Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S OFICIÁLNYM TRIČKOM BIRELL BIKEFEST IBA ZA 34,90€!
Novinky

UCI potvrdila, že používanie teleskopických sedloviek je v cestných pretekoch povolené

Pri použití teleskopickej sedlovky však musí byť dodržaný 5cm odsadenie sedla od stredového zloženia.
Martin Sarvaš
UCI potvrdila, že používanie teleskopických sedloviek je v cestných pretekoch povolené

Po víťazstve Mateja Mohoriča Miláno – San Remo aj za pomoci teleskopickej sedlovky, vydala Medzinárodná cyklistická únia (UCI) vyhlásenie, ktoré objasňuje pravidlá používania tohto vybavenia.

Aero polohu „super-tuck“, pri ktorej sa jazdec položí na vrchnú trubku rámu, UCI zakázala začiatkom roku 2021, ale vyzerá to tak, že najnovšiu pomôcku v zjazdoch vo forme teleskopickej sedlovky nestihne rovnaký osud.

V krátkom vyhlásení UCI uviedla, že teleskopické sedlovky boli schválené na používanie už v roku 2014. Predpisy o odsadení sedla (setback) však stále platia bez ohľadu na to, či je sedlovka zastrčená alebo vo svojej bežnej polohe.

„Komisia UCI pre vybavenie schválila používanie teleskopických sedloviek v súťaži cestnej cyklistiky v roku 2014,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Detaily víťaznej Meridy Scultura Mateja Mohoriča s teleskopickou sedlovkou:

„Ich použitie podlieha pravidlu minimálneho 5 cm odsadenia sedla v článku 1.3.013 Predpisov UCI, t.j. keď je sedlovka nastavená na najvyššiu alebo najnižšiu polohu, musí byť odsadenie sedla plne v súlade s článkom 1.3.013.“

Odsadenie sedla resp. setback je horizontálna vzdialenosť medzi špičkou sedla a stredom pedálovania resp. stredovým zložením.

V článku 1.3.013 sa uvádza, že „vrchol [prednej časti] sedla musí byť minimálne 5 cm od zvislej roviny prechádzajúcej stredovým zložením“, čo je pravidlo, ktoré teoreticky obmedzuje, ako hlboko by jazdec mohol zasunúť sedlovku počas pretekov.

Prečítajte si tiež

Mohorič využil teleskopickú sedlovku Fox Transfer SL Performance Elite so zdvihom 60mm. Pri zjazde z Poggia skombinoval túto technologickú výhodu so svojimi elitnými schopnosťami v zjazde a vytvoril si rozhodujúci náskok pred skupinou favoritov vrátane Tadeja Pogačara, Wouta van Aerta a Mathieu van der Poela.

Slovinec po pretekoch povedal, že s tímom pracovali na tomto konkrétnom pláne už počas zimy. Poznamenal tiež, že použitie teleskopickej sedlovky – ktorá umožňovala väčšiu manévrovateľnosť a nižšie ťažisko – je bezpečnejšia možnosť aj pri tréningu.

Aktuality

16:35 Jonas Vingegaard suverénne vyhral horskú siedmu etapu Critérium du Dauphiné.

Pri 5-kilometrovom víťaznom sóle v záverečnom stúpaní Col de la Croix de Fer si dokázal Vingegaard vytvoriť až 41-sekundový náskok pred druhým Adamom Yatesom a tretí Jai Hindley zaostal za víťazom o 53 sekúnd.

16:13 Len 18-ročný Jordan Williams porazil najlepších zjazdárov na svete a vyhral Svetový pohár v Lenzerheide.

V ženách vyhrala skúsená 35-ročná Rachel Atherton, ktorá si pripísala už svoje 40. víťazstvo na pretekoch Svetového pohára v zjazde.

Včera 17:17 Georg Zimmermann vyhral z úniku šiestu etapu Critérium du Dauphiné, v žltom drese zostáva Vingegaard.

25-ročný nemecký jazdec tímu Intermarché v závere prešprintoval Mathieua Burgaudeaua, ktorý skončil na druhom mieste a za ním prešiel cieľom Jonathan Castroviejo.

Včera 17:01 Video: Slovenský pohár v endure odštartoval na Bikefeste v Kálnici.

Sledujte oficiálne video z prvého kola SPEN a zároveň prvého kola Biker Enduro Challenge, ktoré sa uskutočnili v sobotu na Bikefeste a zúčastnilo sa ich dovedna viac než 250 pretekárov!

Včera 14:06 Vanesa Petrovská skončila tesne pod pódiom na Svetovom pohári v Lenzerheide.

Svetový pohár v zjazde odštartoval sezónu 2023 práve dnes juniorskými pretekmi. Medzi juniorkami štartovala aj Vanesa Petrovská, ktorá si vyjazdila nepopulárnu štvrtú priečku.

Zavrieť reklamu