Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Jeden a pol metra alibizmu

Slovenskí politici sa chválili zavedením 1,5-metrového odstupu áut pri predchádzaní cyklistov. Bohužiaľ, v skutočnosti sa na cestách absolútne nič nezmení.
Martin Sarvaš
Jeden a pol metra alibizmu

Od prvého marca vstúpila do platnosti novela Zákona o cestnej premávke, ktorá by mala okrem iného chrániť cyklistov. Až rastúci počet tragických nehôd, pri ktorých zbytočne vyhasli životy aj niekoľkých slovenských talentovaných cyklistov, prinútili našich zákonodarcov zamyslieť sa nad tým, či skutočne niečo nie je v poriadku.

Na jeseň sa teda pochválili, že schválili novelu zákona, ktorá stanoví vzdialenosť auta pri predchádzaní cyklistov. Nie je sa však veľmi čím chváliť. Okrem toho, že to malo byť v slovenskom zákone už dávno, konkrétna formulácia tohto pravidla je na zaplakanie.

V takmer všetkých krajinách Európskej únie je zákonom stanovená povinná vzdialenosť jeden a pol metra pri predchádzaní cyklistov. S dôrazom na slovo povinná, čo znamená pod hrozbou trestu. Pretože ak vám niekto niečo neprikáže, obzvlášť na Slovensku, tak sa vždy budú hľadať iba cesty, ako pravidlá obísť. Stačila by aj maličká pokuta a mnoho ľudí by si určite rozmyslelo, ako obehne cyklistu pred sebou, kvôli ktorému stratí tak štyri sekundy svojho života.

V novele sa píše: “Dostatočný bočný odstup pri predchádzaní vodiča malého motocykla, cyklistu alebo chodca je spravidla najmenej 1 m pri najvyššej dovolenej rýchlosti do 50 km/h a 1,5 m v ostatných prípadoch.“

Bohužiaľ, novela nezavádza povinnosť, ale žiada, aby vodiči dodržiavali odstup „spravidla“.

Názor „veď je to lepšie ako nič“ je nezmyselný, pretože tento zhluk slovíčok v zákone má presne hodnotu ničoho. Aj keď niekedy mi to pripadá, že „veď je to lepšie ako nič“ by mohlo byť novým mottom slovenského posunu k civilizovanejšiemu svetu.

Čo sa teda zmení na slovenských cestách v rámci bezpečnosti cyklistov? Úplne nič. Aj doteraz bolo v zákone uvedené, že pri predchádzaní musí vodič zachovávať od cyklistu dostatočný bočný odstup, aby ho neohrozil. Zmena je len vo formulácii a pridaní zopár slovíčok.

Je mi jasné a zo svojich vlastných skúseností viem, že veľká väčšina vodičov sa správa voči cyklistom rozumne a ohľaduplne. Problémom je však tých zopár hlupákov.  Asi jediným pozitívom novely zákona pre cyklistov je povolená jazda dvojíc vedľa seba pri skupine šesť a viac cyklistov. Aspoň niečo.

Zostáva už len jediné – dávať si na cestách veľký pozor. Ešte posledná výzva vodičom: či už sa vám to páči alebo nie, cesty patria cyklistom rovnako, ako autám. Cyklisti nemajú okolo seba dvojtonové plechové brnenie, ktorému sa pri náraze do cyklistu nestane nič. Cyklista môže prísť o život. Myslite na to.

Aktuality

10:48 Video: Julian Alaphilippe daroval Mircovi Maestrimu dres z víťaznej etapy na Giro d’Italia.

Alaphilippe vyhral dvanástu etapu po 130 km v úniku a 11-kilometrovom sóle, pričom veľkú časť trasy prešiel v úniku len vo dvojici s Talianom Mircom Maestrim, a práve vďaka nemu dokázal ušetriť dostatok síl na záverečný víťazný útok.

10:22 Michael Kolář: Preteky ma už netrápia. Jazdím pre radosť, baví ma zdokonaľovať sa.

Manažér slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE a bývalý profesionálny cestný cyklista chce odovzdať svoje skúsenosti svojim zverencom a mladšej generácii.

09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

08:58 Na Giro d’Italia je dnes deň voľna. Pogačar vedie tak suverénne, že zvyšok Gira môže ísť už len ako tréning na Tour.

V celkovej klasifikácii sú priebežne na druhom a treťom mieste Geraint Thomas a Dani Martínez so stratou necelých sedem minút, takže Pogačarovi už fakticky stačí prísť v bezpečí do Ríma.

Zavrieť reklamu