Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!

Piť či nepiť? Pitný režim pod lupou

Ak sa pýtate či piť alebo nepiť počas bicyklovania, odpoveď znie určite áno. Ak sa pýtate čo, tak najlepšie čistú vodu. Ak sa chcete po dobrom výkone odmeniť, tak si radšej vyberte nápoje, ktoré vám dodajú vypotené minerály, vitamíny a pritom obsahujú čo najmenej umelo dodaného cukru a žiaden alkohol.
Biker

Koľko tekutín vypiť, ak celý deň strávite na biku? „Príjem tekutín, ako aj nutričné zloženie nápojov by sme mali prispôsobiť našim fyzickým aktivitám a tiež prostrediu, v ktorom ich vykonávame. Ak sa v teplý letný deň rozhodnete dať si do tela na biku vo vyšších nadmorských výškach, organizmus bude potrebovať viac tekutín,“ radí výživová poradkyňa Klaudia Ilčíková z Bratislavy. Voda v našom organizme zabezpečuje hneď niekoľko dôležitých procesov. „Pomáha pri trávení potravy a absorpcii živín z nej, zúčastňuje sa na transporte výživných látok a kyslíka k bunkám, zabezpečuje termoreguláciu či odstraňovanie toxínov a ďalších odpadových látok z tela,“ vysvetľuje K. Ilčíková.

Životne závislé sú od nej aj srdce a mozog – pri dehydratácii sa zvyšuje pulzová frekvencia, znižuje sa krvný tlak, krv je hustejšia a srdce sa musí viac namáhať pri jej pumpovaní. V dôsledku toho sa dostavujú bolesti hlavy, búšenie srdca, pocit závrate, v extrémnom prípade až strata vedomia. Aj malý nedostatok vody znižuje nielen výkon, ale aj koncentráciu.

Napijem sa v cieli

Ak neradi pijete po ceste kvôli pocitu plného brucha, znamená to, že pijete nesprávne. „Pri každom aeróbnom cvičení, horskú cyklistiku nevynímajúc, by sme mali tekutiny dopĺňať postupne, radšej po menších dávkach a častejšie. Telo by malo mať čas vodu absorbovať, aby zbytočne neostávala dlho v žalúdku a črevách,“ radí K. Ilčíková. Skúste po každých pár kilometroch dotankovať zopár dúškov. Plechovku obľúbeného Birellu si za odmenu budete môcť dať neskôr v cieli.

Načo piť, keď sa nepotím

Pri športe sa cukry a tuky premieňajú na energiu potrebnú na pohyb svalov a telo sa pritom zahrieva. Nadmerným potením a zrýchleným dýchaním sa teplo zbavuje tohto prebytočného tepla. „Aj v bežný deň sediac v práci strácame 50 percent tekutín kožou a pľúcami. Predstavte si, aký výdaj tekutín má naše telo pri športe, ak musí navyše ochladiť rozhorúčené telo,“ vysvetľuje K. Ilčíková. Preto je pravidelné dopĺňanie tekutín počas športovej aktivity nevyhnutnosťou.

Hlad je prezlečený smäd

Pocit hladu, chuť na sladké, pálenie záhy, pocit suchých úst, nečakaný pokles energie či bolesť hlavy môžu signalizovať, že telu chýbajú tekutiny. Ak čakáte kým sa smäd prihlási sám, nerobíte dobre. Kontrolka sa v tomto prípade rozsvieti neskoro a smäd bude ťažšie uhasiť.

Jedno dobre chladené, prosím!

Motivuje vás vidina oroseného krígľa v cieli či počas prestávky? Pokojne si dajte, ale radšej nealko. Alkohol bude telo zbytočne odvodňovať. Navyše, za horúceho dňa sa môže stať, že slabo hydratované telo nápor aj malého množstva alkoholu nezvládne a jedno pivko vám okamžite udrie do hlavy. Objednajte si radšej čapovaný nealkoholický Birell alebo si vezmite Birell radler s obľúbenou príchuťou so sebou ako odmenu po parádnom výkone.

Chýbajúce minerálne látky a vitamíny

Nealkoholické pivo Birell doplní väčšinu potrebných minerálnych látok a vitamínov vypotených na biku. Vysoký obsah draslíka a horčíka zabráni dehydratácii, svalovým kŕčom a skorému nástupu únavy. Navyše, bohato zastúpené vitamíny skupiny B sa postarajú o správnu látkovú výmenu, dodajú energiu, vplývajú na tvorbu červených krviniek a zvyšujú okysličenie svalov. „Vďaka vysokému obsahu minerálov a vitamínov môžeme Birell považovať za prírodný iontový nápoj. Zároveň, vďaka vhodnej osmonalite, podobnej našej krvi, je tiež izotonickým nápojom, ktorý sa v organizme veľmi rýchlo vstrebáva a poskytuje mu tak potrebnú hydratáciu za krátky čas. Na rozdiel od sladených nápojov navyše neobsahuje toľko cukru,“ hovorí výživová poradkyňa Klaudia Ilčíková. Či si vyberiete Birell nealko pivo alebo jeden z radlerov, príjemná horko-sladká chuť vás po vyčerpávajúcom výkone zaslúžene osvieži.

http://www.somvpohybe.sk/prichute/birell-prichute

Aktuality

09:44 Pozvánka: Cyklojazda z Bratislavy do Viedne Open Border Ride 2023.

S BUBO a bratmi Velitsovými z Isadore Apparel sa štartuje z centra Bratislavy, aby sme si pripomenuli symbol slobody a otvorených hraníc.

09:27 Nora Jenčušová skončila po skvelom výkone štvrtá v časovke na Majstrovstvách Európy.

21-ročnú Slovenku delili od umiestnenia na pódiu len dve sekundy. Majsterkou Európy sa stala len 18-ročná Britka Zoe Bäckstedt.

Včera 11:06 Sepp Kuss: Ľudia v Amerike stále spomínajú na éru Armstronga. Bolo by dobré, keby sa tento obraz zmenil.

29-ročný Kuss sa stal po obrovskom úspechu na Vuelte prvým americkým víťazom pretekov Grand Tour po 12 rokoch.

Včera 10:36 Víťazný špeciál Cervelo S5 Seppa Kussa na Vuelta a España 2023 (detaily, špecifikácia).

Aj keď kľúčové horské etapy absolvoval na vrchárskom modeli Cervelo R5 s dvojprevodníkom, záverečnú etapu odjazdil na šprintérskom aero bicykli S5 s jednoprevodníkom, ktorý bol vyrobený špeciálne na pamiatku s označením „GC Kuss“.

19.09.2023 Giant predstavil nový vytrvalostný cestný bicykel Defy, ktorý je ľahší než jeho predchodca.

Podľa výrobcu má dizajn bicykla prispieť k vyššiemu pohodliu pri dlhých trasách, stúpaniach, ale aj rýchlej jazde.

Zavrieť reklamu