Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Novinky

UCI potvrdila, že používanie teleskopických sedloviek je v cestných pretekoch povolené

Pri použití teleskopickej sedlovky však musí byť dodržaný 5cm odsadenie sedla od stredového zloženia.
Martin Sarvaš
UCI potvrdila, že používanie teleskopických sedloviek je v cestných pretekoch povolené

Po víťazstve Mateja Mohoriča Miláno – San Remo aj za pomoci teleskopickej sedlovky, vydala Medzinárodná cyklistická únia (UCI) vyhlásenie, ktoré objasňuje pravidlá používania tohto vybavenia.

Aero polohu „super-tuck“, pri ktorej sa jazdec položí na vrchnú trubku rámu, UCI zakázala začiatkom roku 2021, ale vyzerá to tak, že najnovšiu pomôcku v zjazdoch vo forme teleskopickej sedlovky nestihne rovnaký osud.

V krátkom vyhlásení UCI uviedla, že teleskopické sedlovky boli schválené na používanie už v roku 2014. Predpisy o odsadení sedla (setback) však stále platia bez ohľadu na to, či je sedlovka zastrčená alebo vo svojej bežnej polohe.

„Komisia UCI pre vybavenie schválila používanie teleskopických sedloviek v súťaži cestnej cyklistiky v roku 2014,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Detaily víťaznej Meridy Scultura Mateja Mohoriča s teleskopickou sedlovkou:

„Ich použitie podlieha pravidlu minimálneho 5 cm odsadenia sedla v článku 1.3.013 Predpisov UCI, t.j. keď je sedlovka nastavená na najvyššiu alebo najnižšiu polohu, musí byť odsadenie sedla plne v súlade s článkom 1.3.013.“

Odsadenie sedla resp. setback je horizontálna vzdialenosť medzi špičkou sedla a stredom pedálovania resp. stredovým zložením.

V článku 1.3.013 sa uvádza, že „vrchol [prednej časti] sedla musí byť minimálne 5 cm od zvislej roviny prechádzajúcej stredovým zložením“, čo je pravidlo, ktoré teoreticky obmedzuje, ako hlboko by jazdec mohol zasunúť sedlovku počas pretekov.

Prečítajte si tiež

Mohorič využil teleskopickú sedlovku Fox Transfer SL Performance Elite so zdvihom 60mm. Pri zjazde z Poggia skombinoval túto technologickú výhodu so svojimi elitnými schopnosťami v zjazde a vytvoril si rozhodujúci náskok pred skupinou favoritov vrátane Tadeja Pogačara, Wouta van Aerta a Mathieu van der Poela.

Slovinec po pretekoch povedal, že s tímom pracovali na tomto konkrétnom pláne už počas zimy. Poznamenal tiež, že použitie teleskopickej sedlovky – ktorá umožňovala väčšiu manévrovateľnosť a nižšie ťažisko – je bezpečnejšia možnosť aj pri tréningu.

Aktuality

08.12.2023 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

08.12.2023 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

08.12.2023 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

08.12.2023 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

08.12.2023 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Zavrieť reklamu