Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Novinky

Chystá Cube predstavenie nového ultraľahkého aero bicykla?

Nové bicykle sa objavili na Giro d'Italia u jazdcov tímu Intermarché-Wanty-Gobert.
Biker

Chystá sa Cube uviesť na trh nový špičkový cestný bicykel? Nevieme kedy, ale je to pravdepodobne iba otázka času, keďže tím Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux jazdí na nevydanom modeli na prebiehajúcich pretekoch Giro d’Italia 2022.

Aerobicykel Litening C:68X SLT je obľúbeným strojom belgického tímu, ale niekoľko jazdcov Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux pretekalo na niečom, čo na prvý pohľad vyzerá ako zoštíhlená verzia cestného aero bicykla Cube.

Prvýkrát sme videli pretekárov Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux na tomto bicykli už pred Tour de France 2021, pričom v článku UCI 1.3.006 sa uvádza, že „komercializácia prebehne najneskôr 12 mesiacov po prvom použití v súťaži“.

Litening je známy pojem v cestných bicykloch Cube už viac ako desať rokov a najnovšia verzia, C:68X s kotúčovými brzdami a vylepšenou aerodynamikou, bola uvedená na trh v roku 2019.

Nový rám

Nový cestný bicykel Cube, ktorý sa objavil na Giro d’Italia u jazdcov tímu Intermarché-Wanty-Gobert má dosť podobný tvar, so spodnou trubkou s profilom kvapky, predĺženou sedlovou trubkou, sploštenou aero sedlovkou a nízkou hlavovou trubkou.

Medzi sedlo trubkou a hornou trubkou nie je aeroprofilované spojenie, hoci samotná sedlová trubka má ploský tvar. Sedlové vzpery sú síce znížené, ale nie až tak hlboko ako u súčasného Liteningu.

Vidlica a spodná trubka sú výrazne štíhlejšie a všetky káble sú stále vedené vnútorne, ako by sme očakávali od každého bicykla najvyššej úrovne.

Prečítajte si tiež

Aj keď nepoznáme názov nového bicykla a zatiaľ nie je nič na zozname schválených rámov a vidlíc UCI, dá sa predpokladať, že ide o ultra-lahký aero bike nemeckého výrobcu, keďže doposiaľ podobný model v ponuke nemal. Konkurenčné značky majú modely s takýmto zameraním už dlhšie – napríklad  Pinarello Dogma F, Specialized Tarmac SL7 a Trek Emonda SLR.

Zatiaľ sme videli s novým rámom na Giro d’Italia Jana Hirta, Reina Taaramäeho a Loïca Vliegena, hoci víťazstvo Biniama Girmayho v 10. etape prišlo na Litening C:68X.

Na to, či bude tento nový bicykel prírastkom do radu Litening alebo úplne novým modelom, si budeme musieť počkať. Predpokladáme však, že v kolekcii 2023 ho Cube odhalí.

 

Aktuality

24.06.2022 Van Avermaet po ôsmich rokoch nejde na Tour: Cítil som sa pripravený pretekať na Tour de France.

Tím AG2R-Citroën nevybral skúseného belgického pretekára pre tohtoročnú Tour. „Bolo ťažké počuť také rozhodnutie. Vincent a Julian [Jurdie, športový riaditeľ] mi včera zavolali so správou, že nie som v tíme na Tour de France a bolo to veľké sklamanie, pretože som to naozaj to nečakal,“ povedal Greg Van Avermaet. (cyclingnews)

24.06.2022 O titul majstra Slovenska budú bojovať obaja bratia Saganovci (+propozície & zoznam štartujúcich).

Peter a Juraj Saganovci držia titul majstra Slovenska už 11 rokov za sebou. Peter má na konte sedem víťazstiev (2011-2015, 2018, 2021) a Juraj štyri (2016, 2017, 2019, 2020). Majstrovstvá Česka a Slovenska sa uskutočnia v českom meste Mladá Vožice – muži pretekajú v nedeľu 26. júna a ženy, juniori a juniorky v sobotu 25. júna.

24.06.2022 Poradňa: Ako začať jazdiť na trailoch a v bikeparkoch?

Ak sa s rodinou alebo kamarátmi chystáte prvýkrát do bikeparku alebo trailcentra, máme pre vás zopár tipov, ako to zvládnuť a s čím by ste mali rátať.

24.06.2022 Nový Hightower je najvšestrannejším bicyklom Santa Cruzu.

Má agresívnejšiu geometriu či úložný priestor v ráme so zdvihom 145mm vzadu a 150mm vpredu.

24.06.2022 Tím Bora-Hansgrohe predstavil špeciálnu edíciu oblečenia na Tour de France 2022.

V spolupráci so značkou Le Col oblečie tím jazdcov do svetlejších odtieňov pre horúčavy v júli, pričom nahradí tmavšie zelené časti ich obvyklého dresu bielymi a biele logo Bora vymenili za čierne.

Zavrieť reklamu