprinty
 • 719 g predné koleso, 893 g zadné koleso
 • 21 mm vnútorná šírka vnútorný, bezdušový ráfik

Hmotnosti jednotlivých komponentov Shimano 105 Di2

Aktuality

08.12.2023 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

08.12.2023 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

08.12.2023 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

08.12.2023 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

08.12.2023 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Zavrieť reklamu